moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Aby zminimalizować ryzyko epidemii powodowanej przez koronawirusa, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zawieszeniu działalności dydaktycznej w pięciu wojskowych uczelniach. Wszystkie zajęcia są wstrzymane od 12 do 25 marca. Dotyczy to studentów i doktorantów, ale też np. uczestników kursów. W tym czasie kształcenie może odbywać się zdalnie.

Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni wojskowych nadzorowanych przez MON z powodu zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zostało przygotowane przez resort w trybie pilnym. Ma to związek z szybko rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2. „To nadzwyczajne okoliczności, w których powinny zostać podjęte działania profilaktyczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się tego wirusa, a przez to zmniejszające ryzyko epidemiczne. Projekt przepisów jest reakcją na sytuację kryzysową w kraju, w której znalazły się m.in. uczelnie wojskowe” – uzasadnia Ministerstwo Obrony Narodowej.

Przygotowane przepisy dotyczą w sumie pięciu Akademii: Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Lotniczej w Dęblinie oraz Sztuki Wojennej w Warszawie. Na tych uczelniach od 12 do 25 marca 2020 r. działalność dydaktyczna została zawieszona. Chodzi o studia wojskowe i cywilne, podyplomowe, zajęcia doktorantów oraz inne formy kształcenia, np. różnego rodzaju szkolenia i kursy, w tym: kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia rezerw osobowych.

W miarę możliwości uczelnie będą korzystać z formuły kształcenia na odległość. Tak będzie wyglądać nauka np. na WAT. – Chcemy, by nasi studenci mogli kontynuować naukę poza uczelnią i jak najmniej odczuli ograniczenia związane z panującą sytuacją. Dlatego zamierzamy w tym okresie prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, jak platforma e-learningowa. Rozważamy też inne formy, jak np. wykłady i konsultacje przez Skype’a. Zajęcia laboratoryjne zostaną zaplanowane w innym terminie – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Na LAW zajęcia online mają ruszyć w poniedziałek. Na niektóre z nich studenci będą musieli obowiązkowo logować się przez internetową platformę, inne będą przeprowadzone w ramach e-learningu na podstawie przygotowanych przez nauczycieli materiałów. Szczegółowe plany studenci mają otrzymać do końca tygodnia w serwisie Verbis oraz w wiadomościach e-mail w skrzynkach uczelnianych.

Z kolei we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych studentom wojskowym wstrzymano przepustki, a wszelkie wyjścia zostały ograniczone do minimum. Uczelnia odwołała też egzaminy na trzymiesięczne studium oficerskie, które miały się odbyć.

Przepisy są na etapie uzgodnień międzyresortowych. Z uwagi jednak na sytuację wymagającą natychmiastowych działań profilaktycznych już dziś zajęcia na uczelniach nie odbywają się.

Projekt rozporządzenia został opracowany na podstawie art. 433a ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nim w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu członków wspólnoty uczelni wojskowej, minister nadzorujący te uczelnie może w drodze rozporządzenia czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie uczelni na obszarze kraju lub jego części. To nowy przepis dodany do Prawa o szkolnictwie wyższym na podstawie Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
 
Zielony, żółty czy czerwony?
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
W Brukseli o przyszłości NATO
Spędź ferie z WOT
Bez AK, ale nadal w walce
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Walka, która poruszyła Europę
Rodzeństwo na medal
Survival w Kosowie
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
W BBN o sytuacji na granicy
Pierwszy krok do zawodowców
WOT na granicy
Zima, skały i kawalerzyści
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
Legionowski szpital niemal gotowy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Misja nie tylko wojskowa
Na granicy (na razie) spokojniej
Nowe garaże dla Leopardów
Wiedza, która ratuje życie
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Przesiadka do klasy premium
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Na wolność przez dwa mury
Jakie zmiany dla podchorążych?
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Oczy na wschodnią flankę
Nauka kruszenia lodu
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Polska członkiem Eurokorpusu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Saperzy rozminowują Kłaj
Konkurs pamięci o Katyniu
Jak Perun z Piratem
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Nominacje dla ośmiu oficerów
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO