moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa opcja dla „Narwi”

Raytheon rozszerza swoją ofertę dla programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew” – ogłosiły władze koncernu podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Amerykanie, którzy oferowali dotąd wspólnie z Norwegami system NASAM, zaproponowali Polsce również nową wersję pocisku SkyCeptor o zasięgu krótszym niż ten przeznaczony dla systemu Patriot.

Amerykański koncern proponuje, aby Polska oparła swój nowy system obrony powietrznej krótkiego zasięgu na zmodyfikowanym pocisku SkyCeptor bez silnika startowego, czyli boostera. SkyCeptor w innej wersji został wcześniej zaoferowany naszym siłom zbrojnym w ramach programu „Wisła”, czyli systemu obrony powietrznej średniego zasięgu.

 

Więcej produkcji w Polsce?

– Zaproponowanie tego samego pocisku przechwytującego zarówno dla „Narwi” jak i dla „Wisły” pokazuje zaangażowanie firmy Raytheon we współpracę z polskim przemysłem oraz w tworzenie nowych, związanych z nowoczesnymi technologiami miejsc pracy dla Polaków – powiedział Sam Deneke, wiceprezes Land Warfare Systems. Zaś kierujący projektem SkyCeptor Bill Dickerhof z Raytheon Missile Systems podkreślał, że do produkcji pocisków w obu wersjach wystarczy jedna linia produkcyjna. Oznacza to, że SkyCeptory proponowane w ramach „Narwi” mogłyby być produkowane w Polsce razem z tymi dla „Wisły”.

Przedstawiciele Raytheona deklarują, że w Polsce wytwarzane byłoby 60 proc. komponentów SkyCeptora, w tym wyrzutnie dla systemu krótkiego zasięgu. Natomiast decyzję, które konkretnie elementy pocisku byłyby u nas wytwarzane i kto miałby je produkować, pozostawiają stronie polskiej.

Skuteczny jak SkyCeptor

Oferowany przez Amerykanów pocisk ma podwójny system naprowadzania, aktywnego i na podczerwień, które zapewniają jego skuteczność w różnych warunkach operacyjnych. Skycetor, oparty na pocisku Stunner, nie ma głowicy bojowej i niszczy cele siłą uderzenia. Amerykanie podają, że produkowana seryjnie dla izraelskich sił zbrojnych broń ma potwierdzoną zdolność zwalczania pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. Przedstawiciele Raytheona nie podali, o ile mniejszy będzie zasięg SkyCeptora bez silnika startowego, ale zapewnili, że i tak będzie on większy niż polskie wymagania dla tego rodzaju systemu obrony powietrznej. Pocisk ma być o 15-20 proc. tańszy niż wersja z boosterem.

SkyCeptor to już druga oferta Ratheona dla Polski dotycząca programu „Narew”. Wcześniej bowiem koncern zaproponował nam amerykańsko-norweski system NASAMS.

Raytheon jest już zaangażowany w pierwszą fazę programu „Wisła”, który obejmuje zakup dwóch baterii Patriotów, czyli czterech jednostek ogniowych, każda ma cztery wyrzutnie. Umowę na ich produkcję Raytheon podpisał 4 września z Hutą Stalowa Wola. Pierwsza wyrzutnia ma być gotowa w przyszłym roku.

Dzień wcześniej Amerykanie poinformowali, że w ubiegłym miesiącu podpisali z polskimi firmami inne kontrakty związane z offsetem dla „Wisły”. Porozumienie z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi z 12 sierpnia dotyczy produkcji terminali dla linku danych. Sześć dni później zawarto umowę z Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A. dotyczącą produkcji elementów mechanicznych i siłowników. Zaś 12 lipca dodatkowe zlecenie na anteny dla systemu identyfikacji swój – obcy (IFF) otrzymała spółka PIT-Radwar, która produkuje je na podstawie umowy z Raytheonem z września 2016 roku. Firma zapewnia, że najbliższym czasie zawarta zostanie finalna umowa offsetowa.

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

 

 

 

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze

~Eryk
1567744980
kilka lat temu mówili że w CAŁOŚCI pocisk nisko kosztowy będzie produkowany w Polsce, już spadło do 60%. Wiarygodność spada.
8C-57-F8-8A
~andy
1567681800
wiązanie się tylko z jednym dostawcą sprzętu wojskowego bez przetargu i prób poligonowych -nawet jeżeli jest to potęga światowa jeżeli w zanadrzu posiada się sądząc z przekazów medialnych ofertę lepszą ofertę technologiczną przemysłową i przede wszystkim cenową od UK nosi znamiona działania na szkodę państwa ...
9D-42-2F-FD

Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
 
Wzmocnione siły na granicy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Duch Invictus jest, czas na formę
Eto, pies na misje
Advantages of Efficient Organization
Time for Miecznik
Szef MON-u w Forcie Sill
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
JWK to test siły i motywacji
Dron z LAW-u
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
AZOR – podwodny specjalista
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
W jedynym słusznym kierunku
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ogień na alpejskich szczytach
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Star Army
Szef MON odwiedził USA
Kobiety a pokój
Legia Akademicka po raz piąty
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polsko-tureckie obrady
Wilk na poligonie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Course on Diplomacy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Dron dla hydrografów
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
KFOR: wyższy stopień gotowości
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Kraby dla podhalańczyków
Test mobilności 12 Dywizji
Ciemne strony Facebooka
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Czy będą podwyżki?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Emerytura wypłacana w … karmie
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polityka nie znosi próżni
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Współpraca i wspólna pamięć
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO