moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia II wojny światowej nadal potrzebuje narratorów

Gdy dowiedziałem się o pomyśle postawienia w Cassino memoriału ku pamięci gen. Władysława Andersa, nie miałem żadnych wątpliwości – „Polska Zbrojna” wesprze tę ideę. Z miejsca objęliśmy projekt patronatem medialnym i zaangażowaliśmy się w kampanię promującą ten szczytny cel. Kultywowanie pamięci o naszych bohaterach jest wszak statutowym zadaniem Wojskowego Instytutu Wydawniczego, realizowanym na co dzień na łamach „Polski Zbrojnej”, na portalu informacyjnym czy w kwartalniku historycznym. Takie kampanie jak „Polacy bohaterom Monte Cassino” są naturalnym uzupełnieniem publikacji, które możecie znaleźć w naszych wydawnictwach.

Rozmawiając w redakcji o zaangażowaniu się w projekt, przypomnieliśmy sobie nasze wizyty na Monte Cassino. Słynne wzgórze, piękny cmentarz, podniosła atmosfera. Zdaliśmy sobie jednak sprawę, że odwiedzamy to miejsce tylko przy okazji obchodów rocznicowych. A jak wygląda ono w zwykły dzień? Czy znajdujące się tam elementy upamiętnienia wystarczająco dobrze opowiadają historię, która wydarzyła się tam wiosną 1944 roku? Czy gdyby na zbocza Monte Cassino trafił turysta, który nie zna wydarzeń II wojny światowej, to czy taka wizyta pomogłaby mu zrozumieć, jak polscy żołnierze trafili na Półwysep Apeniński i jaki był ich udział w wyzwoleniu Włoch? W imię jakich ideałów przeszło tysiąc żołnierzy 2 Korpusu Polskiego zginęło w walkach o Monte Cassino?

Poczuliśmy, że w tym symbolicznym dla każdego polskiego serca miejscu brakuje narracji historycznej. Opowieści o tysiącach żołnierzy z orłem na hełmach, którzy daleko od własnego domu walczyli „o wolność naszą i waszą”. Z tej konstatacji zrodził się pomysł wytyczenia na zboczach Monte Cassino ścieżki edukacyjnej, która przypomni o udziale naszych żołnierzy w pokonaniu nazistowskich Niemiec. Będzie ona uzupełnieniem pomników i sprawi, że ta polska nekropolia w środkowych Włoszech nie będzie budziła zdziwienia, a należny spoczywającym tam żołnierzom szacunek.

Inicjując projekt „Polacy bohaterom Monte Cassino” musieliśmy sobie także odpowiedzieć na jedno, podstawowe pytanie: czy w ogóle potrzebny jest jeszcze jeden pomnik. Czy II wojna światowa nie została już opisana na tyle dobrze, że kolejna ścieżka edukacyjna będzie rzeczywiście spełniać swoją rolę? Odpowiedź na te wątpliwości przyszła z nieoczekiwanej strony. Oto władze Federacji Rosyjskiej po raz kolejny oskarżyły Polskę o współudział w wywołaniu najkrwawszego konfliktu zbrojnego wszech czasów. Ruszyła machina kłamstwa.

Nie możemy patrzeć z boku na takie działania i uspokajać się twierdzeniem, że mądrzy ludzie wiedzą, jak było. Świadkowie tamtych wydarzeń odchodzą, II wojna światowa staje się coraz częściej jeszcze jednym wydarzeniem, o którym uczniowie czytają w podręcznikach. Młode pokolenia mają z nią coraz słabszy związek osobisty, bo nie zdążyły poznać swoich przodków, którzy walczyli i ginęli w obronie wolnego świata. Polska musi czynnie opowiadać o przebiegu II wojny światowej. Prawda jest po naszej stronie. Jesteśmy to winni wszystkim tym, którzy w imię sojuszniczych ideałów przelewali swoją krew.

Maciej Podczaski , dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego

dodaj komentarz

komentarze


Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
 
„Biorą inni, bierzmy i my”
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Camp Kościuszko w Poznaniu
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Honorowi krwiodawcy w mundurach
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Wyjście z cienia
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Wizyta w PKW Łotwa
Terytorialsi w obronie stolicy
O jeden most za daleko?
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Pożegnanie z Iskrą
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Cyberkonkurs MON-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Warszawa ’44. Pamięć nie umiera
Desant do Jeziora Żywieckiego
Kolektywna obrona to priorytet
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Nowy dowódca 18 Dywizji
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Przełomowy szczyt
Marynarz wicemistrzem świata w rzucie młotem
Uratować rannego!
1 Kadrowa idzie w bój
Powrót do korzeni
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Prymuska logistyki
Śladem profesjonalistów
PKW Orlik wrócił do domu
Pokaz możliwości FA-50
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Raptory lecą do Polski
Zwiad ze spadochronem
Szkolenie na klifie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wymiana ciosów w Ukrainie
Przemysł idzie w OPL
Operacja „Śluza”
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
AFN uderzył w Kołobrzegu
Włoscy lotnicy w Malborku
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
NATO zmienia priorytety
Raptory już w Polsce
Polskie szpadzistki trzecie na świecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO