moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pobiegnij na Monte Cassino

16 maja biegacze będą znów zdobywać Monte Cassino. Zapisy ruszyły, miejsc jest 1057. Każdy z zawodników na numerze startowym będzie miał wypisane nazwisko jednego z żołnierzy, który poległ w 1944 roku w walkach o wzgórze. Bieg to część kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino”, w której uczestniczy Wojskowy Instytut Wydawniczy. Startując, wspierasz budowę memoriału gen. Andersa!

„Bieg na Monte Cassino” to sportowe wyzwanie i okazja do odkrywania jednej z kart polskiej historii. — Wbiegając na wzgórze zdobyte w maju 1944 roku przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, uczcimy pamięć polskich bohaterów, którzy walczyli i ginęli pod Monte Cassino — mówi Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Stowarzyszenia Klub Biegacza „Sporting”, pomysłodawca i współorganizator biegu.

Wydarzenie, które zaplanowano na 16 maja, będzie częścią uroczystych obchodów 76. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Trasa 10-kilometrowego biegu prowadzi z centrum Cassino na liczące 591 metrów n.p.m. wzgórze. Droga pnąca się serpentynami po stromym zboczu jest wymagająca, ale malownicza. Trzeba ją pokonać w 90 minut. Metę ulokowano na terenie klasztoru Benedyktynów. Na każdego zawodnika będzie tam czekać okolicznościowy medal.

Aby zapisać się na bieg należy wypełnić formularz i zrobić badania lekarskie. – Wystartować można tylko mając certyfikat medyczny zaświadczający, że jesteśmy zdolni do udziału w biegu – podkreślają organizatorzy.

Zapisy już ruszyły. Warto się pospieszyć, bo limit dla polskich biegaczy wynosi 1057 miejsc. Liczba nie jest przypadkowa — tylu naszych żołnierzy spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. – Dla Polaków zarezerwowano numery startowe od 1 do 1057 – wyjaśnia Mamiński. Zawodnik zapisując się, wybiera jednego z polskich żołnierzy, którzy polegli w walce o wzgórze i w maju wbiegnie na górę z jego nazwiskiem umieszczonym na numerze startowym. – Ma to też walor edukacyjny, ponieważ podczas rejestracji, po wyborze nazwiska żołnierza, wyświetli się nam także jego biografia – dodaje szef Klubu „Sporting”

W pakiecie startowym, oprócz numeru z oznaczeniem nazwiska żołnierza, znajdzie się koszulka, dwie butelki włoskiego wina – białego i czerwonego — z limitowanej serii wyprodukowanej specjalnie z okazji biegu oraz zaproszenie na trekking na Monte Cassino. — To będzie wędrówka historycznym szlakiem, którym polscy żołnierze zdobywali wzgórze, po edukacyjnej ścieżce wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego – mówi Mamiński.

Opłata za bieg wynosi 300 złotych. Z tego 100 złotych to cegiełka przeznaczona na budowę w centrum Cassino pomnika upamiętniającego gen. Andersa i jego podkomendnych. Monument zostanie odsłonięty w tym roku w czasie uroczystości rocznicy bitwy.

Pierwszy Bieg na Monte Cassino odbył się w maju 2014 roku z okazji 70-lecia bitwy. Kolejny bieg zorganizowano pięć lat później, teraz wydarzenie będzie się odbywać co roku. Jego współorganizatorem jest włoskie stowarzyszenie sportowe „Aprocis” z miasta Cassino. Stratują w nim głównie polscy i włoscy biegacze, ale też zawodnicy z innych państw.

Więcej informacji i formularz rejestracyjny znajdziemy na stronie www.biegmontecassino.pl. Zapisy trwają do 30 kwietnia lub do wyczerpania limitu miejsc.

Kampania „Polacy bohaterom Monte Cassino” to wspólna inicjatywa polskich i włoskich stowarzyszeń sportowych, organizujących rocznicowe biegi do klasztoru na wzgórzu oraz Wojskowego Instytutu Wydawniczego – od kilku lat patrona medialnego tych imprez – a także władz miasta Cassino. Minister Mariusz Błaszczak objął kampanię patronatem honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej.

AD

autor zdjęć: Piotr Zarzycki

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o przyszłości NATO
 
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nowa Rada przy prezydencie
Bez AK, ale nadal w walce
Misja nie tylko wojskowa
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
MON: nie wyciekły tajne informacje
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Zbuduj formę na wiosnę!
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Hiszpańskie dylematy
Pierwszy krok do zawodowców
Nowe radary dla MW
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Oczy na wschodnią flankę
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Rosomaki będą groźniejsze
Bombardowanie Monte Cassino
Przesiadka do klasy premium
Saperzy rozminowują Kłaj
Legionowski szpital niemal gotowy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Border Protection Is a Priority
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Na wolność przez dwa mury
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Jak Perun z Piratem
Zielony, żółty czy czerwony?
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
W BBN o sytuacji na granicy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Nauka kruszenia lodu
Wiedza, która ratuje życie
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Polak w szkole boardingu
Dywizjon 303 w Napoleonie
Drony na fali
Zostań wojskowym muzykiem
Nowe garaże dla Leopardów
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Z pomocą dla Libanu
Zima, skały i kawalerzyści
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Survival w Kosowie
Rodzeństwo na medal
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Kolejna prowokacja na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO