moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Javeliny, czyli amerykańskie oszczepy dla WOT-u

Mogą razić cele oddalone o prawie 5 kilometrów i przebić pancerz o grubości 800 mm RHA. W tak nowoczesny sprzęt prawdopodobnie w przyszłym roku zostaną wyposażeni żołnierze WOT-u. Polska złożyła dziś do amerykańskiej agencji DSCA zapytanie ofertowe w sprawie kupna 180 rakiet wraz z 60 wyrzutniami. Dokumenty przekazano podczas MSPO w Kielcach.

Polskie wojsko chce pozyskać nowy rodzaj przeciwpancernych pocisków kierowanych. Dziś, podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, szef Inspektoratu Uzbrojenia MON, gen. bryg. Dariusz Pluta, wręczył gen. bryg. Charlesowi Hooperowi, szefowi Defense Security Cooperation Agency (DSCA), oficjalne zapytanie ofertowe polskiego rządu ws. pozyskania z USA zestawów rakietowych FGM-148 Javelin.

Z dokumentu (Letter of Request) wynika, że Polska planuje kupić 180 przeciwpancernych pocisków w ich najnowszej wersji FGM-148F Javelin oraz 60 wyrzutni. Jak podkreślał obecny na uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, broń trafi na wyposażenie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. – Ten sprzęt nie ma zastępować rakiet Spike, ale uzupełniać zdolności Wojska Polskiego – podkreślał szef resortu obrony.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie Javeliny (czyli z ang. oszczepy) miałyby zostać dostarczone polskiej armii. Jeśli amerykański Kongres – który musi wyrazić zgodę na sprzedaż tej broni poza USA – szybko upora się z formalnościami, może to nastąpić jeszcze w tym roku. Szacowana wartość umowy to ponad 20 milionów dolarów.

Nowoczesny oszczep

Javeliny w ich najnowszej wersji, oznaczonej jako FGM-148F, mogą razić cele oddalone nawet o 4750 metrów, a ważąca ponad osiem kilogramów tandemowa głowica kumulacyjna pozwala przebić pancerz czołgu o grubości nawet 800 mm RHA (równoważniku grubości jednorodnej stali pancernej). FGM-148F to rakieta typu wystrzel i zapomnij, która nie wymaga od żołnierza naprowadzania na cel. Zrobi to za niego zaawansowana głowica działająca w podczerwieni.

Jeżeli Amerykanie przychylą się do polskiej prośby, nasz kraj stanie się 21. ich użytkownikiem. Obecnie korzystają z nich – poza wojskami USA, które mają ich najwięcej – także Australia, Bahrajn, Czechy, Estonia, Francja, Gruzja, Indonezja, Irlandia, Jordania, Litwa, Malezja, Norwegia, Nowa Zelandia, Oman, Katar, Ukraina, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania. Jeśli nowa broń zostanie dostarczona Polsce, nasze wojsko będzie dysponowało dwoma nowoczesnymi systemami przeciwpancernych pocisków kierowanych. Obecnie wojsko ma jedynie pociski Spike, które – na izraelskiej licencji – produkuje należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko. Nimi można razić cele oddalone o maksymalnie 4000 metrów. Przebijają pancerz o grubości około 700 mm RHA.

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt 1st Class Ben Houtkooper, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1567756800
Wspaniała wiadomość. Sprzęt najwyższej półki. Gdyby jeszcze śmigła bojowe mieć, takie np. AH-64e stacjonujące przykładowo w Radomiu. Pięknie by było.
0A-33-E0-9A
~Krzywdzic
1567516560
Warto dodać, że to są zakupy dla trzech pierwszych brygad WOT. Czyli Javelin będzie bronią ppanc na szczeblu kompanii. Niesamowite, że to się dzieje.
9F-B7-D5-C6

Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Legion Medyczny na poligonie
Z prądem i pod prąd
Młodzi medycy na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Generał w niewoli
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
„Wicher" wkrótce na wodzie
Paliwowy krwiobieg NATO
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Morska parada 15 sierpnia
PGZ o koalicji antybalistycznej
Szachownica na Wisłostradzie
Trudne początki polskich bombowców
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Nocna próba na Wisłostradzie
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Abordaż z polskim wsparciem
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Coraz więcej Alpha Scramble
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Odnaleziono „Roja”
MON i MSZ o szczycie NATO
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Wsparcie ma znaczenie
Jak obronić się przed dronami?
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Lubawa wyposaży saperów
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Albatros” dozbrojony
Powietrzna defilada
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Walka, entuzjazm i nadzieja
Gorący lipiec PKW Łotwa
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Azjatycka szansa
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
PKW Irak zostaje w Jordanii
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Zapraszamy na defiladę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO