moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dzień pamięci o poległych na misjach

Żołnierze, którzy oddali życie za bezpieczną Polskę, są naszymi bohaterami. Pamiętamy o nich! – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas obchodów Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Szef MON złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wojskowych, którzy zginęli służąc ojczyźnie.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie została odprawiona msza święta w intencji poległych żołnierzy, ich rodzin oraz wojskowych, którzy zostali poszkodowani podczas misji. O godzinie 12.00 w Centrum Weterana, przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa odbył się Apel Pamięci. Złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych oraz rodzajów sił zbrojnych, weterani i rodziny tych, którzy zginęli pełniąc służbę na misjach.

– Żołnierze Wojska Polskiego, którzy oddali życie za bezpieczną Polskę, są naszymi bohaterami. Pamięć o nich będzie wieczna – zapewniał minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak wspominał o poświęceniu ponad 120 wojskowych, którzy oddali życie służąc ojczyźnie. Szef MON przypomniał też, że Wojsko Polskie bierze udział w misjach NATO i UE, a od tego roku także w misji organizowanej przez ONZ. – W ten sposób dbamy o nasze bezpieczeństwo. Jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, a więc oczekujemy solidarności w sytuacji, gdybyśmy musielibyśmy takiego wsparcia oczekiwać. To jest mechanizm zapewniający nam bezpieczeństwo, zapewniający bezpieczeństwo nasze ojczyźnie – tłumaczył minister Błaszczak.

REKLAMA

Rodziny poległych żołnierzy otrzymały od ministra obrony Mariusza Błaszczaka srebrne medale „Zasłużeni dla obronności kraju” oraz statuetki przedstawiające pomnik poległych. – Cieszymy się, że jest taki dzień w kalendarzu, w którym możemy poczuć, że ktoś pamięta o naszych bliskich, którzy oddali życie służąc ojczyźnie – mówi Małgorzata Wilczyńska, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”.

W uroczystości uczestniczyli także weterani. – Wielu z nas służyło w Iraku i w Afganistanie razem z żołnierzami, którzy zginęli podczas tych operacji. W ten wyjątkowy dzień chcemy oddać im hołd i pokazać, że o nich nie zapomnieliśmy - podkreśla Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Żołnierze 18 bielskiego batalionu powietrzno-desantowego przekazali tablicę epitafijną poświęconą kapralowi Arturowi Pycowi, który w 2009 roku zginął na misji w Afganistanie. Została ona umieszczona na Ścianie Pamięci przy Centrum Weterana.

Dzień Pamięci Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2015 roku w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii zagranicznych operacji. 21 grudnia 2011 roku zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Polegli wówczas mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. Nie jest to państwowe święto, ale dla wojska to dzień zadumy, czas wspomnień kolegów, którzy zginęli na misji. Od 1953 r., gdy po raz pierwszy polscy żołnierze wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, ponad 120 z nich nie wróciło do domu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Pustynna burza wokół Husajna
 
Trudny rok na misjach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Wojsko – plan na życie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na straży niebieskiej linii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Kuźnie oficerskich kadr
Symulator Orlika w Dęblinie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żydzi od Andersa
155 mm dla US Army
Dołącz do zawodowców
Jest Warszawa
Amerykanie odmładzają F-16
Hartowanie spadochroniarzy
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Kutno w sieci LogHubs
Obrady ministrów obrony NATO
Wojsko walczy z COVID-19
Komandosi znad Garigliano
Dama odeszła do historii
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Ferie z gwiazdami sportu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jakie zmiany w mundurówce?
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Saperzy zimą otworzą ogień
IBCS dla Polski
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Co musi umieć kierowca czołgu
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Armia Fight Night znów w akcji
Nurkowie w głębinach
Kwalifikacja odbędzie się …
Agenci wywiadu na bobslejach
WBH upublicznia swoje archiwa
Na rozgrzewkę – zapasy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Powstali przeciw carskiej potędze
Kolejny dzień walki z koronawirusem
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Daglezje na większe przeprawy
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Trudny egzamin przed misją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO