moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na misjach święta inne niż zwykle

W Polskich Kontyngentach Wojskowych, ze względu na wymogi epidemiczne, żołnierze nie zasiądą razem do tradycyjnie zastawionych stołów. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego, płk. lek. mgr. farm. Tadeusza Nierebińskiego, wielkanocne potrawy będą rozdawane do pojemników jednorazowych na wynos.

Święta Wielkanocne w PKW Afganistan w 2019 roku.

Jak informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w rejon misji dostarczono dodatkowo ponad 3,5 tony różnych potraw i artykułów żywnościowych. Żołnierze otrzymali m.in. barszcz czerwony, śledzie matiasy i po kaszubsku oraz kiełbasy – białą, myśliwską, podlaską, śląską i jałowcową. W pojemnikach były także ciasta – mazurki, serniki, makowce i wiele innych. Łącznie była to m.in. prawie tona wędlin, 320 kilogramów słodyczy i ciast oraz 150 kilogramów śledzi, sałatek śledziowych i ryb. W menu znajdzie się również tradycyjny żurek, szynka gotowana, sałatka jarzynowa oraz jajka przygotowane na kilka sposobów. Wszystkie produkty zostały dostarczone m.in. do PKW Afganistan, PKW Irak, PKW Rumunia.

Ze względu na pandemię i ograniczenia w poruszaniu się na terenie niektórych państw, trudniejsze okazało się zaopatrzenie żołnierzy ze składów PKW Łotwa, PKW KFOR i PKW EUFOR. Jednak i w tym przypadku znaleziono rozwiązanie. Dowództwa PKW otrzymały zgodę Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych na zakup potrzebnych produktów spożywczych na rynku lokalnym. Dzięki tej decyzji i tam w czasie świąt będą tradycyjne potrawy.

Inaczej jest w PKW Orlik. Tam polscy żołnierze na podstawie wzajemnego porozumienia z dowództwem bazy, w której stacjonują będą przygotowywali posiłki świąteczne z produktów otrzymanych od strony estońskiej.

Jak wyjaśnia mjr Marek Markuszewski, specjalista Oddziału Planowania Zabezpieczenia Materiałowego Dowództwa Operacyjnego RSZ, zaopatrzenie żołnierzy pełniących misje poza granicami kraju w świąteczne produkty spożywcze realizowane jest na podstawie zapotrzebowań złożonych przez Polskie Kontyngenty Wojskowe. – Osoby odpowiedzialne za składanie takiego zapotrzebowania starają się zawsze dbać o to, aby na stołach świątecznych w bazach pojawiały się tradycyjne potrawy, takie jak na rodzinnych stołach w kraju – zapewnia major.

W bazach Polskich Kontyngentów Wojskowych potrawy z dostarczonych produktów przyrządzają kucharze przy wsparciu żołnierzy posiadających odpowiednie badania lekarskie. O sposobie przygotowania potraw decydują często uczestnicy danej misji.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. mar. Daniel Mazur

dodaj komentarz

komentarze


Debiut ogniowy Borsuków
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
ORP „Wodnik” zimową porą
Oko na Bałtyk
Outside the Box
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
METS po nowemu
Together on the Front Line and Beyond
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Zagrzmiały K9 Thunder
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Zacięta walka o medale pod siatką
The Army Builds Drones
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Koniec olimpijskich zmagań
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Szlify pod lodem
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Cios w serce reżimu
Wózki na Leopardy
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Medycyna i wojsko łączą siły
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Gala MMA coraz bliżej
Przeprawy na Odrze
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polski bezzałogowy myśliwiec dla Turcji
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Nowe brygady i inwestycje WP
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Piekło „Pługa”
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Nie ma nudy
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Bezpieczeństwo to priorytet
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Borsuki, ognia!
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Nie pozwala spocząć na laurach
Kosmiczny nadzór
Walka o pierwszą dziesiątkę
Buzdygany – nagradzamy najlepszych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO