moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raki w Błękitnej Brygadzie

Osiem nowych samobieżnych moździerzy Rak oraz cztery wozy dowodzenia, czyli tzw. kompanijny moduł ogniowy, trafiły w poniedziałek do 12 Brygady Zmechanizowanej. – To zupełnie nowa jakość artylerii – mówią żołnierze szczecińskiej brygady. Oficjalne przyjęcie sprzętu na stan jednostki odbędzie się za tydzień.

12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina stała się drugą jednostką w Polsce wyposażoną w samobieżne moździerze Rak. Do Szczecina dotarł w poniedziałek kompletny kompanijny moduł ogniowy, składający się z ośmiu moździerzy oraz czterech wozów dowodzenia. W czerwcu tego roku taki sam moduł trafił do wyposażenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

– Nowy sprzęt znacząco wzmocni siłę ognia 12 Brygady Zmechanizowanej. To zupełnie nowa jakość artylerii – mówi ppłk Krzysztof Karczewski, szef artylerii 12 Brygady Zmechanizowanej. – Kompanijny moduł ogniowy jest całkowicie samodzielny w działaniu, pozwoli wykonywać zadania szybko i dokładnie – dodaje. Do tej pory podstawową bronią artylerii 12 BZ były armatohaubice Dana.

REKLAMA

Jak podkreśla oficer Błękitnej Brygady, żołnierze, którzy będą służyli w kompanijnym module ogniowym zostali już przeszkoleni. W sierpniu i wrześniu przeszli trening w Stalowej Woli. Teraz nowy sprzęt przejdzie badania eksploatacyjne, które sprawdzą możliwości bojowe pojazdów. – W przyszłym roku Raki i wozy dowodzenia będą już w pełni służyć jednostce – zapowiada ppłk Karczewski.

Za tydzień jednostka uroczyście przejmie dostarczone dzisiaj Raki. Wówczas proporzec dowódcy zostanie zatknięty na wozie dowodzenia dowódcy kompanii.

Samobieżny moździerz Rak bazuje na kołowym transporterze opancerzonym Rosomak i jest przeznaczony do bezpośredniego wsparcia ogniowego na szczeblu batalionu. Moździerz samobieżny 120 mm może prowadzić ogień pośredni, półpośredni i na wprost do celów stałych, jak np. fortyfikacje czy punkty obronne, stanowiska dowodzenia i obserwacyjne, a także celów ruchomych, np. pojazdów. Wystrzeliwuje osiem pocisków na minutę, których zasięg wynosi 10 km.

Raki są wyposażone w system nawigacji Talin+GPS, komputer pokładowy z systemem kierowania ogniem, a także systemy naprowadzania, łączności, wykrywania namierzania laserem oraz obserwacji. Jego obronę stanowią m.in. wyrzutnie granatów dymnych. Uzbrojony jest także w karabin maszynowy kalibru 7,62 mm.

Umowę na zakup kompanijnych modułów ogniowych pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum firm Huta Stalowa Wola SA i Rosomak SA podpisano w kwietniu 2016 roku, a jej wartość wynosi prawie miliard złotych. Docelowo do armii trafi osiem modułów ogniowych, w skład których wchodzą samobieżne moździerze Rak, wozy dowodzenia, amunicyjne i rozpoznawcze. Do 2019 roku do Wojska Polskiego mają trafić łącznie 64 samobieżne moździerze Rak i 32 wozy dowodzenia.

 

Marcin Górka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze

~Dinozaur
1508915460
"Do Szczecina dotarł w poniedziałek kompletny kompanijny moduł ogniowy, składający się z ośmiu moździerzy oraz czterech wozów dowodzenia. Piszecie "kompletny". Jaki on kompletny ??? Gdzie są wozy rozpoznania artyleryjskiego ? Gdzie wozy amunicyjne ? Gdzie wozy remontu uzbrojenia ? Jeśli zdaniem redakcji jest to kompletny moduł ogniowy RAK, to co nim nie jest ??
12-4A-F4-9C
~ja
1508766360
Wozy dowodzenia zamiast obecnie zastosowanego stanowiska strzeleckiego powinny być wyposażone w ZSMU 12,7mm z ZM Tarnów. To jest wymóg czasu, bezpieczeństwa strzelca i załogi. Sprzęt elektroniczo-optyczny " zainstalowany w głowicach ZSMU widzi więcej niż oczy żołnierza.
80-AB-16-01

Laserowa artyleria US Army
 
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kraby kontra okręt
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Mordercza obrona Warszawy
„Aviation Detachment” w Łasku
Polak z Medalem NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Zaplecze dla Rosomaków
Ogień w natarciu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
16 Dywizja najlepsza!
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
„Kaper” przeciw terrorystom
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wybuchowa edukacja
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Wesprzyj kombatantów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ukraiński kurs na Zachód
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Marsz po brązową szarotkę
Amerykanie odmładzają F-16
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Marynarski Katyń
Druga kariera byłych żołnierzy
Medycy po unitarce
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Święto terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Polsko-amerykańska współpraca
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kombatanci na parkiecie
Nowe sanitarki dla wojska
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO