moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia II wojny światowej nadal potrzebuje narratorów

Gdy dowiedziałem się o pomyśle postawienia w Cassino memoriału ku pamięci gen. Władysława Andersa, nie miałem żadnych wątpliwości – „Polska Zbrojna” wesprze tę ideę. Z miejsca objęliśmy projekt patronatem medialnym i zaangażowaliśmy się w kampanię promującą ten szczytny cel. Kultywowanie pamięci o naszych bohaterach jest wszak statutowym zadaniem Wojskowego Instytutu Wydawniczego, realizowanym na co dzień na łamach „Polski Zbrojnej”, na portalu informacyjnym czy w kwartalniku historycznym. Takie kampanie jak „Polacy bohaterom Monte Cassino” są naturalnym uzupełnieniem publikacji, które możecie znaleźć w naszych wydawnictwach.

Rozmawiając w redakcji o zaangażowaniu się w projekt, przypomnieliśmy sobie nasze wizyty na Monte Cassino. Słynne wzgórze, piękny cmentarz, podniosła atmosfera. Zdaliśmy sobie jednak sprawę, że odwiedzamy to miejsce tylko przy okazji obchodów rocznicowych. A jak wygląda ono w zwykły dzień? Czy znajdujące się tam elementy upamiętnienia wystarczająco dobrze opowiadają historię, która wydarzyła się tam wiosną 1944 roku? Czy gdyby na zbocza Monte Cassino trafił turysta, który nie zna wydarzeń II wojny światowej, to czy taka wizyta pomogłaby mu zrozumieć, jak polscy żołnierze trafili na Półwysep Apeniński i jaki był ich udział w wyzwoleniu Włoch? W imię jakich ideałów przeszło tysiąc żołnierzy 2 Korpusu Polskiego zginęło w walkach o Monte Cassino?

Poczuliśmy, że w tym symbolicznym dla każdego polskiego serca miejscu brakuje narracji historycznej. Opowieści o tysiącach żołnierzy z orłem na hełmach, którzy daleko od własnego domu walczyli „o wolność naszą i waszą”. Z tej konstatacji zrodził się pomysł wytyczenia na zboczach Monte Cassino ścieżki edukacyjnej, która przypomni o udziale naszych żołnierzy w pokonaniu nazistowskich Niemiec. Będzie ona uzupełnieniem pomników i sprawi, że ta polska nekropolia w środkowych Włoszech nie będzie budziła zdziwienia, a należny spoczywającym tam żołnierzom szacunek.

Inicjując projekt „Polacy bohaterom Monte Cassino” musieliśmy sobie także odpowiedzieć na jedno, podstawowe pytanie: czy w ogóle potrzebny jest jeszcze jeden pomnik. Czy II wojna światowa nie została już opisana na tyle dobrze, że kolejna ścieżka edukacyjna będzie rzeczywiście spełniać swoją rolę? Odpowiedź na te wątpliwości przyszła z nieoczekiwanej strony. Oto władze Federacji Rosyjskiej po raz kolejny oskarżyły Polskę o współudział w wywołaniu najkrwawszego konfliktu zbrojnego wszech czasów. Ruszyła machina kłamstwa.

Nie możemy patrzeć z boku na takie działania i uspokajać się twierdzeniem, że mądrzy ludzie wiedzą, jak było. Świadkowie tamtych wydarzeń odchodzą, II wojna światowa staje się coraz częściej jeszcze jednym wydarzeniem, o którym uczniowie czytają w podręcznikach. Młode pokolenia mają z nią coraz słabszy związek osobisty, bo nie zdążyły poznać swoich przodków, którzy walczyli i ginęli w obronie wolnego świata. Polska musi czynnie opowiadać o przebiegu II wojny światowej. Prawda jest po naszej stronie. Jesteśmy to winni wszystkim tym, którzy w imię sojuszniczych ideałów przelewali swoją krew.

Maciej Podczaski , dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego

dodaj komentarz

komentarze


Biden o kryzysie we wschodniej Europie
 
Legionowski szpital niemal gotowy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nowa Rada przy prezydencie
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wandea – heroizm i ludobójstwo
W BBN o sytuacji na granicy
Na wolność przez dwa mury
Keeping Guard on Integrity
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Zima, skały i kawalerzyści
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Oczy na wschodnią flankę
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Nauka kruszenia lodu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Na granicy (na razie) spokojniej
W Brukseli o przyszłości NATO
Misja nie tylko wojskowa
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Konkurs pamięci o Katyniu
Rodzeństwo na medal
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Jakie zmiany dla podchorążych?
Polska członkiem Eurokorpusu
Zielony, żółty czy czerwony?
Pierwszy krok do zawodowców
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Saperzy rozminowują Kłaj
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Strzały na granicy
Gotowi na arktyczne zimno
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Survival w Kosowie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Spędź ferie z WOT
Bez AK, ale nadal w walce
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Jak Perun z Piratem
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Wiedza, która ratuje życie
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Nominacje dla ośmiu oficerów
Walka, która poruszyła Europę
Nowe garaże dla Leopardów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO