moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej wojska w Łomży

Zmiany w wojskowej logistyce. Minister obrony narodowej zdecydował, że każda dywizja będzie  miała pułk logistyczny. Trzy jednostki są formowane na bazie istniejących batalionów remontowych, a jedna – Warsztatów Technicznych w Łomży. Za jej utworzenie odpowiada powstająca 18 Dywizja Zmechanizowana, której pułk ma podlegać.

Warsztaty Techniczne w Łomży to jednostka, która zajmuje się między innymi remontami czołgów Leopard. Do 2011 roku funkcjonowała jako batalion remontowy, ale z powodu rozformowania 1 Dywizji Zmechanizowanej, której wówczas podlegała (dziś wchodzi w skład 2 Regionalnej Bazy Logistycznej), jej kompetencje zostały ograniczone. Jednak już niedługo ta sytuacja się zmieni. Wkrótce na bazie Warsztatów Technicznych Łomża zostanie utworzony 18 Pułk Logistyczny. Jednostka będzie bezpośrednio podlegała 18 Dywizji Zmechanizowanej. Proces jej formowania już się rozpoczął.

– Na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży będzie utworzony 18 Pułk Logistyczny, w skład którego wejdą bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia. Chcemy zwiększać zdolności jednostki, ale zależy nam również na tym, aby nie stracić tych dotychczasowych – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Aby pułk mógł funkcjonować, musimy też przygotować odpowiednią infrastrukturę. Dlatego w Łomży powstaną między innymi nowe magazyny, garaże oraz – co bardzo ważne – nowa hala remontowa. Jednak najważniejsi są dla nas ludzie. Zadbamy o to, aby w związku z restrukturyzacją warsztatów nie stracić ani jednego pracownika, bo to są świetni fachowcy, którzy doskonale znają się na tym, co robią – dodaje. Dowódca podkreśla, że docelowo w pułku znajdą się etaty zarówno dla cywilów, jak i żołnierzy, ale ich liczba kilkukrotnie się zwiększy. Obecnie warsztaty zatrudniają 130 osób – głównie pracowników cywilnych, natomiast kadra nowo powstającej jednostki ma liczyć 650 osób.

REKLAMA

Z takiej sytuacji zadowolony jest prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Łomża ma bogate tradycje wojskowe. Powstanie pułku logistycznego będzie oznaczać dalszy rozwój miasta. Wzmocni bezpieczeństwo i da miejsca pracy  wielu młodym ludziom – mówi prezydent. Dodaje także, że już dziś współpraca miasta z wojskiem (w Łomży oprócz Warsztatów Technicznych stacjonuje także 13 Batalion Lekkiej Piechoty 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej) układa się bardzo dobrze. – Wspólnie organizujemy na przykład uroczystości państwowe – wyjaśnia Mariusz Chrzanowski.

18 Pułk Logistyczny nie jest jedyną tego typu jednostką, która zostanie włączona w struktury dywizji. W przypadku innych związków taktycznych Wojska Polskiego pułki są formowane na bazie batalionów remontowych. Dwa podległe dotychczas 1 Brygadzie Logistycznej – 8 Batalion Remontowy z Koszalina i 16 Batalion Remontowy z Elbląga – zostały już podporządkowane odpowiednio 12 oraz 16 Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast 11 Batalion Remontowy z Żagania, dotychczas podległy 10 Brygadzie Logistycznej, teraz wspiera 11 Dywizję Kawalerii Pancernej.

Decyzja o zmianach w wojskowej logistyce zapadła w ubiegłym roku. Jak poinformował wówczas Sztab Generalny Wojska Polskiego, była efektem analiz, które „wykazały potrzebę sformowania nowych jednostek logistycznych, realizujących zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny na rzecz dowódców związków taktycznych”. Nowe pułki logistyczne mają zapewnić „uzyskanie deficytowych zdolności w zakresie możliwości zgrywania bojowego, dowodzenia oraz realizacji zadań transportowo-przeładunkowych”. Formowanie pułków już trwa, natomiast proces ich wyposażania „będzie przebiegał systemowo, a zakładane zdolności będą zdobywały etapami, adekwatnie do stopnia ich ukompletowania”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Romuald Kurzawa

dodaj komentarz

komentarze


Polskie porty bardziej otwarte
 
Wojsko przeciw wirusowi
Sukcesy sportowców w mundurach
Ćwiczenia z torpedą
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Podchorążowie za sterami Bielików
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Rubiny w walce z epidemią
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Patrioty z polskimi przyczepami
Partyzanci rozgromili ubeków
Amerykanie odmładzają F-16
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
NATO walczy z koronawirusem
Akcja krwiodawstwa proobronnych
„Ratownik” od nowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Army of Medics
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Agent w generalskich szlifach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Pracowity tydzień flotylli
Gotowi na „Defendera”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii
Obradowała Rada Gabinetowa
Widzieć i nie być widzianym
Święto żołnierzy służących na misjach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Online z mistrzami sportu
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Spartan” znów na Mazurach
Białe noce podhalańczyków
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Harpun” do walki
Prawdziwi wojownicy
Co z tegorocznym MSPO?
Specjalsi świętują
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowy wiceminister w MON
MON nie wycofuje się z MSPO
Na zakupy do sklepu AMW
Na misjach święta inne niż zwykle
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Przeciwlotnicza Sona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO