moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację

Z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 musieliśmy zmodyfikować nasze plany i zrezygnować z niektórych projektów. Jedne przedsięwzięcia zostały przełożone na kolejny rok, inne odnoszą się nie do integracji naszego środowiska, lecz dotyczą przede wszystkim rehabilitacji – mówią członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Na organizowane od kilku lat turnusy rehabilitacyjno-integracyjne Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zaprasza także rodziny poległych żołnierzy. – W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie będzie wspólnych wycieczek czy ognisk integracyjnych. Rodziny będą odpoczywać we własnym gronie, a weterani skoncentrują się na rehabilitacji – mówi prezes Stowarzyszenia Tomasz Kloc.

W tym roku będą dwa takie turnusy: na przełomie lipca i sierpnia 80 osób wyjedzie do Mrzeżyna, natomiast w sierpniu kolejnych 50 – do Szczyrku. Członkowie Stowarzyszenia nie płacą za pobyt, wnoszą jedynie częściową opłatę za członków rodziny. Rozpoczęły się już nabory na oba turnusy.

REKLAMA

Weterani poszkodowani chwalą taką rekonwalescencję w gronie najbliższych. Starszy kapral Michał Biłat jest przekonany, że udział w terapii członków rodziny pozytywnie wpływa na proces leczenia. Wraz z żoną, 6-letnim synem i 12-letnią córką korzystał kilka razy z tej formy rehabilitacji. – Dotychczas zawsze cieszyliśmy się ze spotkań z innymi rodzinami weteranów. Dla mnie ważna była także rehabilitacja – podkreśla Michał Biłat. Każdy uczestnik turnusu ma zlecone przez lekarza zabiegi fizjoterapeutyczne w zależności od schorzenia: masaże, prądy lub ćwiczenia.

W poprzednich latach turnusy rehabilitacyjno-integracyjne były organizowane w ramach zadania zleconego MON. W tym roku Stowarzyszenie przeznaczyło na ten cel między innymi fundusze zebrane podczas balu charytatywnego, jaki co roku urządza w Szczecinie.

Z powodu pandemii koronawirusa weterani musieli zrezygnować z niektórych zaplanowanych imprez. – Skoro nie możemy zorganizować rajdu pieszego czy rowerowego, postanowiliśmy przeznaczyć fundusze na inne cele, w tym na zakup komputerów dla dzieci naszych członków – mówi wiceprezes Stowarzyszenia kapitan marynarki Witold Kortyka.

Pandemia koronawirusa wymusiła zdalne nauczanie, a do nauki niezbędny okazał się komputer. Udział w internetowych lekcjach był szczególnie utrudniony w rodzinach, w których jest kilkoro uczących się dzieci. – Dlatego z myślą o dzieciach weteranów rannych i poszkodowanych powstał program wsparcia szkolnych zajęć online. Udało się go zrealizować dzięki naszym partnerom: Lockheed Martin i 4Towers – mówi Tomasz Kloc. Podkreśla, że Stowarzyszenie nie zapomina o rodzinach zmarłych członków. Komputery trafiły także do nich.

W połowie maja 70 zakupionych komputerów przekazano dzieciom weteranów poszkodowanych. Na adres e-mailowy Stowarzyszenia nadeszło wiele podziękowań za przekazany sprzęt oraz zdjęć uczniów, którzy cieszą się z otrzymanego prezentu. – Dzięki waszemu zaangażowaniu nasz syn Bartek ma możliwość uczestniczenia w zdalnych lekcjach już nie przez telefon. Jest z tego powodu bardzo szczęśliwy, także my, jego rodzice – napisał jego ojciec Krzysztof Arsiuta.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
 
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kraby w Bolesławcu
Testament Polski Walczącej
Współzawodnictwo rozwija
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Most do współpracy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Informacja Prasowa
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ogromne zainteresowanie Soną
Brawurowe zagony motorowe
F-16 kończą misję w Estonii
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Laserowa artyleria US Army
16 sekund Liberatora
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Na misjach święta inne niż zwykle
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Fordy, a nie Nissany
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Polskie porty bardziej otwarte
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda jedzie do USA
Rakiety z Mesko w F-35
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Groty z granatnikiem
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ochotnicy na ratunek
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kolejne Groty dla wojska
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Powstaną kolejne strzelnice
Zbiegowie z innego świata
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO