moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola

Jesteście jednym z największych podmiotów dostarczających ciężkie wyposażenie bojowe dla Wojska Polskiego. Z dumą patrzę, jak nowoczesna i specjalistyczna jest produkcja w waszych zakładach – mówił dziś prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola. Zwierzchnik sił zbrojnych obejrzał m.in. egzemplarze testowe Borsuka, nowego wozu bojowego piechoty.

Huta Stalowa Wola to producent nowoczesnych moździerzy Rak i armatohaubic Krab. To tu opracowywany jest także Borsuk, nowy bojowy wóz piechoty. Spółka należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jest jednym z najważniejszych zakładów pracy na Podkarpaciu. Po raz pierwszy z wizytą do HSW przyjechał prezydent Andrzej Duda. – Z dumą i radością patrzę dziś, jak niezwykle nowoczesna jest produkcja realizowana w HSW – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Andrzej Duda nawiązał do prowadzonej obecnie modernizacji technicznej armii. Przypomniał, że Polska przeznaczy na modernizację armii w sumie ponad 500 mld zł. – To gigantyczna kwota – zaznaczył Andrzej Duda. Jednocześnie zapewnił, że w dużej mierze trafi ona do rodzimych zakładów zbrojeniowych, w tym do HSW, co przełoży się na rozwój i unowocześnienie naszego przemysłu zbrojeniowego oraz da zatrudnienie polskim pracownikom. – Cieszę się, że ten program jest wreszcie realizowany. I jest realizowany z takim powodzeniem w HSW – mówił prezydent. Zaznaczył, że HSW jest jednym z największych podmiotów dostarczających ciężkie wyposażenie bojowe dla Wojska Polskiego. – Ogromnie cieszę się z dostaw armatohaubic Krabów czy moździerzy Rak dla naszej armii. Zamówienia na ten sprzęt dla polskiego wojska będą realizowane jeszcze przez wiele lat, ale mam nadzieję, że Krab i Rak staną się też naszym produktem eksportowym – dodał.

Podczas zwiedzania nowoczesnych hal produkcyjnych HSW, prezydent miał też okazję obejrzeć zdalnie sterowany system wieżowy 30 mm oraz nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk. – To pierwsze egzemplarze tego wozu, przeznaczone jeszcze do testów, ale liczę, że wkrótce zostanie rozpoczęta jego produkcja dla polskiej armii. I nie tylko. Liczę też, że Borsuk będzie naszym kolejnym hitem eksportowym. To zapewniłoby HSW stabilną produkcję i zamówienia na lata – podkreślił.

REKLAMA

Prezydent Duda nawiązał do współpracy polsko-amerykańskiej, a zwłaszcza do kooperacji krajowych producentów zbrojeniowych z amerykańskim gigantem, koncernem Raytheon. – Ta współpraca zaowocuje stworzeniem systemu obrony antyrakietowej, popularnie zwanej Patriot. Huta będzie jednym z zakładów, w których ta współpraca będzie realizowana – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Duda wspomniał także o tradycji Huty Stalowa Wola. Podkreślił, że zakłady zbrojeniowe powstały w tym miejscu już w okresie międzywojennym. – Wówczas nazywały się Zakłady Południowe i szybko stały się jednym z najważniejszych ośrodków produkcji militarnej tamtego okresu. Miały one doprowadzić do wyposażenia polskiej armii w nowoczesny sprzęt, głównie w armaty. Niestety, te ambitne zamierzenia przerwał wybuch II wojny światowej – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Obecnie działająca spółka, podobnie jak przedwojenne zakłady, wpisuje się zarówno w program unowocześniania armii, jak i wzmocnienia polskiej gospodarki.

W ciągu ostatnich dwóch lat HSW inwestowała w rozwój zakładu. Za sumę niemal 70 mln zł wybudowano dodatkowe obiekty (chociażby nową halę produkcyjną, laboratoria czy nowoczesną spawalnię wyposażoną w zrobotyzowane stanowiska spawalnicze), unowocześniono park technologiczny i kupiono specjalistyczne urządzenia badawcze oraz testowe. Prezydent zwiedził m.in. laboratorium badań RTG z komorą do prześwietleń wielkogabarytowych konstrukcji spawanych. – Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem nowoczesności produkcji w HSW. Jest ona zautomatyzowana, wymagająca eksperckiej wiedzy od zatrudnionych tu pracowników – zauważył prezydent. – Mam nadzieję, że staniecie się awangardą, jeśli chodzi o produkcję zbrojeniową. Nie tylko na skalę europejską, ale i światową – dodał.

HSW dostarczyła w latach 2016-2019 do jednostek artyleryjskich Sił Zbrojnych RP 66 moździerzy, 48 haubic oraz 60 sztuk innych pojazdów artyleryjskich i towarzyszących.

JT

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Dwa oblicza agenta wywiadu
 
Arsenał Iranu
Wojskowi medycy w gotowości
„Gwiezdne wojny” Reagana
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Poprady i Pilica z interrogatorami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Beagle dla Polaków
Medycy WOT kontra COVID-19
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Nissany zastąpią Honkery
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Zryw kościuszkowski
Trzy cele na ścieżce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Kwarantanna na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Studia on-line w Szkole Orląt
Terytorialsi nie stracą dodatku
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Więcej wojska do walki z pandemią
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Dowodzę najlepszymi
Certyfikacja na „Tarczowni”
Kremlowska gra
Miliony ofiar hiszpanki
Saperzy w walce z Covid-19
Koronawirus na wojskowej uczelni
We Are All Darfur
Rakiety w celu
Defense Without Politics
Nabór na wojskowe studia trwa
Poprad w kolejnej jednostce
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Testy radarów dla Wisły
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Cichociemny patronem 14 BOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO