moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włosko-polski sojusz kosmiczny

Chcemy być partnerem dla krajów, które nie są obecnie zbyt aktywne w eksploracji przestrzeni kosmicznej, jak Polska – podkreślał Giorgio Saccoccia, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej, podczas Italian-Polish Aerospace Forum. Wzięli w nim udział przedstawiciele polskiego i włoskiego przemysłu kosmiczno-lotniczego, aby omówić pola współpracy i kooperacji.

Ponad dwustu przedstawicieli polskiego i włoskiego przemysłu kosmiczno-lotniczego spotkało się 4 grudnia w Warszawie na konferencji „Italian-Polish Aerospace Forum”. Została ona zorganizowana przez Ambasadę Włoch w Polsce oraz Włoską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce i Agencję Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich – ICE.

Jak podkreślał w wystąpieniu otwierającym forum wiceminister rozwoju Marcin Ociepa, spotkanie to jest doskonałą okazją do zacieśnienia włosko-polskiej kooperacji w dziedzinie eksploracji kosmosu. – Współpraca polsko-włoska jest oparta na wspólnych wartościach, fundamentach europejskich. Z drugiej strony, jest współpracą pragmatyczną, konkretną, wymierną, nastawioną bardzo mocno na biznes, na rezultat – podkreślał przedstawiciel rządu. Wiceminister Ociepa dodał, że nasz kraj nie może zmarnować okazji, jaką są wspólne, europejskie programy kosmiczne. – Widzimy kształt nowej Komisji Europejskiej, rozumiemy te ambicje, które się pojawiają i wiemy, że to jest idealny moment, żeby skorzystać z tej olbrzymiej fali inspiracji, która się pojawia w Europie, jeśli chodzi o podbój kosmosu – mówił. – Tym to istotniejsze, gdyż chodzi nie tylko o gospodarkę, ale także o bezpieczeństwo narodowe. Polski rząd przykłada do sektora kosmicznego podwójną wagę, zarówno do realizacji celów cywilnych jak i wojskowych – dodał.

REKLAMA

Włochy, które były trzecim, po USA i ZSRR, krajem na świecie, który w 1964 roku umieścił w kosmosie swojego sztucznego satelitę, dziś dysponują jednym z najsilniejszych i najprężniejszych sektorów kosmicznych na świecie. Rocznie generuje on przychody na poziomie 16 mld euro, z czego ponad 70 proc. to kontrakty eksportowe.

Jego przedstawiciele podkreślali podczas forum, że to nie przypadek, ponieważ włoska gospodarka nastawiona jest na bliską współpracę z podmiotami zagranicznymi, i to nie tylko na zasadzie sprzedaży im swoich produktów. – Koncerny, takie jak Leonardo, potrzebują wielu dostawców. I to nie tylko produktów, ale także dostawców technologii – podkreślał Maurizio Madiai, dyrektor Italian Industries Federation for Aerospace, Defence and Security (AIAD), czyli izby zrzeszającej firmy z sektora kosmiczno-lotniczego.

Giorgio Saccoccia, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej, podczas „Italian-Polish Aerospace Forum” podkreślał, że Włochy mają jasno określoną wizję, jeśli chodzi o kooperację polskich i włoskich przemysłów kosmicznych i lotniczych. – Chcemy rozwijać coś, co nasz premier nazwał dyplomacją kosmiczną. Chcemy być nie dostawcą a partnerem, który pomoże krajom, które nie są obecnie zbyt aktywne w eksploracji przestrzeni kosmicznej jak Polska – podkreślał, wskazując na programy, w których Polska i Włochy mogą zacieśnić współpracę. – Możecie dołączyć do programu rozwoju rakiet Vega i pojazdów Space Rider, możemy wspólnie pracować nad niewielkimi satelitami – wyliczał.

Swoje programy, do jakich mogą dołączyć polskie firmy zaprezentowały również włoskie koncerny, na czele z lokalnym liderem – konsorcjum Leonardo. Prezes Leonardo Poland Marco Lupo zadeklarował, że nasze firmy mogą dołączyć do najciekawszych projektów realizowanych przez Włochów. – Program śmigłowca uderzeniowego AW249, bojowa wersja samolotu szkoleniowego M-346, znanego u was jako Bielik, program samolotu wielozadaniowego Eurofighter, a także bezzałogowe systemy z rodziny Falco. To są pola do wzajemnej współpracy – wyliczał.

O tym, czy deklaracje z forum przekują się w coś więcej przekonamy się już niebawem. Jak zapowiedział podczas imprezy Aldo Amati, ambasador Republiki Włoskiej w Polsce, współpraca na polu obronności, przemysłu lotniczego i branży kosmicznej, będzie jednym z głównych tematów planowanej na luty lub marzec 2020 roku wizyty premiera Mateusza Morawieckiego we Włoszech.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał Iranu
 
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Zdobywcy „Pen Y Fan”
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Nowy wiceminister w MON
Dragoni na poligonie
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Przechowywanie pamięci o Katyniu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Stepping out of the Shadow
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Network Intelligence
Iran uderza w USA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Beagle dla żołnierzy?
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Bohaterskie Orlęta
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Podoficer po nowemu
We Are All Darfur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Amerykanie modernizują polskie poligony
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Defense Without Politics
Dobry rok PGZ
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
USA nie zacznie wojny z Iranem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polsko-łotewska „Zima”
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Powstanie bez sukcesu
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Kajak idealny dla komandosa
Ostatni samochód Marszałka
To nie mogło się udać, ale…
Mobilne moździerze dla armii
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
They Train Together, They Fight Together

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO