moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej wojska w Łomży

Zmiany w wojskowej logistyce. Minister obrony narodowej zdecydował, że każda dywizja będzie  miała pułk logistyczny. Trzy jednostki są formowane na bazie istniejących batalionów remontowych, a jedna – Warsztatów Technicznych w Łomży. Za jej utworzenie odpowiada powstająca 18 Dywizja Zmechanizowana, której pułk ma podlegać.

Warsztaty Techniczne w Łomży to jednostka, która zajmuje się między innymi remontami czołgów Leopard. Do 2011 roku funkcjonowała jako batalion remontowy, ale z powodu rozformowania 1 Dywizji Zmechanizowanej, której wówczas podlegała (dziś wchodzi w skład 2 Regionalnej Bazy Logistycznej), jej kompetencje zostały ograniczone. Jednak już niedługo ta sytuacja się zmieni. Wkrótce na bazie Warsztatów Technicznych Łomża zostanie utworzony 18 Pułk Logistyczny. Jednostka będzie bezpośrednio podlegała 18 Dywizji Zmechanizowanej. Proces jej formowania już się rozpoczął.

– Na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży będzie utworzony 18 Pułk Logistyczny, w skład którego wejdą bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia. Chcemy zwiększać zdolności jednostki, ale zależy nam również na tym, aby nie stracić tych dotychczasowych – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Aby pułk mógł funkcjonować, musimy też przygotować odpowiednią infrastrukturę. Dlatego w Łomży powstaną między innymi nowe magazyny, garaże oraz – co bardzo ważne – nowa hala remontowa. Jednak najważniejsi są dla nas ludzie. Zadbamy o to, aby w związku z restrukturyzacją warsztatów nie stracić ani jednego pracownika, bo to są świetni fachowcy, którzy doskonale znają się na tym, co robią – dodaje. Dowódca podkreśla, że docelowo w pułku znajdą się etaty zarówno dla cywilów, jak i żołnierzy, ale ich liczba kilkukrotnie się zwiększy. Obecnie warsztaty zatrudniają 130 osób – głównie pracowników cywilnych, natomiast kadra nowo powstającej jednostki ma liczyć 650 osób.

Z takiej sytuacji zadowolony jest prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Łomża ma bogate tradycje wojskowe. Powstanie pułku logistycznego będzie oznaczać dalszy rozwój miasta. Wzmocni bezpieczeństwo i da miejsca pracy  wielu młodym ludziom – mówi prezydent. Dodaje także, że już dziś współpraca miasta z wojskiem (w Łomży oprócz Warsztatów Technicznych stacjonuje także 13 Batalion Lekkiej Piechoty 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej) układa się bardzo dobrze. – Wspólnie organizujemy na przykład uroczystości państwowe – wyjaśnia Mariusz Chrzanowski.

18 Pułk Logistyczny nie jest jedyną tego typu jednostką, która zostanie włączona w struktury dywizji. W przypadku innych związków taktycznych Wojska Polskiego pułki są formowane na bazie batalionów remontowych. Dwa podległe dotychczas 1 Brygadzie Logistycznej – 8 Batalion Remontowy z Koszalina i 16 Batalion Remontowy z Elbląga – zostały już podporządkowane odpowiednio 12 oraz 16 Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast 11 Batalion Remontowy z Żagania, dotychczas podległy 10 Brygadzie Logistycznej, teraz wspiera 11 Dywizję Kawalerii Pancernej.

Decyzja o zmianach w wojskowej logistyce zapadła w ubiegłym roku. Jak poinformował wówczas Sztab Generalny Wojska Polskiego, była efektem analiz, które „wykazały potrzebę sformowania nowych jednostek logistycznych, realizujących zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny na rzecz dowódców związków taktycznych”. Nowe pułki logistyczne mają zapewnić „uzyskanie deficytowych zdolności w zakresie możliwości zgrywania bojowego, dowodzenia oraz realizacji zadań transportowo-przeładunkowych”. Formowanie pułków już trwa, natomiast proces ich wyposażania „będzie przebiegał systemowo, a zakładane zdolności będą zdobywały etapami, adekwatnie do stopnia ich ukompletowania”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Romuald Kurzawa

dodaj komentarz

komentarze


JWK to test siły i motywacji
 
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Advantages of Efficient Organization
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Kraby dla podhalańczyków
Wybierz się na wojskowe studia
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Legia Akademicka po raz piąty
Eto, pies na misje
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Duch Invictus jest, czas na formę
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Współpraca i wspólna pamięć
W jedynym słusznym kierunku
Szef MON-u w Forcie Sill
Czy będą podwyżki?
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wilk na poligonie
Wzmocnione siły na granicy
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Kobiety a pokój
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polsko-tureckie obrady
Żołnierze bez testów z WF-u
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Dron dla hydrografów
Szef MON odwiedził USA
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Dron z LAW-u
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polityka nie znosi próżni
AZOR – podwodny specjalista
Star Army
Course on Diplomacy
Ogień na alpejskich szczytach
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Afganistan. Czas wracać do domu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Ciemne strony Facebooka
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Emerytura wypłacana w … karmie
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Test mobilności 12 Dywizji
Time for Miecznik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO