moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nabór na wojskowe studia trwa

Choć wojskowe uczelnie zawiesiły zajęcia, rekrutacja na studia odbywa się bez problemów. Pracownicy czterech akademii odbierają telefony, odpowiadają na e-maile i przyjmują dokumenty. Kandydaci na studia w Lotniczej Akademii Wojskowej mogą je składać do końca marca, ci którzy chcą studiować na pozostałych uczelniach wojskowych mają czas do końca kwietnia.

Aby zminimalizować ryzyko epidemii powodowanej przez koronawirusa, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zawieszeniu zajęć w wojskowych akademiach od 12 do 25 marca. Nie oznacza to jednak wstrzymania działalności uczelni. Cały czas prowadzą one rekrutację na studia wojskowe. Ta, zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli akademii, odbywa się bez większych przeszkód.

Poczta, internet i telefon

REKLAMA

Do końca kwietnia na wnioski od kandydatów czeka Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. – Nasza uczelnia funkcjonuje i przystosowuje się do zmian jakie zaszły w związku z sytuacją epidemiczną. Administracja normalnie funkcjonuje i wszelkie sprawy są załatwiane drogą elektroniczną lub telefoniczną. Kandydaci cały czas mogą rejestrować się za pomocą internetu – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.

Podobnie jest w Wojskowej Akademii Technicznej. – Sekcja ds. rekrutacji jest czynna, ale preferujemy kontakt telefoniczny lub mailowy. Wypełnione przez ochotników wnioski o powołanie do służby kandydackiej mogą być przesyłane pocztą tradycyjną lub ostatecznie złożone w dniu sprawdzianu sprawności i rozmowy kwalifikacyjnej w lipcu – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Pracuje także sekcja rekrutacji Akademii Wojsk Lądowych. Jej pracownicy na bieżąco odpowiadają na maile, odbierają telefony od zainteresowanych i przyjmują dokumenty. Uczelnia apeluje jednak, aby kandydaci nie przynosili ich osobiście, tylko wysyłali pocztą.

Podobnie jest w Lotniczej Akademii Wojskowej. – Biuro obsługujące kandydatów pracuje bez zmian. Ale u nas, w odróżnieniu od pozostałych trzech uczelni, termin rejestracji elektronicznej upływa w ostatnim dniu marca. O jego zmianie mogą, w obecnej sytuacji, zdecydować przełożeni – mówi mjr Agnieszka Kossowska, rzecznik prasowy LAW.

Co po rekrutacji?

Po złożeniu wniosku kandydat będzie musiał przejść kolejne etapy procedury kwalifikacyjnej, m.in. spotkanie z wojskową komisją lekarską oraz psychologiem, aby potwierdzić zdolność do zawodowej służby. Nie wiadomo jeszcze, czy z powodu zagrożenia epidemią, terminy tych badań nie zostaną przesunięte. Co wtedy? – Jeżeli kandydat do dnia egzaminów sprawnościowych nie zdąży z badaniami, w dniu egzaminu będzie zobowiązany przedłożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego. Wcielenie do służby podchorążych pierwszego roku odbywa się pod koniec sierpnia. Liczymy, że do tego czasu kandydaci staną przed komisjami. Orzeczenie o zdolności do służby jest niezbędne, by można było rozpocząć studia wojskowe – wyjaśnia por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy AWL.

W szczególnej sytuacji jest dęblińska Szkoła Orląt. Tu bowiem kandydaci na kierunki lotnicze muszą przejść dodatkowe, specjalistyczne badania oraz sprawdzające tzw. szkolenie selekcyjne. Te pierwsze odbywają się w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej i na razie zostały wstrzymane. Podobnie jest ze szkoleniem selekcyjnym. – Jesteśmy gotowi je przeprowadzić, ale zapadły decyzje, by także ono zostało zawieszone. Mamy natomiast jeszcze trochę czasu, aby je zrealizować – mówi mjr Kossowska.

W roku akademickim 2020/2021 studia wojskowe będzie mogło rozpocząć 1411 kandydatów na żołnierzy zawodowych. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie przygotowała w sumie 800 miejsc, AWL – 365, Akademia Marynarki Wojennej 130, a Lotnicza Akademia Wojskowej 116.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie znów w Drawsku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
F-16 kończą misję w Estonii
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Strzelnice dla terytorialsów
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Skok na głęboką wodę
Świętuj z żołnierzami
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Online z mistrzami sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Sprawdzony sojusznik
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Bon turystyczny także w wojsku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kierunek: misja
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Ukraiński kurs na Zachód
Druga kadencja prezydenta Dudy
Szarża „Hallerczyka”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Polsko-amerykańska współpraca
Chemicy do zadań specjalnych
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Trwała odporność terytorialsów
Tak się zostaje prymusem
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Super Warrior w GROM-ie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO