moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej

W najbliższych tygodniach zostanie podpisana przez prezydenta „Strategia Bezpieczeństwa Narodowego”, która umożliwi opracowanie „Strategii Bezpieczeństwa Morskiego” – zapowiedział dzisiaj w Gdyni, podczas Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego RP, Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, przemysłowcy, naukowcy oraz oficerowie Wojska Polskiego wzięli dziś udział w zorganizowanym w Gdyni Kongresie Bezpieczeństwa Morskiego RP. Forum zorganizowane zostało wspólnie przez Akademię Marynarki Wojennej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Przedmiotem debaty był obecny stan marynarki wojennej, plany jej modernizacji oraz znaczenie tego rodzaju sił zbrojnych dla bezpieczeństwa państwa i jego przyszłości.

Minister Paweł Soloch w wystąpieniu inaugurującym zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda zatwierdzi niedługo jeden z kluczowych dokumentów strategicznych dla obronności kraju. – W najbliższych tygodniach, być może jeszcze w lutym, prezydent Andrzej Duda podpisze opracowaną przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego „Strategię Bezpieczeństwa Narodowego” – zapowiedział szef BBN. Minister dodał, że przyjęcie SBN umożliwi opracowanie kolejnych, kluczowych dokumentów strategicznych, w tym tych szczególnie wyczekiwanych przez marynarkę wojenną. – Dobrze byłoby w 100-lecie zaślubin Polski z morzem z 1920 roku przyjąć strategię sektorową, „Strategię Bezpieczeństwa Morskiego Państwa” – wyjaśniał. – „Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” musi wyjaśniać, dlaczego pastwo powinno posiadać marynarkę wojenną o określonej strukturze i potencjale. Wyjaśniać i przekonywać, że potrzebna jest nam taka a nie inna marynarka wojenna – podkreślał kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor – komendant AMW.

REKLAMA

Szef BBN mówił, że kilka lat temu BBN opracowało zarys takiej strategii. Niestety, zabrakło wówczas ciągu dalszego, czyli m.in. planu pozyskania nowych okrętów dla marynarki wojennej, w tym wielozadaniowych fregat. BBN – przypominał – proponował rozwiązanie pomostowe – kupno od Australii używanych fregat typu Adelaide. – Nic z tym pomysłem nie zrobiono, nie zaproponowano też nic w zamian – komentował szef BBN.

A jak przekonywali zgodnie uczestnicy FBM RP, Bałtyk to dla Polski nie tylko przysłowiowe „okno na świat”. – Nadmorskie położenie Polski ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Dziś polityczne, społeczne i gospodarcze wykorzystanie dostępu do morza jest polską racją stanu – podkreślał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników Forum.

Paneliści nie mieli również wątpliwości, że sprawą kluczową w budowaniu bezpieczeństwa morskiego naszego kraju jest właściwa edukacja. – Sprawą kluczową jest zrozumienie przez społeczeństwo, decydentów oraz polityków, roli i znaczenia MW, roli i znaczenia bezpieczeństwa morskiego. Jest z tym już lepiej niż kilka lat temu, ale nadal jest przed nami bardzo wiele pracy – przekonywał poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze

~ursus
1581553800
Moim zdaniem w obliczu olbrzymich zapóźnień potrzeba zdecydowanie większych nakładów finansowych przeznaczanych na modernizację, bo bez tego nie ma co marzyć o silnej flocie. Okręty powinny mieć zdolność ZOP, OPL, działo elektromagnetyczne i drony uderzeniowo-rozpoznawcze o zasięgu do ok. 150-200 km, ale na dziś maksimum naszych możliwości to zapewne po trzy kutry rakietowe i patrolowce. Niestety, ale zwolennicy silnej MW powinni "zejść na ziemię", bo OPL i obrona przeciwpancerna muszą mieć priorytet - choćby z uwagi na przestrzeń potencjalnego wykorzystania. Hmm, ta nowa strategia powinna objąć zakresem żeglugę rzeczną i morską, bo jako całokształt nasza przyszła MW mogłaby nieco lepiej wypaść. Wyobrażam sobie moduły rakietowe (kontenery) z Spike NLOS, NSM, czy CAMM/Piorun na szybkich uniwersalnych kutrach.
A4-AA-1B-BE
~iceman
1581513300
Kiedy czytam kolejny artykuł o MW to aż wrze we mnie w środku, rządzący robią kolejne nitki gazo i ropociagu mamy też tankowce a także wierze wiatrowe na Bałtyku to wszystko media strategiczne i czymś je trzeba ochraniać, kiedy to pojmą ? Społeczeństwo już wie że: 1 NIE ma okrętów podwodnych ( nie będę wspominał obecnych bo żal ) 2 okręty nawodne to 2 nowe ( gołe korwety ) patrolowce 3 reszta to łupki z lat 60-80 czyli muzeum ruskie nas rozjadą jak masło w razie W
AD-F8-1B-B2
~bmc3i
1581470400
Kolejne partie rządzące, kolejne rządy, kolejne BBN-y, kolejne strategie i "mapy drogowe", a Marynarka Wojenna umiera w ciszy. Bo jak z żalem pisał niegdyś Rey, czy inny Kochanowski "po co szlachcicowi morze, po którym kaczki tylko mogą pływać, z których czerninę jeno można usmażyć".
15-4F-E0-E3

Innowacyjne rozwiązania dla wojska
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Wojsko przeciw wirusowi
Skok na głęboką wodę
Tak się zostaje prymusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Chwała powstańcom
Na misjach święta inne niż zwykle
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Łączność: fundament operacji specjalnej
Szarża „Hallerczyka”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Cud Piłsudskiego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Chemicy do zadań specjalnych
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek: misja
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Trwała odporność terytorialsów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Druga kadencja prezydenta Dudy
Not Contaminated With Routine
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 kończą misję w Estonii
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Hekatomba na Woli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO