moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko wraca do Łomży

Od dziś w Łomży będzie stacjonować nowa jednostka. W mieście rozpoczęło się formowanie 18 Pułku Logistycznego. Docelowo będzie on podlegał 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Aby dywizja mogła funkcjonować sprawnie i skutecznie, musi mieć wsparcie logistyczne. To jest zadanie, które stawiam przed żołnierzami – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Uroczystość, podczas której minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił formowanie 18 Pułku Logistycznego odbyła się dziś w Łomży. Nowa jednostka ma działać na rzecz 18 Dywizji Zmechanizowanej. Minister Błaszczak przypomniał o przypadającej dziś 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. – To był dla nas czas bardzo trudny, bo wówczas toczyła się wojna z Niemcami. Wojsko Polsko bardzo dzielnie stawało na drodze okupantów niemieckich. Gdyby nie wydarzenia z 17 września 1939 roku, być może losy wojny potoczyłyby się inaczej, być może Polska przetrwałaby nawałę niemiecką, a sojusznicy udzieliliby nam pomocy. Wówczas nie zginęłoby sześć milionów obywateli Polski. Wniosek z tego jest jeden: o bezpieczeństwo trzeba dbać – pokreślił.

Jak mówił, właśnie z tego powodu została powołana 18 Dywizja Zmechanizowana. Przypomniał, że w strukturach związku taktycznego znajdują się: 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 19 Brygada Zmechanizowana, a także 18 Batalion Dowodzenia. – Żeby żołnierze dywizji mogli funkcjonować sprawnie i skutecznie, muszą mieć wsparcie logistyczne. I to jest zadanie, które stawiam przed żołnierzami z 18 Pułku Logistycznego – powiedział. Dodał także, że w skład nowej jednostki wejdą trzy bataliony – remontowy, transportowy i zabezpieczenia.

REKLAMA

Minister podkreślił, że utworzenie nowego pułku w Łomży będzie miało wpływ na gospodarkę miasta. W związku z pobytem wojska mają bowiem rozpocząć się nowe inwestycje, zostaną także utworzone kolejne miejsca pracy. Docelowo w 18 Pułku Logistycznym ma służyć ponad 600 osób. – Liczę na to, że mieszkańcy ziemi łomżyńskiej będą chętnie wstępowali do Wojska Polskiego. To niezwykle ważne dla naszej przyszłości. Polska może się rozwijać tylko wtedy, gdy będzie bezpieczna – mówił. A najbliższa okazja do tego, aby wstąpić w szeregi nowej jednostki będzie już 24 września. Wówczas rozpocznie się kwalifikacja do 18 Pułku Logistycznego. Podczas dzisiejszej uroczystości szef MON mianował także dowódcę nowej jednostki. Został nim ppłk Paweł Gałązka.

18 Pułk Logistyczny został sformowany na bazie stacjonujących w Łomży Warsztatów Technicznych. Jednostka odpowiadała m.in. za remonty czołgów Leopard. Do 2011 roku funkcjonowała jako batalion remontowy, ale z powodu rozformowania 1 Dywizji Zmechanizowanej, weszła w podporządkowanie 2 Regionalnej Bazy Logistycznej, a jej kompetencje zostały ograniczone.

Decyzja o przeformowaniu Warsztatów Technicznych w 18 Pułk zapadła w ubiegłym roku. To efekt analiz przeprowadzonych przez Sztab Generalny Wojska Polskiego, które wykazały konieczność sformowania jednostek logistycznych, które będą działać na rzecz związków taktycznych. Dlatego oprócz Warsztatów Technicznych w Łomży, zmiany dotknęły także funkcjonujące w Wojsku Polskim bataliony remontowe. Dwa podległe dotychczas 1 Brygadzie Logistycznej – 8 Batalion Remontowy z Koszalina i 16 Batalion Remontowy z Elbląga – zostały już podporządkowane odpowiednio 12 oraz 16 Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast 11 Batalion Remontowy z Żagania, dotychczas podległy 10 Brygadzie Logistycznej, teraz wspiera 11 Dywizję Kawalerii Pancernej. Wszystkie trzy bataliony mają także zostać przeformowane w pułki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Niezwyciężeni znowu trenują
 
Żołnierze dzieciom
Jak upadała Warszawa
Offset z „Wisły”
Leopardem wirtualnie
Ostatni polski bastion
Thin Blue Line
Kolejne Raki dla wojska
Lotem przeciw bolszewikom
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
„Albatros” już na wodzie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Hubal” – ostatni zagończyk
Snajper walczy także z wiatrem
Gavia na Atlantyku
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Iranian Chess Game
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wypadek saperów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rescue Like You Would in a War
Żołnierze będą zarabiać więcej
Sosnkowski przywrócony
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Trening medyczny przed misją
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
68W Means Lifesaver
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
Ostatni bój wojny obronnej
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Nóż komandosa zdobyty
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Nowa misja i nowy sprzęt
Klasy wojskowe po nowemu
Niechciany traktat
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Silesian Life Pictures
Fort zagłady
Cienka niebieska linia
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
68W znaczy ratownik
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Groty i VIS-y dla armii
Nowy wiceminister w MON
Jani, cudem ocalony
Bożeny do modyfikacji
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Polska nie pozostanie osamotniona
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO