moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raki w Błękitnej Brygadzie

Osiem nowych samobieżnych moździerzy Rak oraz cztery wozy dowodzenia, czyli tzw. kompanijny moduł ogniowy, trafiły w poniedziałek do 12 Brygady Zmechanizowanej. – To zupełnie nowa jakość artylerii – mówią żołnierze szczecińskiej brygady. Oficjalne przyjęcie sprzętu na stan jednostki odbędzie się za tydzień.

12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina stała się drugą jednostką w Polsce wyposażoną w samobieżne moździerze Rak. Do Szczecina dotarł w poniedziałek kompletny kompanijny moduł ogniowy, składający się z ośmiu moździerzy oraz czterech wozów dowodzenia. W czerwcu tego roku taki sam moduł trafił do wyposażenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

– Nowy sprzęt znacząco wzmocni siłę ognia 12 Brygady Zmechanizowanej. To zupełnie nowa jakość artylerii – mówi ppłk Krzysztof Karczewski, szef artylerii 12 Brygady Zmechanizowanej. – Kompanijny moduł ogniowy jest całkowicie samodzielny w działaniu, pozwoli wykonywać zadania szybko i dokładnie – dodaje. Do tej pory podstawową bronią artylerii 12 BZ były armatohaubice Dana.

Jak podkreśla oficer Błękitnej Brygady, żołnierze, którzy będą służyli w kompanijnym module ogniowym zostali już przeszkoleni. W sierpniu i wrześniu przeszli trening w Stalowej Woli. Teraz nowy sprzęt przejdzie badania eksploatacyjne, które sprawdzą możliwości bojowe pojazdów. – W przyszłym roku Raki i wozy dowodzenia będą już w pełni służyć jednostce – zapowiada ppłk Karczewski.

Za tydzień jednostka uroczyście przejmie dostarczone dzisiaj Raki. Wówczas proporzec dowódcy zostanie zatknięty na wozie dowodzenia dowódcy kompanii.

Samobieżny moździerz Rak bazuje na kołowym transporterze opancerzonym Rosomak i jest przeznaczony do bezpośredniego wsparcia ogniowego na szczeblu batalionu. Moździerz samobieżny 120 mm może prowadzić ogień pośredni, półpośredni i na wprost do celów stałych, jak np. fortyfikacje czy punkty obronne, stanowiska dowodzenia i obserwacyjne, a także celów ruchomych, np. pojazdów. Wystrzeliwuje osiem pocisków na minutę, których zasięg wynosi 10 km.

Raki są wyposażone w system nawigacji Talin+GPS, komputer pokładowy z systemem kierowania ogniem, a także systemy naprowadzania, łączności, wykrywania namierzania laserem oraz obserwacji. Jego obronę stanowią m.in. wyrzutnie granatów dymnych. Uzbrojony jest także w karabin maszynowy kalibru 7,62 mm.

Umowę na zakup kompanijnych modułów ogniowych pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum firm Huta Stalowa Wola SA i Rosomak SA podpisano w kwietniu 2016 roku, a jej wartość wynosi prawie miliard złotych. Docelowo do armii trafi osiem modułów ogniowych, w skład których wchodzą samobieżne moździerze Rak, wozy dowodzenia, amunicyjne i rozpoznawcze. Do 2019 roku do Wojska Polskiego mają trafić łącznie 64 samobieżne moździerze Rak i 32 wozy dowodzenia.

 

Marcin Górka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze

~Dinozaur
1508915460
"Do Szczecina dotarł w poniedziałek kompletny kompanijny moduł ogniowy, składający się z ośmiu moździerzy oraz czterech wozów dowodzenia. Piszecie "kompletny". Jaki on kompletny ??? Gdzie są wozy rozpoznania artyleryjskiego ? Gdzie wozy amunicyjne ? Gdzie wozy remontu uzbrojenia ? Jeśli zdaniem redakcji jest to kompletny moduł ogniowy RAK, to co nim nie jest ??
12-4A-F4-9C
~ja
1508766360
Wozy dowodzenia zamiast obecnie zastosowanego stanowiska strzeleckiego powinny być wyposażone w ZSMU 12,7mm z ZM Tarnów. To jest wymóg czasu, bezpieczeństwa strzelca i załogi. Sprzęt elektroniczo-optyczny " zainstalowany w głowicach ZSMU widzi więcej niż oczy żołnierza.
80-AB-16-01

Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Chciałem walczyć z Niemcami
Sowieci w lodowej pułapce
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Własne interesy Europy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Szturmani na Lipie
Defense Without Politics
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Zagłada Parośli
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
Czerwoni w odwrocie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
F-35 – polska Harpia
Iskra – dama polskiego lotnictwa
We Are All Darfur
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Noc deportacji
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
O Patriotach na WAT
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Podziemna potęga
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Double Eagle po nowemu
Iran uderza w USA
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Umowa na Harpie podpisana!
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Żyj zdrowiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO