moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kontrakty na Raki i nowe mundury

Kolejne samobieżne moździerze Rak dla polskiej armii. Dziś Inspektorat Uzbrojenia zawarł z Hutą Stalowa Wola umowę na dostawę 40 egzemplarzy Raków i 20 artyleryjskich wozów dowodzenia. – Ten sprzęt gwarantuje bezpieczeństwo – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zapowiedział także, że w ciągu dwóch lat do wojska trafi 440 tysięcy mundurów polowych.

Uroczystość podpisania kontraktu z Hutą Stalowa Wola odbyła się w piątek na terenie 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. – To brygada, która na co dzień uczestniczy w ćwiczeniach z sojusznikami z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, a także z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji – mówił minister Mariusz Błaszczak. Dodał, że 15 BZ dysponuje dwoma modułami samobieżnych moździerzy Rak.

Teraz kontrakt w sprawie kupna kolejnych Raków podpisali gen. bryg. Dariusz Pluta, szef Inspektoratu Uzbrojenia i Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola, producent uzbrojenia. Umowa przewiduje, że konsorcjum HSW i Rosomak SA dostarczy polskiej armii 40 egzemplarzy samobieżnych moździerzy kołowych Rak i 20 artyleryjskich wozów dowodzenia. Sprzęt ma trafić do jednostek w latach 2022-2024. Jak informuje mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, wartość kontraktu to 703,1 mln zł brutto. – Sprzęt logistyczny służący do obsługi kompanijnych modułów ogniowych jest pozyskiwany na podstawie odrębnych umów – mówi.

Szef MON przypomniał, że żołnierze korzystają z nowoczesnych moździerzy Rak już od pewnego czasu. To już trzecia umowa, którą Inspektorat Uzbrojenia zawarł z producentem Raków. – To dobry sprzęt, który robi wrażenie także na naszych sojusznikach. I co ważne, jest produkowany przez polski przemysł obronny. Ten sprzęt gwarantuje bezpieczeństwo – zaznaczył. Minister obrony odniósł się także do zarzutów, że MON kupuje wyposażenie dla polskiej armii poza granicami kraju, jak chociażby system Patriot, myśliwce F-35 czy wyrzutnie Himars. – Ci, którzy mnie krytykują, nie pamiętają, że ponad 60 procent zamówień trafiło w ubiegłym roku do polskiego przemysłu obronnego. W tym roku liczba kontraktów zawartych z polskimi firmami będzie jeszcze większa – zapewnił.

Umowa dotycząca Raków to nie jedyny kontrakt, który został dziś zawarty. Kolejny dotyczy dostawy 440 tysięcy mundurów polowych. Dokument w tej sprawie podpisali gen. bryg. Dariusz Ryczkowski, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Adam Ogrodnik, prezes zarządu PSO Maskpol S.A. – To zamówienie także trafia do rodzimej firmy, która należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Maskpol ma odpowiedni potencjał i doświadczenie, aby z tego kontraktu się wywiązać – mówił szef MON. Kontrakt powinien zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat.

Minister przekazał też informacje dotyczące przetargu na dostawę okrętu „Ratownik”. Miał on zostać zbudowany przez konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Stoczni Remontowej Nauta oraz Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej na podstawie umowy zawartej w grudniu 2017 roku. Jednak w zeszłym miesiącu kontrakt został anulowany. – Dziś zatwierdziłem dokumenty, które pozwolą na ponowne przystąpienie do negocjacji w sprawie zamówienia w stoczni Marynarki Wojennej okrętu „Ratownik”. To niezwykle istotne, aby budować zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył minister.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


(Nie)ludzka broń Łukaszenki
 
Zespół NATO na bojowo
F-16 lecą na Litwę
Wciąż napięta sytuacja na granicy
„Tumak ’21” na finiszu
Nocne ataki na granicę udaremnione
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Żołnierz ranny na granicy
Śladem „białych kurierów”
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
W jedynym słusznym kierunku
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Niemiec z Goździkiem
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
Na straży polskich rubieży
Sojusznicze wsparcie
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
W BBN o sytuacji na granicy
Course on Diplomacy
Oczy na wschodnią flankę
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Gdy mąż i tata na misji
Słowo jak odcisk palca
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Podchorążowie na posterunku
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Mecz z mistrzem!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Mielec wraca do odrzutowców
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Wojskowa politechnika świętuje
Cougary dla Wojska Polskiego
Nastał dzień krwi i chwały…
SOMA dla specjalsów
Afganistan. Czas wracać do domu
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Polskie wyrzutnie Wisły
Bryza na południowej flance
Orlik po raz dziesiąty
Niepowtarzalność 1918
Reforma administracji wojskowej
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO