moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bądź czujny, nie daj się oszukać

Każda wizyta żołnierza WOT w domu seniora jest poprzedzona rozmową telefoniczną z koordynatorem akcji, a nasi żołnierze nie pobierają od podopiecznych pieniędzy – ostrzega ppłk Marek Pietrzak z WOT. Apelujemy o ostrożność, ponieważ zdarzyło się, że nieznany sprawca, pod pretekstem zrobienia zakupów, podszył się pod terytorialsa i usiłował wyłudzić pieniądze.

Trwa operacja „Odporna wiosna”, w ramach której żołnierze wojsk obrony terytorialnej pomagają osobom starszym. Aby nie narażać seniorów na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, dostarczają im, w zależności od potrzeb, jedzenie lub leki. Niestety, znalazła się osoba, która postanowiła wykorzystać ten fakt. W weekend nieznany sprawca, podając się za żołnierza tej formacji, skontaktował się z jedną z podopiecznych WOT i usiłował wyłudzić pieniądze pod pretekstem zrobienia zakupów.

Dzięki czujności starszej kobiety do przestępstwa nie doszło. Seniorka zgłosiła zdarzenie koordynatorce akcji, od której uzyskała informację, że nie kontaktował się z nią żaden żołnierz WOT. – Wszyscy kombatanci, którzy są pod opieką naszej brygady wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności – mówi Daria Czarnecka, koordynator ds. wsparcia dystrybucji w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Zdarzenie zostało zgłoszone na policję, a w dowództwie WOT natychmiast podjęto działania mające na celu zapobieganie podobnym nadużyciom w przyszłości. Jak wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT, żaden senior nie przekazuje pieniędzy żołnierzom. – Przekazywanie pieniędzy ma miejsce tylko w przypadku, kiedy żołnierz robi zakupy na wyraźne życzenie podopiecznego, jednak takie działanie zawsze poprzedza rozmowa z koordynatorem z brygady – zaznacza.


Grafika: DWOT

Na wszelki wypadek, wszystkie osoby starsze, którymi opiekują się żołnierze otrzymają ulotki informujące o zasadach współpracy z jednostkami OT. Jest na nich także informacja, jak rozpoznać terytorialsa – każdy z nich ma na sobie mundur i oliwkowy beret, a na lewym ramieniu charakterystyczną odznakę „Polski Walczącej” oraz motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. W razie wątpliwości, żołnierze mogą też potwierdzić swoją tożsamość okazując książeczkę wojskową ze zdjęciem.

– W przypadku kolejnych prób wyłudzeń pieniędzy prosimy niezwłocznie powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT – zaznacza ppłk Pietrzak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Zełenski traci Order Orła Białego?
Marsz gąsienicowych kolumn
Kraków zaprosił weteranów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polski wkład w operację „Overlord”
Sonda dla Jastrzębia
„Strzała weterana” spaja środowisko
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Mundur, medale i duma
Cyberparasol nad wyborami
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Twardy ma moc
Orka tuż, tuż
Przerzut Abramsów do Lublina
Powietrzne cysterny dla Polski
Zbrodnicza farsa
Ważne decyzje w Brukseli
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
At the Controls of F-35A Husarz
Szermierze i pięściarki na podium
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Niebo bez dominacji
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Ramię w ramię z Amerykanami
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Apetyt Smoka rośnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Sportowe jubileusze
PKW Irak zostaje w Jordanii
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Śmierć w sercu Azji
Ratunek na polu walki
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wsparcie ma znaczenie
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Koło zamachowe gospodarki
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Atak w Porcie Elbląg
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
AMW oferuje mieszkania
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Ratunek z powietrza
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Równanie z „Iksem”
Elektronika dla obrony powietrznej
Wojna pod lupą
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sojusz Madrytu i Warszawy
Podróż w ciemność
Święto DGRSZ
Akcja na jeziorze
Musztra i marsz ubezpieczony
Bez zmian w emeryturach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO