moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Malinowski: sprawna współpraca pomiędzy służbami

Ponad 2600 żołnierzy jest już zaangażowanych w walkę z koronawirusem, większość z nich wspiera Straż Graniczną i Policję strzegąc zachodniej i południowej granicy państwa. Żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy patrolują tereny przygraniczne w 12 powiatach odwiedził gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ.

Żołnierze angażują się w walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem powodującym chorobę Covid-19 już od kilku dni. Posterunki graniczne najpierw wzmacniali terytorialsi, teraz zadania te realizują również żołnierze jednostek operacyjnych. Na granicach pojawili się m.in. wojskowi z 12 Dywizji Zmechanizowanej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 6 Brygady Powietrznodesantowej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Razem z policjantami i pogranicznikami trzymają służbę na posterunkach i pilnują, czy nie dochodzi do prób nielegalnego przejścia granicy.

W środę z żołnierzami służącymi wzdłuż zachodniej i południowej granicy spotkał się gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Generał obserwował działania żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji, którzy wspierają pograniczników na punktach granicznych w Bogatyni, Kopaczowie, Porajowie i Krzewinie (województwo dolnośląskie). – Jestem podbudowany postawą żołnierzy realizujących zadania. Widzę chęć rozwiązywania wyzwań, a nie wyszukiwania problemów. Widać zadaniowe, misyjne podejście, a także świetną współpracę z innymi służbami. Serce rośnie, jak się to obserwuje. Warto być w mundurze – mówi gen. Malinowski.

Jak informuje rzecznik prasowy 11 LDKPanc, obecnie wzdłuż granicy służbę pełni 250 pancerniaków, którzy mają do dyspozycji około 50 pojazdów. – Żołnierze wykonują zadania w 12 powiatach – od gorzowskiego, po kłodzki. Wystawili w sumie 50 posterunków – mówi mjr Artur Pinkowski, rzecznik Czarnej Dywizji. Dodaje, że żołnierze wykonują patrole w mieszanych składach, z policją i pogranicznikami.

Ministerstwo obrony narodowej każdego dnia zwiększa zaangażowanie wojska w pomoc administracji i publicznej służbie zdrowia. Żołnierze patrolują i umacniają posterunki graniczne. W gotowości jest także wojskowa służba zdrowia, a w każdym województwie Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, które mogą być użyte na wniosek wojewodów. – Ponad 2600 żołnierzy wraz ze sprzętem jest dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Prawie 1500 wspiera Straż Graniczną i Policję – poinformował minister Mariusz Błaszczak. W czwartek w MON odbyła się kolejna odprawa ministra Błaszczaka z kadrą dowódczą SZ na temat zaangażowania żołnierzy w walkę z koronawirusem.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, st. sierż. Patryk Cieliński

dodaj komentarz

komentarze


Młodzi medycy na poligonie
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Rakietowcy na Hawajach
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wsparcie ma znaczenie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Paliwowy krwiobieg NATO
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Salto mortale komandosa
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Triumf wojskowych lekkoatletów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Odnaleziono „Roja”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Albatros” dozbrojony
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Walka, entuzjazm i nadzieja
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Legion Medyczny na poligonie
Z prądem i pod prąd
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Trudne początki polskich bombowców
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
W hołdzie powstańcom warszawskim
Zmiana warty na granicy
Jak obronić się przed dronami?
Azjatycka szansa
MON i MSZ o szczycie NATO
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Jelcze z Raciborza
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Abordaż z polskim wsparciem
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Powstańcy są naszymi bohaterami
Rywalizacja o indeks WAT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO