moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość

Świąteczne podarunki dla weteranów rozdane, czas pomyśleć o feriach dla kombatantów! Wolontariusze Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” od kilku lat organizują letni i zimowy wypoczynek dla tych, którzy walczyli o naszą wolność. Właśnie rozpoczynają przygotowania do kolejnej edycji akcji „Ferie dla Bohatera”. Każdy z nas może się włączyć w tę inicjatywę.

„Kiedyś oni walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich – to motto Stowarzyszenia „Paczka dla bohatera”, które od kilku lat pomaga żołnierzom, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. Zaczęło się od świątecznych paczek przekazywanych weteranom na Boże Narodzenie. Akcja z roku na rok przybiera na sile – wystarczy wspomnieć, że w grudniu ubiegłego roku wolontariusze zebrali dary i rozwieźli ponad 2 tysiące paczek. Jednak stowarzyszenie nie poprzestaje na świątecznej pomocy. W 2017 roku po raz pierwszy wolontariusze zorganizowali „Wakacje dla bohatera”, a rok później– „Ferie dla bohatera”.

Dotychczas, podczas trzech edycji „Wakacji dla bohatera” i dwóch „Ferii dla bohatera” wypoczywało łącznie 200 osób. Ale to grono wkrótce się powiększy, gdyż w kwietniu rozpocznie się kolejny turnus wypoczynkowy. Tym razem, kombatanci spędzą dziewięć dni w ośrodku wypoczynkowym spółki AMW „Rewita” w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. Stowarzyszenie planuje zaprosić na ferie sto osób. Wśród nich mają być żołnierze, którzy walczyli pod dowództwem gen. Maczka czy gen. Andersa, powstańcy warszawscy, żołnierze podziemia niepodległościowego i weterani operacji wojskowych poza granicami kraju. Chęć udziału wyraziło nawet trzech uczestników kampanii wrześniowej. Przez cały czas wczasowiczami będzie się opiekowało 30 wolontariuszy.

REKLAMA

– Chcemy w ten sposób podziękować kombatantom, za to, co zrobili dla ojczyzny – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia„Paczka dla bohatera”. – Ale ważne jest także, to, aby kombatanci po prostu odpoczęli. Wielu z nich nie miało łatwego życia ani środków, by wyjechać na wakacje – dodaje.

Podczas pobytu na Mazowszu, uczestnicy ferii będą mogli skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zaplanowano także liczne atrakcje na przykład zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, Parlamentu czy rejs po Zalewie Zegrzyńskim. W planach są także koncerty (gotowość do występu potwierdził już akordeonista Patryk Sztabiński) oraz – tradycyjnie już – bankiet na cześć kombatantów.

Organizator szacuje, że koszt tegorocznych „Ferii dla bohatera” sięgnie 250 tysięcy złotych. Dlatego konieczne jest wsparcie. Każdy, kto chciałby dołożyć cegiełkę do tej inicjatywy, może to zrobić wpłacając dowolną kwotę na konto stowarzyszenia. Można także wziąć udział w charytatywnych aukcjach internetowych, które odbywają się na facebookowym profilu „Bazarek Paczka dla bohatera”. Można tam wylicytować, przekazane przez darczyńców, książki, militaria, biżuterię, kosmetyki czy rękodzieło. – Wszyscy w stowarzyszeniu pracujemy charytatywnie. Zarówno ja, jak i wszyscy, którzy mi pomagają, jesteśmy wolontariuszami i za to, co robimy, nie bierzemy żadnych pieniędzy. Wszystkie środki, które otrzymujemy są przeznaczane na organizację wyjazdu – podkreśla Sawicki. – Serdecznie zachęcam do przyłączenia się do naszej inicjatywy. Kiedyś kombatanci walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich – apeluje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Beagle dla żołnierzy?
 
Strykery znów na Mazurach
Wojsko wzywa na kwalifikację
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Mobilne moździerze dla armii
Stepping out of the Shadow
Bohaterskie Orlęta
Projekt MON dla szkół
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polsko-łotewska „Zima”
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Arsenał Iranu
Nowy wiceminister w MON
Podoficer po nowemu
Terytorialsi za oceanem
Iran uderza w USA
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Kajak idealny dla komandosa
Klasy wojskowe po nowemu
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Dragoni na poligonie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Weterani trenują MMA
Ostatni samochód Marszałka
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Misja wojownika
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
We Are All Darfur
Powstanie bez sukcesu
To nie mogło się udać, ale…
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Defense Without Politics
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
USA nie zacznie wojny z Iranem
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Network Intelligence
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Obradowała Rada Gabinetowa
Misje na dłużej
They Train Together, They Fight Together
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jak gra dowódca, grają wszyscy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO