moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa opcja dla „Narwi”

Raytheon rozszerza swoją ofertę dla programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew” – ogłosiły władze koncernu podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Amerykanie, którzy oferowali dotąd wspólnie z Norwegami system NASAM, zaproponowali Polsce również nową wersję pocisku SkyCeptor o zasięgu krótszym niż ten przeznaczony dla systemu Patriot.

Amerykański koncern proponuje, aby Polska oparła swój nowy system obrony powietrznej krótkiego zasięgu na zmodyfikowanym pocisku SkyCeptor bez silnika startowego, czyli boostera. SkyCeptor w innej wersji został wcześniej zaoferowany naszym siłom zbrojnym w ramach programu „Wisła”, czyli systemu obrony powietrznej średniego zasięgu.

 

REKLAMA

Więcej produkcji w Polsce?

– Zaproponowanie tego samego pocisku przechwytującego zarówno dla „Narwi” jak i dla „Wisły” pokazuje zaangażowanie firmy Raytheon we współpracę z polskim przemysłem oraz w tworzenie nowych, związanych z nowoczesnymi technologiami miejsc pracy dla Polaków – powiedział Sam Deneke, wiceprezes Land Warfare Systems. Zaś kierujący projektem SkyCeptor Bill Dickerhof z Raytheon Missile Systems podkreślał, że do produkcji pocisków w obu wersjach wystarczy jedna linia produkcyjna. Oznacza to, że SkyCeptory proponowane w ramach „Narwi” mogłyby być produkowane w Polsce razem z tymi dla „Wisły”.

Przedstawiciele Raytheona deklarują, że w Polsce wytwarzane byłoby 60 proc. komponentów SkyCeptora, w tym wyrzutnie dla systemu krótkiego zasięgu. Natomiast decyzję, które konkretnie elementy pocisku byłyby u nas wytwarzane i kto miałby je produkować, pozostawiają stronie polskiej.

Skuteczny jak SkyCeptor

Oferowany przez Amerykanów pocisk ma podwójny system naprowadzania, aktywnego i na podczerwień, które zapewniają jego skuteczność w różnych warunkach operacyjnych. Skycetor, oparty na pocisku Stunner, nie ma głowicy bojowej i niszczy cele siłą uderzenia. Amerykanie podają, że produkowana seryjnie dla izraelskich sił zbrojnych broń ma potwierdzoną zdolność zwalczania pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. Przedstawiciele Raytheona nie podali, o ile mniejszy będzie zasięg SkyCeptora bez silnika startowego, ale zapewnili, że i tak będzie on większy niż polskie wymagania dla tego rodzaju systemu obrony powietrznej. Pocisk ma być o 15-20 proc. tańszy niż wersja z boosterem.

SkyCeptor to już druga oferta Ratheona dla Polski dotycząca programu „Narew”. Wcześniej bowiem koncern zaproponował nam amerykańsko-norweski system NASAMS.

Raytheon jest już zaangażowany w pierwszą fazę programu „Wisła”, który obejmuje zakup dwóch baterii Patriotów, czyli czterech jednostek ogniowych, każda ma cztery wyrzutnie. Umowę na ich produkcję Raytheon podpisał 4 września z Hutą Stalowa Wola. Pierwsza wyrzutnia ma być gotowa w przyszłym roku.

Dzień wcześniej Amerykanie poinformowali, że w ubiegłym miesiącu podpisali z polskimi firmami inne kontrakty związane z offsetem dla „Wisły”. Porozumienie z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi z 12 sierpnia dotyczy produkcji terminali dla linku danych. Sześć dni później zawarto umowę z Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A. dotyczącą produkcji elementów mechanicznych i siłowników. Zaś 12 lipca dodatkowe zlecenie na anteny dla systemu identyfikacji swój – obcy (IFF) otrzymała spółka PIT-Radwar, która produkuje je na podstawie umowy z Raytheonem z września 2016 roku. Firma zapewnia, że najbliższym czasie zawarta zostanie finalna umowa offsetowa.

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

 

 

 

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze

~Eryk
1567744980
kilka lat temu mówili że w CAŁOŚCI pocisk nisko kosztowy będzie produkowany w Polsce, już spadło do 60%. Wiarygodność spada.
8C-57-F8-8A
~andy
1567681800
wiązanie się tylko z jednym dostawcą sprzętu wojskowego bez przetargu i prób poligonowych -nawet jeżeli jest to potęga światowa jeżeli w zanadrzu posiada się sądząc z przekazów medialnych ofertę lepszą ofertę technologiczną przemysłową i przede wszystkim cenową od UK nosi znamiona działania na szkodę państwa ...
9D-42-2F-FD

Trzecia zmiana jedzie do Turcji
 
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Szkolenie na klifie
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Włoscy lotnicy w Malborku
Dublet na czterysta
Śladem profesjonalistów
Dwa złota w jeden dzień
Ostatni rozdział generała
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Katorżnik nie odpuszcza
Wojsko pomaga ratować Odrę
Bumar dementuje medialne doniesienia
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Raptory już w Polsce
1 Kadrowa idzie w bój
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Zwiad ze spadochronem
Raptory lecą do Polski
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Ile wiemy o cudzie nad Wisłą
Desant do Jeziora Żywieckiego
Trzeci turnus na szkoleniu
Więcej miejsc dla przyszłych kaprali
Przemysł idzie w OPL
Wszystkiego najlepszego!
Kolektywna obrona to priorytet
Powrót do korzeni
Musimy powstrzymać działania Rosji
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Awanse w święto wojska
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
O jeden most za daleko?
Żołnierze świętowali
AWL również w Żaganiu
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Operacja „Śluza”
NATO zmienia priorytety
Wizyta w PKW Łotwa
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Pożegnanie z Iskrą
Młot na bolszewików
O pomocy dla Ukrainy
Złoto i srebro w Monachium
Wymiana ciosów w Ukrainie
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Rozkaz ludobójstwa
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Gdynia wita „Albatrosa”
Akademia Abrams ruszyła!
Kolejny krążek żołnierza-sportowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO