moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Węzły dla wojska

Prawie trzysta milionów złotych zapłaci polska armia za 41 stacjonarnych i mobilnych Węzłów Teleinformatycznych (WTI). Urządzenia opracowane przez polską firmę Teldat umożliwiają budowę zarówno w kraju, jak i na zagranicznych misjach zaawansowanych sieci teleinformatycznych oraz systemów wsparcia dowodzenia i łączności o najwyższych klauzulach bezpieczeństwa.

Dzisiaj w Inspektoracie Uzbrojenia MON podpisano umowę, która zakłada, że w latach 2019–2022 nasza armia otrzyma 24 urządzenia w wersji kontenerowej (stacjonarnej), 15 w wersji mobilnej oraz 2 szkolno-laboratoryjne. Wersje kontenerowe i mobilne mają trafić do jednostek operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej, a dwa zestawy szkolne – do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, gdzie powstanie wyspecjalizowane laboratorium, w którym odbywać się będą szkolenia obsługi węzłów.

Do czego zostaną wykorzystane WTI? W ogromnym skrócie – do budowy i obsługi tajnych sieci wsparcia dowodzenia i łączności. Polskie wojsko do wymiany różnego typu niejawnych informacji pomiędzy jednostkami, dowództwami różnego typu, sztabami korpusów i dywizji używa przede wszystkim zaawansowanych sieci teleinformatycznych. Siecią komputerową przesyłane są nie tylko meldunki, komunikaty i rozkazy, lecz także  prowadzone są np. robocze wideokonferencje.

WTI umożliwiają zaś budowę sieci teleinformatycznych o najwyższych, polskich i NATO-wskich, klauzulach tajności. – Dzięki unikatowemu oprogramowaniu są one przystosowane do pracy nie tylko w sieciach narodowych, lecz także sojuszniczych, dzięki czemu zapewniają interoperacyjność z wojskami innych państw NATO – podkreśla prezes Teldatu Henryk Kruszyński.

Bardzo długi zakup

Teldat ma ogromne doświadczenie w produkcji tego typu rozwiązań, gdyż sercem i nerwem obecnie używanego wojskowego systemu łączności są opracowane przez inżynierów z tej właśnie spółki Zintegrowane Węzły Teleinformatyczne KTSA wp Jaśmin. Nasza armia ma ich obecnie prawie 130 (zarówno w wersjach kontenerowych, jak i mobilnych).

Niestety, w 2012 roku, mimo że do pełnego zaspokojenia potrzeb sił zbrojnych potrzeba było wówczas około 50 węzłów, resort obrony nie zdecydował się na kupno kolejnych ZWT KTSA wp Jaśmin, lecz postanowił pozyskać nowe urządzenia, o nazwie Węzły Teleinformatyczne (WTI).

Na przełomie 2013 i 2014 roku odbył się w sprawie WTI dialog techniczny, po którym Inspektorat Uzbrojenia MON wskazał, że dostawcą węzłów może być konsorcjum Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 oraz firm Teldat i Siltec. Firmy te wiosną 2014 roku miały otrzymać kontrakt na dostawę 39 Węzłów Teleinformatycznych (WTI) – 24 w wersji kontenerowej oraz 15 w wersji przenośnej. Do jego popisania jednak nie doszło. Umowę zaskarżyło do Krajowej Izby Odwoławczej konsorcjum tworzone przez KenBIT, WB Electronics S.A. oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 2. Firmy argumentowały, że one również są w stanie dostarczyć WTI. Kolejny przetarg – tym razem otwarty dla wszystkich – ogłoszono w 2015 roku. Jego zwycięzcą znów okazało się konsorcjum Teldatu (jako lider, już bez WZŁ nr 1). Kontrakt został podpisany dzisiaj, 21 grudnia 2018 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Teldat, MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1545652380
Wreszcie. A ja chętnie kupiłbym akcje Teldat.
EC-B4-95-43

Sprawdzają Brutusa
 
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pamięć o tragedii
Agresja sowieckiego kolosa
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Modernizacja starów 266
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Indiach mieli swój drugi dom
Rozpoczynamy nową erę
Samochód do desantowania
Modernizacja Sokołów
Wojsko wraca do Łomży
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Walka i dyplomacja
Selekcja w pigułce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy nurkowie na Islandii
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Stalin czekał i kalkulował
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Thin Blue Line
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi na wysokościach
Iranian Chess Game
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Górale” zdobywają miasto
Polscy weterani i książę Harry
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głos (z) płonącej Warszawy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Oko na Europę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
Groźny jak Tallboy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Jedna misja, jeden zespół
Umowa na Feniksy
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
A Torn Subcontinent
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Irańskie szachy
Polska nie pozostanie osamotniona
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Nowy wiceminister w MON
Cztery lata LITPOLUKBRIG
GROM Challenge
Z maratonu programowania do wojska
Dead to the World
Debiuty MSPO: Mistrz misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO