moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe szkolenie dla studentów

Ruszyła trzecia edycja „Legii Akademickiej”. Uczelnie i szkoły wyższe mogą do 30 listopada zgłaszać chęć udziału w programie ochotniczego przeszkolenia wojskowego. Część szkoleniowa rozpocznie się na początku przyszłego roku. Będzie się składać z zajęć teoretycznych prowadzonych na uczelniach oraz praktycznych w jednostkach i wojskowych centrach szkolenia.

„Legia Akademicka” to jeden z kluczowych programów resortu obrony narodowej. Jego celem jest m.in. przeszkolenie wojskowe studentów-ochotników i zwiększenie potencjału rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP.

1 października Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło kampanię informacyjno-promocyjną połączoną z naborem uczelni i studentów do trzeciej edycji programu. Przedstawiciele resortu przyznają, że cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem studentów. – Od kiedy został zawieszony obowiązkowy pobór do wojska, studenci poza możliwością odbycia służby przygotowawczej lub wstąpieniem do WOT nie mieli szansy na udział w przeszkoleniu wojskowym w takiej formie, który umożliwiłaby pogodzenie służby wojskowej z nauką na uczelni. W przypadku „Legii Akademickiej” studenci mogą odbyć całość szkolenia w czasie, który nie koliduje z zajęciami na uczelni. Dla wielu z nich to bardzo ciekawa alternatywa – podkreśla płk Dariusz Rewak, który w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON zajmuje się „Legią Akademicką”.

REKLAMA

Nabór trwa

W programie mogą wziąć udział zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Warunkiem pozwalającym na przystąpienie do niego jest posiadanie co najmniej 200 studentów studiujących stacjonarnie. Do tej pory w „Legię” były zaangażowane Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Teraz MON zaprosił do współpracy także resorty: spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz kultury i dziedzictwa narodowego. To efekt zainteresowania pomysłem MON także studentów uczelni nadzorowanych przez inne resorty. W drugiej edycji do szkolenia zgłosiło się wielu ochotników z cywilnych kierunków studiów m.in. z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Pierwsi odbywali szkolenie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a drudzy między innymi w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Sztuki Wojennej.

Ostateczna lista zakwalifikowanych do programu uczelni będzie znana w grudniu. O tym, która ze szkół ostatecznie weźmie udział w „Legii Akademickiej”, zdecyduje m.in. jej lokalizacja. MON i resort nauki chcą zapewnić możliwość szkolenia wojskowego studentom w każdym z 16 województw. W miastach do 100 tys. mieszkańców zadanie będzie mogło być zlecone tylko jednej uczelni publicznej i jednej niepublicznej.

Najpierw wykłady, potem poligon

Szkolenie studentów rozpocznie się w przyszłym roku. Organizatorem pierwszej, teoretycznej części będą uczelnie. W trakcie kilkudziesięciu godzin wykładów, ćwiczeń i treningów studenci poznają zagadnienia m.in. dotyczące wojskowych regulaminów, teoretycznych podstaw taktyki i strzelania czy udzielania pomocy medycznej na polu walki. W tej edycji programu uczelnie będą mogły korzystać z platformy e-learningowej, a na zajęciach będą przedstawiciele tzw. patronackich jednostek wojskowych. Ten etap szkolenia ma się zakończyć 20 kwietnia 2020 roku.

Po zaliczeniu części teoretycznej student-ochotnik będzie mógł wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych. Ta praktyczna część programu odbędzie się w przerwie wakacyjnej, po zakończeniu roku akademickiego 2019/2020, w wybranych centrach szkolenia i jednostkach wojskowych. W ramach turnusu szkoleniowego będą zrealizowane dwa moduły szkoleniowe: podstawowy i podoficerski. Oba będą się kończyć egzaminami oraz mianowaniem studenta na stopień starszego szeregowego rezerwy (po module podstawowym) lub kaprala rezerwy (zakończeniu modułu podoficerskiego).
Nowością programu jest, że będą mogli w nim wziąć udział studenci, którzy są absolwentami certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Na podstawie zaświadczenia o ukończeniu edukacji w takiej klasie ochotnicy będą zwolnieni z obowiązkowej części teoretycznej na uczelni i będą mogli bezpośrednio złożyć wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Studenci, którzy odbyli wcześniej np. służbę przygotowawczą i mają już stopień szeregowego lub starszego szeregowego rezerwy, mogą złożyć wnioski o odbycie ćwiczeń wojskowych bezpośrednio w module podoficerskim, bez konieczności zaliczania teorii oraz szkolenia w module podstawowym.

Pierwsza, pilotażowa edycja programu „Legia Akademicka”, która ruszyła w 2017 roku, dzięki podpisaniu porozumienia między MON a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na przełomie 2018 i 2019 roku zostały podpisane kolejne umowy, w tym również z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które umożliwiają kontynuację programu co najmniej do 2021 roku.

W pierwszej edycji programu, w roku akademickim 2017/2018, wzięło udział 61 uczelni, w tym pięć wojskowych. Do udziału w programie zgłosiło się wówczas ponad 5 tys. studentów. Część teoretyczną na uczelniach zaliczyło 3,8 tys. z nich. Na praktyczne szkolenie wojskowe zgłosiło się 3,4 tys. studentów. Ukończyło je 2,7 tys. osób, spośród których 2040 uzyskało stopień kaprala rezerwy.

– Druga edycja programu kształtowała się na bardzo podobnym poziomie, co pilotażowa. Do programu przystąpiły 63 uczelnie, a finalnie moduł podoficerski w tej edycji programu ukończyło 2051 studentów. Ten wynik jest bardzo dobrą prognozą na przyszłość – dodaje płk Rewak.

W trzeciej edycji MON będzie mogło przeszkolić w sumie 5 tysięcy studentów

Więcej informacji na temat programu można uzyskać na stronie internetowej https://legiaakademicka.wp.mil.pl/ oraz w Biurze Programów i Przedsięwzięć Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (tel. 22 529 27 86)

Paulina Glińska

autor zdjęć: legiaakademicka.wp.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze


Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
 
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Wojsko wchodzi w kadr
Ludzie niebezpiecznej profesji
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Reserves Win Wars
Nowy wiceminister w MON
Nowa spółka lotnicza PGZ
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Czwarty rozbiór
Tyraliera terytorialsów
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Jani, Miraculously Saved
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Unwanted Treaty
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Trudna droga
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jak Polacy wyzwalali Bredę
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Razem się szkolą, razem walczą
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Klasy wojskowe po nowemu
Plan modernizacji marynarki wojennej
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
T-72 strzelają na poligonie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
GROM na kursie działań specjalnych
PESCO z polskim projektem
Wołyńskie lwie serca
Wyzwania polskiej fotoniki
Symbol zaklęty w dacie
Studenci w kryzysie
Thin Blue Line
Mroczne serce okupowanej Europy
Obrona bez polityki
Spielberg’s Stars
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO