moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie

Wojsko Polskie po dziesięciu latach przerwy wróciło do Libanu, aby pod błękitną flagą nieść pokój w tym regionie. To wy, wasza misja, potwierdza silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej – podkreślił podczas spotkania wigilijnego szef MON, minister Mariusz Błaszczak. – Polski żołnierz jest tutaj dobrze przyjmowany, a wielu mieszkańców dobrze nas wspomina – dodał.

Na miejscu obecny był także Dowódca Operacyjny RSZ, gen dyw. Tomasz Piotrowski, który zwrócił uwagę na profesjonalizm żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizownej ze Szczecina. – Gdy dowiedziałem się, że podjęto decyzję, że to właśnie wy utworzycie pierwszą zmianę PKW UNIFIL, poczułem spokój. Znam wasze doświadczenie i wiem, na co was stać. Realizujecie swoje zadania świetnie i gdy patrzę na spokojną oraz skupioną twarz dowódcy kontyngentu, podpułkownika Pawła Bednarza, to jestem pewien, że damy radę – stwierdził gen. Piotrowski.

Na koniec spotkania szef MON oraz dowódca operacyjny RSZ złożyli polskim żołnierzom świąteczne życzenia. – Aby profesjonalizm i determinacja nigdy w was nie zgasły – podkreślił gen. Tomasz Piotrowski.

Wizyta delegacji MON w Libanie trwała dwa dni. W piątek minister Błaszczak był na polskim cmentarzu wojskowym w Bejrucie oraz spotkał się z szefem gabinetu ministra obrony Libanu. – Wracamy na misje ONZ dlatego, że miarą naszej pozycji międzynarodowej jest aktywność. Im większa, tym wyższa pozycja Polski. Było to widać, kiedy nasz kraj jednogłośnie został wybrany jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ – tłumaczył minister Błaszczak.

Polacy na Niebieskiej Linii

Polscy żołnierze po dziesięciu latach przerwy wrócili do Libanu. Od listopada w rejonie gór Amel realizują mandat z ramienia misji UNIFIL. Ich zadanie polega na monitorowaniu Niebieskiej Linii, strefy buforowej utworzonej przez ONZ na pograniczu libańsko-izraelskim. 

Dochodzi tam do starć pomiędzy regularnymi siłami zbrojnymi zwaśnionych państw, jest to także miejsce aktywności zbrojnego ramienia Hezbollahu. Zarazem region ten charakteryzuje się dużą różnorodnością etniczną oraz religijną. Zamieszkują go muzułmanie, chrześcijanie i druzowie.

Pierwsza zmiana PKW UNIFIL w Libanie liczy 222 wojskowych. Kontyngentem, którego trzon został utworzony na bazie 12 Brygady Zmechanizowanej, dowodzi ppłk Paweł Bednarz. Polacy wraz z komponentami irlandzkimi oraz węgierskimi stacjonują w bazie Shamrock. W ramach codziennych patroli żołnierze nie tylko manifestują obecność sił pokojowych ONZ, ale także chronią ludność cywilną oraz zapobiegają przemytowi broni.

Ich misja potrwa sześć miesięcy. Kolejna zmiana PKW UNIFIL zostanie ponownie wystawiona przez szczecińską Błękitną Brygadę.

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Na tronie mistrza bez zmian
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Czas podwodniaków
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
USA: chcemy Grenlandii
Jak zbudować armię przyszłości
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Nowy europejski czołg
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Co nowego w przepisach?
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
W cieniu dumy floty
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O bezpieczeństwie u prezydenta
Nowe Abramsy na horyzoncie
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Warto iść swoją drogą
Amerykański szogun
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Przeżyj to sam
Więcej mocy dla Orki
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
PKW „Noteć” – koniec misji
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Krok po kroku przez kwalifikacje
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Good Morning, Orka!
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Koniec bezkarności floty cieni?
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Partnerstwo Polski i Litwy
Człowiek, który sprzedał ciszę
Odpalili K9 Thunder
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Czekamy na F-35
Piątka z czwartego wozu
Góral z ORP „Gryf”
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
ORP „Garland” w konwoju śmierci
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Pucharowy medal na desce
„Zygalski” na wodzie
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO