moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

W tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, mającej zminimalizować negatywne skutki gospodarcze pandemii, pojawiły się przepisy osłonowe także dla żołnierzy zawodowych. Ustawa zakłada, że wojskowi za okres przebywania na przymusowej kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim z powodu COVID-19, otrzymają pełne uposażenie. Przepisy w tej sprawie weszły w życie kilka dni temu.

Żołnierze od początku trwania epidemii wspierają działania w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Współpracują z funkcjonariuszami Straży Granicznej, pomagają w domach opieki społecznej, prowadzą dezynfekcję miejsc użyteczności publicznej i razem z policjantami kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. Zaangażowanie w takie działania oznacza większe ryzyko zachorowania, a w przypadku podejrzenia zarażenia, także przejście obowiązkowej kwarantanny.

Do tej pory wojskowi przebywający na kwarantannie, izolacji lub zwolnieniu lekarskim z powodu zakażenia COVID-19 otrzymywali jedynie 80 proc. wynagrodzenia. – Obowiązujące przepisy zakładają, że żołnierzom przysługuje 100 proc. wynagrodzenia tylko w sytuacjach, gdy ich zwolnienie lekarskie jest spowodowane np. kontuzją czy jakimkolwiek innym uszczerbkiem na zdrowiu, i jednocześnie ma związek z wykonywanymi przez nich zadaniami służbowymi. Prawo nic nie mówi o sytuacji epidemicznej, z jaką mamy teraz do czynienia – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

REKLAMA

Dlatego sprawą postanowił zająć się resort obrony narodowej oraz organa przedstawicielskie żołnierzy zawodowych. Podczas prac rządu nad przepisami dotyczącymi działań osłonowych, które mają zminimalizować negatywne skutki pandemii, głównie w obszarze gospodarki, MON zwrócił uwagę, że pakietem osłonowym powinni zostać objęci także żołnierze. Chodzi o tych wojskowych, którzy przebywają na obowiązkowej kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim w związku z COVID-19 i z racji nieobecności w pracy otrzymują niższe wynagrodzenie.

Ostatecznie zapisy dotyczące żołnierzy (oraz innych funkcjonariuszy) zostały wpisane do rządowej ustawy (tzw. tarcza antykryzysowa 3.0) z 14 maja 2020 r. Zgodnie z nimi „w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii żołnierzowi zawodowemu wykonującemu zadania służbowe, za okres nieobecności w służbie spowodowany przebywaniem na obowiązkowej kwarantannie, w izolacji lub na zwolnieniu lekarskim w związku z pandemią, przysługuje prawo do 100 proc. uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym”. Te ostatnie to chociażby dodatek specjalny przysługujący np. pilotom i skoczkom spadochronowym, a także służbowy wypłacany m.in. żołnierzom na stanowiskach dowódczych.

Jak podkreśla płk Jewgiejuk w praktyce pojęcie „zadań służbowych” nie dotyczy wyłącznie działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19. – Może się bowiem zdarzyć, że żołnierz, który przychodzi do służby w jednostce i wykonuje swoje codzienne zadania, narazi się na kontakt z osobą zakażoną i zostanie skierowany na przymusową kwarantannę. Nie jest przecież winien takiej sytuacji, więc potrącanie mu 20 proc. uposażenie byłoby zwyczajnie niesprawiedliwe – mówi płk Jewgiejuk.

Aby zapobiec nadużywaniu tego uprawnienia, przepisy zakładają, że w przypadku żołnierza kierowanego na kwarantannę, jej związek z zadaniami służbowymi musi zostać potwierdzony w rozkazie wydanym przez przełożonego żołnierza.

– To bardzo dobrze, że resort obrony na bieżąco reaguje, stara się chronić żołnierzy i łagodzić im negatywne skutki pandemii – mówi oficer. I dodaje, że prawdopodobnie przepisy dotyczące zwolnień lekarskich żołnierzy będą musiały zostać znowelizowane. – Jesteśmy mądrzejsi o nowe doświadczenia, więc i prawo musimy dostosować do zmieniającej się rzeczywistości – dodaje płk Jewgiejuk.

Wprowadzone przepisy obowiązują od 1 kwietnia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Zostań studentem ASzWoj
 
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ryzykowne remedium
Bohaterska obrona wzgórza 385
Szybsza droga do armii zawodowej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dekady za wcześnie
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
A więc wojna...
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Trenują, aby szkolić innych
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Ci cholerni Polacy!”
Groty dla podchorążych WAT-u
Kraby kontra okręt
F-16 kończą misję w Estonii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Aviation Detachment” w Łasku
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Amerykanie odmładzają F-16
16 Dywizja najlepsza!
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Październik pod znakiem Tallboya
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szybciej do wojska
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Defendery 2020: RobUV
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Polsko-amerykańska współpraca
Defilada na święto dywizji
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ku czci roku 1918 i 1920
Następca Honkera na MSPO
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraken dla Kormoranów
Promocja oficerska w AWL
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nadchodzi Armia Fight Night!
Ukraiński kurs na Zachód
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO