moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włosko-polski sojusz kosmiczny

Chcemy być partnerem dla krajów, które nie są obecnie zbyt aktywne w eksploracji przestrzeni kosmicznej, jak Polska – podkreślał Giorgio Saccoccia, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej, podczas Italian-Polish Aerospace Forum. Wzięli w nim udział przedstawiciele polskiego i włoskiego przemysłu kosmiczno-lotniczego, aby omówić pola współpracy i kooperacji.

Ponad dwustu przedstawicieli polskiego i włoskiego przemysłu kosmiczno-lotniczego spotkało się 4 grudnia w Warszawie na konferencji „Italian-Polish Aerospace Forum”. Została ona zorganizowana przez Ambasadę Włoch w Polsce oraz Włoską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce i Agencję Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich – ICE.

Jak podkreślał w wystąpieniu otwierającym forum wiceminister rozwoju Marcin Ociepa, spotkanie to jest doskonałą okazją do zacieśnienia włosko-polskiej kooperacji w dziedzinie eksploracji kosmosu. – Współpraca polsko-włoska jest oparta na wspólnych wartościach, fundamentach europejskich. Z drugiej strony, jest współpracą pragmatyczną, konkretną, wymierną, nastawioną bardzo mocno na biznes, na rezultat – podkreślał przedstawiciel rządu. Wiceminister Ociepa dodał, że nasz kraj nie może zmarnować okazji, jaką są wspólne, europejskie programy kosmiczne. – Widzimy kształt nowej Komisji Europejskiej, rozumiemy te ambicje, które się pojawiają i wiemy, że to jest idealny moment, żeby skorzystać z tej olbrzymiej fali inspiracji, która się pojawia w Europie, jeśli chodzi o podbój kosmosu – mówił. – Tym to istotniejsze, gdyż chodzi nie tylko o gospodarkę, ale także o bezpieczeństwo narodowe. Polski rząd przykłada do sektora kosmicznego podwójną wagę, zarówno do realizacji celów cywilnych jak i wojskowych – dodał.

REKLAMA

Włochy, które były trzecim, po USA i ZSRR, krajem na świecie, który w 1964 roku umieścił w kosmosie swojego sztucznego satelitę, dziś dysponują jednym z najsilniejszych i najprężniejszych sektorów kosmicznych na świecie. Rocznie generuje on przychody na poziomie 16 mld euro, z czego ponad 70 proc. to kontrakty eksportowe.

Jego przedstawiciele podkreślali podczas forum, że to nie przypadek, ponieważ włoska gospodarka nastawiona jest na bliską współpracę z podmiotami zagranicznymi, i to nie tylko na zasadzie sprzedaży im swoich produktów. – Koncerny, takie jak Leonardo, potrzebują wielu dostawców. I to nie tylko produktów, ale także dostawców technologii – podkreślał Maurizio Madiai, dyrektor Italian Industries Federation for Aerospace, Defence and Security (AIAD), czyli izby zrzeszającej firmy z sektora kosmiczno-lotniczego.

Giorgio Saccoccia, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej, podczas „Italian-Polish Aerospace Forum” podkreślał, że Włochy mają jasno określoną wizję, jeśli chodzi o kooperację polskich i włoskich przemysłów kosmicznych i lotniczych. – Chcemy rozwijać coś, co nasz premier nazwał dyplomacją kosmiczną. Chcemy być nie dostawcą a partnerem, który pomoże krajom, które nie są obecnie zbyt aktywne w eksploracji przestrzeni kosmicznej jak Polska – podkreślał, wskazując na programy, w których Polska i Włochy mogą zacieśnić współpracę. – Możecie dołączyć do programu rozwoju rakiet Vega i pojazdów Space Rider, możemy wspólnie pracować nad niewielkimi satelitami – wyliczał.

Swoje programy, do jakich mogą dołączyć polskie firmy zaprezentowały również włoskie koncerny, na czele z lokalnym liderem – konsorcjum Leonardo. Prezes Leonardo Poland Marco Lupo zadeklarował, że nasze firmy mogą dołączyć do najciekawszych projektów realizowanych przez Włochów. – Program śmigłowca uderzeniowego AW249, bojowa wersja samolotu szkoleniowego M-346, znanego u was jako Bielik, program samolotu wielozadaniowego Eurofighter, a także bezzałogowe systemy z rodziny Falco. To są pola do wzajemnej współpracy – wyliczał.

O tym, czy deklaracje z forum przekują się w coś więcej przekonamy się już niebawem. Jak zapowiedział podczas imprezy Aldo Amati, ambasador Republiki Włoskiej w Polsce, współpraca na polu obronności, przemysłu lotniczego i branży kosmicznej, będzie jednym z głównych tematów planowanej na luty lub marzec 2020 roku wizyty premiera Mateusza Morawieckiego we Włoszech.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Kłopoty z odprawą mieszkaniową
 
Laserowa artyleria US Army
Szybsza droga do armii zawodowej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polsko-amerykańska współpraca
Groty dla podchorążych WAT-u
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
A więc wojna...
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Defender 2020: Symulator Pioruna
Następca Honkera na MSPO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Trenują, aby szkolić innych
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Defendery 2020: RobUV
Bohaterska obrona wzgórza 385
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Szybciej do wojska
Zamek na poligonie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Promocja oficerska w AWL
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Wojsko przeciw wirusowi
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraby kontra okręt
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Zostań studentem ASzWoj
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ochotnik do Auschwitz
Dodatki dla specjalsów po nowemu
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
„Aviation Detachment” w Łasku
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Ku czci roku 1918 i 1920
Defilada na święto dywizji
Nadchodzi Armia Fight Night!
Ryzykowne remedium
Październik pod znakiem Tallboya
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kraken dla Kormoranów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Dekady za wcześnie
„Ci cholerni Polacy!”
Amerykanie odmładzają F-16
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
16 Dywizja najlepsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO