moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko wraca do Łomży

Od dziś w Łomży będzie stacjonować nowa jednostka. W mieście rozpoczęło się formowanie 18 Pułku Logistycznego. Docelowo będzie on podlegał 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Aby dywizja mogła funkcjonować sprawnie i skutecznie, musi mieć wsparcie logistyczne. To jest zadanie, które stawiam przed żołnierzami – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Uroczystość, podczas której minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił formowanie 18 Pułku Logistycznego odbyła się dziś w Łomży. Nowa jednostka ma działać na rzecz 18 Dywizji Zmechanizowanej. Minister Błaszczak przypomniał o przypadającej dziś 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. – To był dla nas czas bardzo trudny, bo wówczas toczyła się wojna z Niemcami. Wojsko Polsko bardzo dzielnie stawało na drodze okupantów niemieckich. Gdyby nie wydarzenia z 17 września 1939 roku, być może losy wojny potoczyłyby się inaczej, być może Polska przetrwałaby nawałę niemiecką, a sojusznicy udzieliliby nam pomocy. Wówczas nie zginęłoby sześć milionów obywateli Polski. Wniosek z tego jest jeden: o bezpieczeństwo trzeba dbać – pokreślił.

Jak mówił, właśnie z tego powodu została powołana 18 Dywizja Zmechanizowana. Przypomniał, że w strukturach związku taktycznego znajdują się: 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 19 Brygada Zmechanizowana, a także 18 Batalion Dowodzenia. – Żeby żołnierze dywizji mogli funkcjonować sprawnie i skutecznie, muszą mieć wsparcie logistyczne. I to jest zadanie, które stawiam przed żołnierzami z 18 Pułku Logistycznego – powiedział. Dodał także, że w skład nowej jednostki wejdą trzy bataliony – remontowy, transportowy i zabezpieczenia.

REKLAMA

Minister podkreślił, że utworzenie nowego pułku w Łomży będzie miało wpływ na gospodarkę miasta. W związku z pobytem wojska mają bowiem rozpocząć się nowe inwestycje, zostaną także utworzone kolejne miejsca pracy. Docelowo w 18 Pułku Logistycznym ma służyć ponad 600 osób. – Liczę na to, że mieszkańcy ziemi łomżyńskiej będą chętnie wstępowali do Wojska Polskiego. To niezwykle ważne dla naszej przyszłości. Polska może się rozwijać tylko wtedy, gdy będzie bezpieczna – mówił. A najbliższa okazja do tego, aby wstąpić w szeregi nowej jednostki będzie już 24 września. Wówczas rozpocznie się kwalifikacja do 18 Pułku Logistycznego. Podczas dzisiejszej uroczystości szef MON mianował także dowódcę nowej jednostki. Został nim ppłk Paweł Gałązka.

18 Pułk Logistyczny został sformowany na bazie stacjonujących w Łomży Warsztatów Technicznych. Jednostka odpowiadała m.in. za remonty czołgów Leopard. Do 2011 roku funkcjonowała jako batalion remontowy, ale z powodu rozformowania 1 Dywizji Zmechanizowanej, weszła w podporządkowanie 2 Regionalnej Bazy Logistycznej, a jej kompetencje zostały ograniczone.

Decyzja o przeformowaniu Warsztatów Technicznych w 18 Pułk zapadła w ubiegłym roku. To efekt analiz przeprowadzonych przez Sztab Generalny Wojska Polskiego, które wykazały konieczność sformowania jednostek logistycznych, które będą działać na rzecz związków taktycznych. Dlatego oprócz Warsztatów Technicznych w Łomży, zmiany dotknęły także funkcjonujące w Wojsku Polskim bataliony remontowe. Dwa podległe dotychczas 1 Brygadzie Logistycznej – 8 Batalion Remontowy z Koszalina i 16 Batalion Remontowy z Elbląga – zostały już podporządkowane odpowiednio 12 oraz 16 Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast 11 Batalion Remontowy z Żagania, dotychczas podległy 10 Brygadzie Logistycznej, teraz wspiera 11 Dywizję Kawalerii Pancernej. Wszystkie trzy bataliony mają także zostać przeformowane w pułki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
F-16 kończą misję w Estonii
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Ułańska szarża
Szkolenie wodne podhalańczyków
Prezydent Duda jedzie do USA
Kolejne Groty dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
PGZ będzie obecna na MSPO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ochotnicy na ratunek
„Defender” – pracowity poligon saperów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Oficer jak biała karta...
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rakiety z Mesko w F-35
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mały Katyń pod Augustowem
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Krwawy Wołyń
Emisariusz heroiczny
Wojsko ma ofertę dla cywili
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Żołnierze w sztafecie pomocy
Weterani znów staną na macie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Odznaka dla ratowników pola walki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dogrywka „Defendera”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kraby w Bolesławcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO