moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defendery 2019

Powinny wyróżniać się oryginalnością, innowacyjnością, walorami eksploatacyjnymi, a także zwiększać bezpieczeństwo żołnierzy. Właśnie takie są produkty, które zostały wyróżnione podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Dziś prezentujemy laureatów nagród od prezydenta, ministra obrony narodowej oraz przyznanej przez jury Defenderów.

Przyznawanie nagród dla wyróżniających się produktów przemysłu obronnego jest tradycją kieleckich targów. Od 22 lat podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego są wręczane Defendery. Natomiast od niemal dekady można zdobyć laur prezydenta. Zwierzchnik sił zbrojnych nagradza rozwiązania najbardziej zwiększające bezpieczeństwo polskich żołnierzy. W Kielcach wręczana jest również nagroda specjalna ministra obrony narodowej.

Nagroda Prezydenta RP

REKLAMA

W tym roku prezydent postanowił wyróżnić rodzinę systemów amunicji krążącej Warmate z Grupy WB. Warmate to niewielki dron uzbrojony w ważącą około kilograma głowicę bojową (może to być np. głowica odłamkowo-burząca, termobaryczna lub kumulacyjna). Bezzałogowiec, który może spędzić w powietrzu około godziny, latając na wysokości maksymalnej 500 metrów, atakuje cel na zasadzie kamikadze, rozbijając się o niego.

Fot. Michał Niwicz

Jak podkreśla Piotr Wojciechowski, prezes WB Grup, Warmate to obecnie nie tylko jeden dron, ale cała ich rodzina. Składa się ona z Warmate 2 (nazywanego również pojazdowym z racji miejsca jego startu, czyli platformy umieszczonej na pojeździe), Warmate V, czyli dron mający postać hexacoptera, który jest przeznaczony do działania w terenie zurbanizowanym, Warmate R – wersji rozpoznawczej Warmate oraz Warmate Tube Launch, czyli wyrzutni kasetowej dronów Warmate, którą można instalować na pojazdach.

– Opracowaliśmy również system SWARM, który umożliwia prowadzenie rozpoznania z jednoczesnym wykonywaniem precyzyjnych uderzeń na cele przeciwnika przy użyciu Warmate – wyjaśnia Piotr Wojciechowski.

Amunicja krążąca Warmate jest już na wyposażeniu polskiej armii. Na mocy podpisanej w 2017 roku umowy, pierwszą partię dronów w wersji plecakowej przekazano JW Nil pod koniec grudnia 2017. Docelowo mają z niej korzystać żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

Borsuk

Nagrodę od ministra obrony narodowej otrzymało konsorcjum na czele z Hutą Stalowa Wola za nowy bojowy wóz piechoty Borsuk. Pojazd waży niecałe 25 ton i potrafi samodzielnie pokonywać przeszkody wodne. Jest uzbrojony w bezzałogową wieżę ZSSW-30, której orężem jest 30 mm armata Mk44 Bushmaster II, karabin maszynowy 7,62 mm oraz wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. Wóz po bokach ma pancerz Stanag 3, a z przodu Stanag 4, co zapewnia skuteczną ochronę przed ostrzałem pociskami z ręcznych granatników przeciwpancernych oraz wybuchami improwizowanych ładunków wybuchowych i min.

Fot. Michał Niwicz

Borsuk, który docelowo ma zastąpić wysłużone i przestarzałe Bojowe Wozy Piechoty-1, został zaprezentowany podczas tegorocznego MSPO jako prototyp, który za kilka tygodni rozpocznie badania zakładowe. Zakończą się one przygotowaniem dokumentacji do produkcji seryjnej. PGZ jest przekonany, że Borsuk zdobędzie rynki zbytu nie tylko w kraju. – Mamy, jako Polska, pełne prawa własności do Borsuka. Możemy go więc bez problemu rozwijać, ulepszać i eksportować – podkreślał Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola, która jest liderem konsorcjum pracującym na pojazdem. Poza HSW, w skład konsorcjum wchodzą jeszcze: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" Sp. z o.o. z Gliwic, Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. z Dęblina, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej z Sulejówka, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki, Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Warszawska, Akademia Sztuki Wojennej i Grupa WB.

Defender dla WTI

Poza nagrodami prezydenta oraz szefa resortu obrony, podczas targów wręczane są Defendery. W tym roku przyznawało je jury złożone z przedstawicieli Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ministerstw – obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji oraz nauki i szkolnictwa wyższego, a także reprezentantów Sił Zbrojnych RP i służb mundurowych.

Fot. Krzysztof Wilewski

W tym roku Defendery otrzymało 10 produktów. Dziś prezentujemy pierwszy z nich – Węzeł Teleinformatyczny w wersji przenośnej, który został opracowany przez konsorcjum składające się z firm Teldat oraz Siltec.

Węzły, w ogromnym skrócie – gdyż ich szczegółowa budowa techniczna jest niejawna – umożliwiają budowę sieci teleinformatycznych o najwyższych klauzulach tajności, które są niezbędne do działania różnego typu systemów wsparcia dowodzenia. Sieciami zbudowanymi w oparciu o WTI przesyłane są nie tylko meldunki, komunikaty, plany i rozkazy ale również prowadzone są np. robocze wideokonferencje.

Henryk Kruszyński, prezes Teldatu, wyjaśnia, że WTI wywodzą się z eksploatowanych już w wojsku ZWT Jaśmin, dzięki któremu nasza armia może budować sieci dowodzenia. Mogą z nich korzystać wojska sojusznicze, czego przykładem były choćby ostatnie ćwiczenia Anakonda, podczas których używała ich nie tylko polska armia, ale także wielonarodowa dywizja z Elbląga. – Węzły Teleinformatyczne spełniają wszystkie polskie i natowskie wymagania interoperacyjności, w tym również te dotyczące cyberbezpieczeństwa – podkreśla prezes Teldatu.

Najnowszą wersję Węzłów Teleinformatycznych polskie wojsko kupiło w ubiegłym roku. W ramach umowy do końca 2022 roku siły zbrojne mają otrzymać 41 kompletów urządzeń: 24 w wersji kontenerowej, 15 w wersji przenośnej oraz dwie sztuki szkolno-laboratoryjne. Nagrodę Defendera konsorcjum Teldatu i Siltec-u otrzymało za wersję mobilną WTI.

 

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1568133060
Czas na Warmate Tube Launch, czyli wyrzutni kasetowej dronów Warmate, którą można instalować na pojazdachi to w dużych ilościach. Może zamontowanych także na BWP i KTO?
1E-9C-F4-67

Nowy wiceminister w MON
 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Robot” w akcji
Thin Blue Line
Oko na Europę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zapal światło dla ofiar Katynia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Warszawa – miasto nieujarzmione
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wrzesień ’39 na południu Polski
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Jedna misja, jeden zespół
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Iranian Chess Game
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Defendery 2019 – część 3
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Większe dotacje na budowę strzelnic
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Irańskie szachy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polska nie pozostanie osamotniona
Głos (z) płonącej Warszawy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi na wysokościach
Umarły dla świata
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Chorwacki test polskich kadetów
Samochód do desantowania
Polskie firmy na targach w Londynie
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Defendery 2019 – część 4
Nowa misja i nowy sprzęt
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Przetrwać do świtu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Śląskie sceny z życia
Walka i dyplomacja
Kosmiczny gość
Klasy wojskowe po nowemu
Rok Żelaznej Dywizji
Historia Liberatora wyjaśniona
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO