moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację

Z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 musieliśmy zmodyfikować nasze plany i zrezygnować z niektórych projektów. Jedne przedsięwzięcia zostały przełożone na kolejny rok, inne odnoszą się nie do integracji naszego środowiska, lecz dotyczą przede wszystkim rehabilitacji – mówią członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Na organizowane od kilku lat turnusy rehabilitacyjno-integracyjne Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zaprasza także rodziny poległych żołnierzy. – W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie będzie wspólnych wycieczek czy ognisk integracyjnych. Rodziny będą odpoczywać we własnym gronie, a weterani skoncentrują się na rehabilitacji – mówi prezes Stowarzyszenia Tomasz Kloc.

W tym roku będą dwa takie turnusy: na przełomie lipca i sierpnia 80 osób wyjedzie do Mrzeżyna, natomiast w sierpniu kolejnych 50 – do Szczyrku. Członkowie Stowarzyszenia nie płacą za pobyt, wnoszą jedynie częściową opłatę za członków rodziny. Rozpoczęły się już nabory na oba turnusy.

Weterani poszkodowani chwalą taką rekonwalescencję w gronie najbliższych. Starszy kapral Michał Biłat jest przekonany, że udział w terapii członków rodziny pozytywnie wpływa na proces leczenia. Wraz z żoną, 6-letnim synem i 12-letnią córką korzystał kilka razy z tej formy rehabilitacji. – Dotychczas zawsze cieszyliśmy się ze spotkań z innymi rodzinami weteranów. Dla mnie ważna była także rehabilitacja – podkreśla Michał Biłat. Każdy uczestnik turnusu ma zlecone przez lekarza zabiegi fizjoterapeutyczne w zależności od schorzenia: masaże, prądy lub ćwiczenia.

W poprzednich latach turnusy rehabilitacyjno-integracyjne były organizowane w ramach zadania zleconego MON. W tym roku Stowarzyszenie przeznaczyło na ten cel między innymi fundusze zebrane podczas balu charytatywnego, jaki co roku urządza w Szczecinie.

Z powodu pandemii koronawirusa weterani musieli zrezygnować z niektórych zaplanowanych imprez. – Skoro nie możemy zorganizować rajdu pieszego czy rowerowego, postanowiliśmy przeznaczyć fundusze na inne cele, w tym na zakup komputerów dla dzieci naszych członków – mówi wiceprezes Stowarzyszenia kapitan marynarki Witold Kortyka.

Pandemia koronawirusa wymusiła zdalne nauczanie, a do nauki niezbędny okazał się komputer. Udział w internetowych lekcjach był szczególnie utrudniony w rodzinach, w których jest kilkoro uczących się dzieci. – Dlatego z myślą o dzieciach weteranów rannych i poszkodowanych powstał program wsparcia szkolnych zajęć online. Udało się go zrealizować dzięki naszym partnerom: Lockheed Martin i 4Towers – mówi Tomasz Kloc. Podkreśla, że Stowarzyszenie nie zapomina o rodzinach zmarłych członków. Komputery trafiły także do nich.

W połowie maja 70 zakupionych komputerów przekazano dzieciom weteranów poszkodowanych. Na adres e-mailowy Stowarzyszenia nadeszło wiele podziękowań za przekazany sprzęt oraz zdjęć uczniów, którzy cieszą się z otrzymanego prezentu. – Dzięki waszemu zaangażowaniu nasz syn Bartek ma możliwość uczestniczenia w zdalnych lekcjach już nie przez telefon. Jest z tego powodu bardzo szczęśliwy, także my, jego rodzice – napisał jego ojciec Krzysztof Arsiuta.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze


Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Integracja F-35 rozpoczęta
Wielki sukces podchorążych z AMW
Gen wojownika
Sportowa rewolucja na AWL-u
Dronowy kierunek przyszłości
Ostatnia niedziela…
Borsuki i roje dronów
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Piksele prawdy w morzu fałszu
Polski projekt, światowe znaczenie
Zbrodnicza farsa
Paliwowy krwiobieg NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Żywią i bronią
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Szerszeń z Sochaczewa
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Śmierć w sercu Azji
Wojna hybrydowa trwa
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Morska bryza w dwóch odsłonach
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
MON i MSZ o szczycie NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Saperzy w akcji pod wodą
Wsparcie ma znaczenie
Prezydent RP o szczycie NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Ostatni lot „Pałera”
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Połączeni na Bałtyku
Mundur i bokserskie rękawice
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
NATO zwiększy produkcję broni
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Pieta Michniowska
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
W drodze po oficerskie gwiazdki
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Polski Gnom
USA znów uderzyły w Iran
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Vespa Battle Challenge
Cyfrowa niedyskrecja
Nowa koalicja dronowa
Przełomowe porozumienie
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
PIRX-1 na orbicie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO