moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śladami Pierwszej Pancernej

Ruszają kolumną 27 motocykli. Do pokonania mają ponad pięć tysięcy kilometrów. Wszystko, by kultywować pamięć o dokonaniach 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Dziś z Żagania rusza szósta edycja rajdu „Śladami gąsienic Pierwszej Pancernej”. Uczestnicy rajdu odwiedzą miejsca ściśle związane ze szlakiem bojowym jednostki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Choć to dopiero szósta edycja wyjątkowego rajdu, jego historia zaczęła krystalizować się jeszcze w latach 70. Wtedy młody Wojciech Krupa, zapalony motocyklista, wpadł na pomysł, by wyruszyć jednośladem w trasę, którą podczas II wojny światowej przebył jego ojciec Stanisław, żołnierz 3 Szwadronu Batalionu Łączności 1 Dywizji Pancernej. – Epopeja wojenna mojego ojca była bardzo podobna do losów filmowego Franka Dolasa. Przemierzył niemal całą Europę – tłumaczy Wojciech Krupa. – O tym, by pokonać na motocyklu trasę, którą przebył, myślałem od lat młodzieńczych. Wtedy jednak Zachód był dla nas niedostępny. Ze swoich marzeń jednak nie zrezygnowałem – dodaje pomysłodawca i inicjator rajdu „Śladami gąsienic Pierwszej Pancernej”.

Miłośnik historii, były maszynista PKP z Rzeszowa, dopiął swego w 2007 roku. Wtedy 12 osób na 9 motocyklach ruszyło w trasę pierwszego rajdu. – Jechaliśmy niemal w ciemno. Wyznaczyliśmy trasę, ale wyzwaniem było znalezienie tych wszystkich miejsc pamięci, pomników czy cmentarzy, które chcieliśmy odwiedzić. Z każdą kolejną edycją było jednak coraz łatwiej i coraz ciekawiej – tłumaczy Krupa. Do tej pory motocykliści pokonali szlak pięciokrotnie. Tegoroczny wyjazd będzie szóstym – pod wieloma względami wyjątkowym. – W tym roku przypada 75. rocznica bitwy pod Falaise. Rajd zaplanowaliśmy więc w taki sposób, by być na uroczystościach rocznicowych – wyjaśnia komandor rajdu.

REKLAMA

Pasjonaci historii i jednośladów wyruszą z Żagania, gdzie tradycję 1 Polskiej Dywizji Pancernej kultywuje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. W tegorocznym rajdzie wezmą udział 32 osoby na 27 motocyklach.– To osoby praktycznie z całej Polski, ale tym razem dołączy do nas ośmiu motocyklistów z Belgii, sześciu ze Szkocji i czterech z Francji – wylicza wicekomandor rajdu Marek Nowak, tłumacząc, że na potrzeby wypraw zostało powołane też Stowarzyszenie Motocyklistów „Patria”. – Jest już dobrze rozpoznawane wśród wielu zaprzyjaźnionych organizacji kombatanckich we Francji, Belgii i Holandii. Jego członkiem może być każdy, kto przejechał jedną z edycji rajdu i dla kogo słowa: Bóg, honor i ojczyzna mają najwyższą wartość – mówi Nowak.

Kwiaty od córki z Polski dla ojca mjr. Jana Maciejowskiego składa komandor Wojciech Krupa.

Pierwszego dnia uczestnicy będą mieli do pokonania ponad 740 kilometrów do miasta Trier. Kolejne odcinki rajdu będą nieco krótsze, bo po drodze motocykliści będą odwiedzali miejsca związane z historią 1 Polskiej Dywizji Pancernej. – Odwiedzimy m.in. grób gen. Georga Pattona, cmentarz w Dieuze, gdzie znajdują się groby żołnierzy 1 Dywizji Grenadierów, zwiedzimy największe we Francji muzeum broni pancernej w Saumur i pojedziemy na plaże Normandii. Następnie pokonamy szlak dywizji, który wiódł przez Francję, Holandię i Belgię – opisuje Wojciech Krupa.

Motocykliści wezmą udział w uroczystościach na wzgórzu Montormel i w Chambois, odwiedzą m.in. miejscowości Hesdin, Saint-Omer, Ypres czy Tielt. Będą również w Bredzie, gdzie znajduje się grób gen. Stanisława Maczka. Nieodzownym i stałym elementem rajdu jest złożenie kwiatów na polskim cmentarzu w Urville-Langannerie. – Kilkanaście lat temu poznaliśmy Annę Maciejowską, córkę dowódcy 10 Pułku Strzelców Konnych, mjr. Jana Maciejowskiego. Poprosiła nas wtedy, by podczas rajdu złożyć na grobie jej ojca pączki białych róż. Jak tłumaczyła, w czasie wojny wraz z matką często śpiewała „Rozkwitały pąki białych róż…”, modląc się, by ojciec wrócił z wojny. Niestety, podczas bitwy o Mont Ormel został trafiony pociskiem niemieckiego snajpera – mówi wzruszony Wojciech Krupa. – Na każdej edycji rajdu składamy na jego grobie wiązankę białych róż i śpiewamy tę pieśń. To jest jeden z bardziej przejmujących momentów naszych cyklicznych wypraw – dodaje.

Podczas tegorocznego rajdu motocykliści pokonają ponad pięć tysięcy kilometrów. W trasie spędzą równo dwa tygodnie. Rajd zakończy się 30 sierpnia w Bremie. – To jest rodzaj naszej pielgrzymki. Tak zresztą nazywamy te rajdy. Nie zawsze jest fajnie i wygodnie, ale właśnie o to chodzi. Chcemy bowiem poczuć trochę tego żołnierskiego chleba – mówi Wojciech Krupa. – Jedziemy bez względu na pogodę i warunki. Czasem jest naprawdę bardzo ciężko, ale nie rezygnujemy, bo uważamy, że ten rajd to nasza powinność wobec Polaków, którzy ginęli na frontach całej Europy – wyjaśnia komandor rajdu. Z kolei Marek Nowak dodaje: – Kochamy motocykle, ale na rajdzie są one tylko tłem dla idei, której chcemy poświęcić swój czas, czyli oddania hołdu żołnierzom, którzy zapłacili najwyższą cenę, by Polska była wolna. Jesteśmy patriotami, czujemy się trochę jak ułani, a zarazem towarzysze broni tych, którzy pozostali na zawsze na obcej ziemi – kończy wicekomandor rajdu „Śladami gąsienic Pierwszej Pancernej”, nad którym patronat objął Instytut Pamięci Narodowej.

1 Dywizja Pancerna została sformowana w Wielkiej Brytanii w lutym 1942 roku. Na początku jednostki stacjonowały w Szkocji, broniąc północnego wybrzeża. W lipcu 1944 roku została przerzucona do Normandii, gdzie wzięła udział w ofensywie alianckiej, kończąc swoje działania bojowe w maju 1945 roku zdobyciem bazy niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven. Następnie jej żołnierze pełnili zadania okupacyjne w północno-zachodnich Niemczech. W czerwcu 1947 roku dywizja powróciła do Anglii i została rozwiązana.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Andrzej Mierzwiński

dodaj komentarz

komentarze


W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
 
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Samochód do desantowania
„Robot” w akcji
Polska nie pozostanie osamotniona
Warszawa – miasto nieujarzmione
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Terytorialsi na wysokościach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wrzesień ’39 na południu Polski
Sprawdzają Brutusa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Historia Liberatora wyjaśniona
Walka i dyplomacja
Kosmiczny gość
Chorwacki test polskich kadetów
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
A Torn Subcontinent
Śląskie sceny z życia
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Iranian Chess Game
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Thin Blue Line
Głos (z) płonącej Warszawy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
W Indiach mieli swój drugi dom
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Z maratonu programowania do wojska
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rok Żelaznej Dywizji
Oko na Europę
GROM Challenge
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Umarły dla świata
Klasy wojskowe po nowemu
Cienka niebieska linia
Defendery 2019 – część 4
Polskie firmy na targach w Londynie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zapal światło dla ofiar Katynia
Nowy wiceminister w MON
Nowa misja i nowy sprzęt
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Defendery 2019 – część 3
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO