moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi gaszą pożar w dolinie Biebrzy

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej pomagają strażakom walczyć z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Terytorialsi za pomocą bezzałogowców Fly Eye monitorują kierunek rozprzestrzeniającego się ognia i biorą udział w akcjach gaszenia. Są także gotowi, by pomóc w ewakuacji okolicznych wsi. Szef MON polecił skierowanie nad Biebrzański Park samolotu Bryza i śmigłowców.

Ogień w największym w Polsce parku narodowym pojawił się w niedzielę. Do działania zostali natychmiast skierowani strażacy z Ochotniczej oraz Państwowej Straży Pożarnej natomiast z pokładów samolotów należących do Lasów Państwowych zaczęto robić zrzuty wody. Niestety żywiołu wciąż nie udało się opanować. Dyrekcja Lasów Państwowych szacuje, że ogień zniszczył już trzy tysiące hektarów. Z uwagi na suszę i wiatr ten obszar cały czas się powiększa.

„Strażacy starają się docierać jak najbliżej ognia, ale palą się nieużytki, zarośla wierzbowe i trzcinowiska, do których nie ma dróg dojazdowych, w zajęte przez pożar miejsca trzeba dojść pieszo ze sprzętem. Nawet po powierzchownym ugaszeniu płomieni, na torfowiskach podmuchy wiatru rozdmuchują ogień na nowo. Najgorszym niebezpieczeństwem jest zagrożenie lasów i torfowisk” – informuje w komunikacie dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Minister obrony Mariusz Błaszczak polecił dziś dowódcy generalnemu skierowanie samolotu Bryza oraz śmigłowców nad Biebrzański Park Narodowy. „Żołnierze będą oceniać skutki pożarów oraz kierunek rozprzestrzeniania się ognia. Na miejscu cały czas działa WOT, który wspiera strażaków w akcji gaśniczej” – poinformował szef MON w mediach społecznościowych.

Do pomocy strażakom zostali skierowani żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jako pierwsi do akcji wkroczyli terytorialsi z grupy rozpoznania obrazowego wyposażeni w bezzałogowe statki powietrzne Fly Eye. – W poniedziałek i wtorek operatorzy BSP monitorowali obszary zajęte pożarem, a także oceniali, w jakim kierunku rozprzestrzenia się ogień – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

W środę do działań w Biebrzańskim Parku Narodowym zostało skierowanych kolejnych 50 żołnierzy. Tym razem wspierają funkcjonariuszy na lądzie, pomagając im gasić pożar. – Niestety teren zajęty ogniem jest bardzo trudny, nie ma możliwości, aby został tam skierowany ciężki sprzęt. Żołnierze muszą dotrzeć na miejsce pieszo, a podczas działań używają ręcznych tłumic – wyjaśnia por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy podlaskiej brygady.

Niestety sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym nadal jest dramatyczna. Z uwagi na to, kolejni żołnierze OT pozostają w gotowości. Wśród nich jest 20 wojskowych wyposażonych w pojazdy transportowo-terenowe, którzy wkroczą do akcji kiedy konieczna będzie ewakuacja mieszkańców okolicznych wsi oraz żołnierze z uprawnieniami pilarzy, którzy mogą wesprzeć strażaków torując im drogę w lesie. Wojsko jest gotowe dostarczyć na miejsce tragedii także cysterny z wodą.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego zaapelował o wsparcie finansowe, tak by można było kupić dodatkowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej. „Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem, jednak każdy kto chciałby pomóc, może przekazać datek na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy, ale rozmiar tragedii i liczba wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszego sprzętu do gaszenia” – czytamy na stronie internetowej parku. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom, strażacy z OSP będą mogli kupić sprzęt, który wykorzystają do walki z żywiołem, m.in. tłumice do ręcznego gaszenia czy niewielkie motopompy, które będzie można zabrać w trudnodostępny teren.

Nie jest to pierwsza akcja, w której wojska obrony terytorialnej współpracują ze Strażą Pożarną w Biebrzańskim Parku Narodowym. Żołnierze i strażacy wspólnie usuwali skutki trąby powietrznej na Lubelszczyźnie, walczyli także z powodzią na terenie Małopolski, Śląska, Podkarpacia i województwa Świętokrzyskiego. Zasady współdziałania WOT i Straży Pożarnej zostały sformalizowane w lutym tego roku, kiedy gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT i st. bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, podpisali porozumienie zacieśniające współpracę obu formacji.

Każdy kto chciałby wesprzeć działania OSP może przekazać datek na konto: 

Bank Gospodarstwa Krajowego
SWIFT – GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
wpłaty tytułem: „Darowizna pożar 2020”

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Kuźnie oficerskich kadr
 
Ścieżka opowie, jak wyglądały walki o wzgórze
Ostatni most
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Siła braterstwa
By pełniej przeżyć wizytę na Monte Cassino
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Wojsko forsuje Odrę
Centrum Weterana „Z misją na ramieniu”
Co ze sprawdzianem z WF?
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kurs na dyplomację
„Wojenne błyski” znów lśnią
Jak wojsko walczy z pandemią
Kajakiem po srebro
WCR – nowy system, dobre efekty
BWP-y sforsowały Kępno
Warsaw Cyber Summit, czyli jak nie dać się pokonać w sieci
Pamiętajmy o zdobywcach Monte Cassino
Ostatni test przed misją
Enigma – skarb na oceanie
AFN: Oktagon znów zapłonął
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Obejrzyj pamiątki z powstań śląskich
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
77 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino
Terytorialsi na cyberfroncie
Zdobądź Monte Cassino szlakiem żołnierzy Armii Andersa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Cyborg in MultiCam
Zmiana dowódcy w JWK
Sześć propozycji w sprawie Miecznika
Course on Diplomacy
BWP lubi pływać
Kierunek: Adazi
Nowe książeczki wojskowe
Piekło Berlina
12 Brygada świętuje!
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
MON robi zakupy amunicji
Afganistan. Czas wracać do domu
Konsorcjum Miecznika
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pokonajmy drogę do Bagram!
PKW Turcja już działa
Przechodniu powiedz Polsce…
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Nowe wozy dla strażaków
Szlak bohaterów
12 Dywizja Zmechanizowana przełajową potęgą
Wojskowe zdjęcie na podium
Wspólny wysiłek
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Misje kształtują charakter
Striking Power of Miecznik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO