moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie

Dzięki waszej pracy pozycja Polski jest silniejsza, a nasz kraj może być dumny ze swojej armii – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas jubileuszu 15-lecia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od dziś jedno z dwóch głównych dowództw w siłach zbrojnych nosi imię gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Uroczystość odbyła się na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odgrywa istotną rolę w siłach zbrojnych, zarówno dla aktywności polskiego wojska, jak i naszego zaangażowania w działania NATO – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w czasie uroczystości z okazji święta dowództwa, któremu podlegają polskie kontyngenty wojskowe poza granicami kraju.

Minister podkreślał, że odwiedzał żołnierzy na misjach i wszędzie był pod wrażeniem ich profesjonalizmu i słów uznania ze strony dowódców NATO. Szef MON, zwracając się do żołnierzy i pracowników DO RSZ, zaznaczył, że to dzięki ich pracy pozycja Polski jest coraz silniejsza, a nasz kraj może być dumny ze swojej armii.

REKLAMA

Budowa polskiej marki

Natomiast Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczył, że dzięki wszystkim, którzy organizują i służą na misjach, budowana jest marka Polski i polskiej armii oraz jedność sojusznicza. Jak podkreślił, nasze zaangażowanie w operacje poza granicami kraju było argumentem za zwiększeniem obecności wojsk NATO w Polsce. – Żołnierze DO RSZ od 15 lat zdobywają nowe doświadczenia i rozwijają swoje działania w kraju i poza jego granicami – podkreślał gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny.

Przy okazji jubileuszu DO RSZ otrzymało patrona – generała Bronisława Kwiatkowskiego, byłego dowódcę operacyjnego. – To dzielny żołnierz i wybitny dowódca, który stracił życie na służbie, gdy udał się, by oddać hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu – mówił Mariusz Błaszczak. Z kolei gen. Piotrowski dodał, że Bronisław Kwiatkowski był jednym z najbardziej doświadczonych polskich dowódców. – Cieszył się autorytetem wśród żołnierzy i dowódców NATO, był też współautorem nowych programów oraz rozwiązań organizacyjnych szkolenia wojskowego – wymieniał gen. Piotrowski.

Podczas uroczystości obecna była Kamila Kwiatkowska, córka gen. Kwiatkowskiego, która wspominała, że dla jej ojca zawód żołnierza był wielką pasją.

Na koniec ceremonii żołnierze i pracownicy DO RSZ odebrali odznaczenia, medale i wyróżnienia przyznane przez prezydenta, szefa MON oraz dowódcę operacyjnego. Złożono też wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a uroczystość uświetnił przelot samolotów zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” i defilada wojskowa.

Dowodzi misjami

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych rozpoczęło działalność 1 lipca 2004 roku pod nazwą Dowództwo Operacyjne. Trzy lata później zostało przemianowane na Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, a 1 stycznia 2014 roku na Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Do jego zadań należy m.in.: dowodzenie siłami biorącymi udział w misjach poza granicami kraju w ramach operacji NATO, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz innych państw koalicyjnych. DO RSZ odpowiada także za przygotowanie Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy oraz dowodzenie operacyjne do czasu jego powołania, przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń z cyklu „Anakonda”.

DO RSZ dowodzi również poprzez Centrum Operacji Powietrznych siłami wydzielanymi do pełnienia dyżurów bojowych w celu ochrony powietrznej granicy Polski, a poprzez Centrum Operacji Morskich wspiera Morski Oddział Straży Granicznej.

Obecnie na misjach w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Republice Środkowoafrykańskiej, na Łotwie, w Rumunii, na południowej części Morza Śródziemnego oraz w stałym zespole natowskich fregat i niszczycieli SNMG1, służy ponad 1000 polskich żołnierzy.

Były dowódca, dziś patron

Generał Bronisław Kwiatkowski, który od dziś jest patronem DO RSZ, w armii służył od 1969 roku. Dowodził m.in. Polskim Kontyngentem Wojskowym w Syrii, 6 Brygadą Desantowo-Szturmową oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku. W latach 2005–2007 był zastępcą dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego, a przez kolejne trzy lata pełnił funkcję dowódcy operacyjnego. Zginął w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała oraz odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Decyzję o nadaniu DO RSZ imienia gen. Kwiatkowskiego podjął w kwietniu minister obrony Mariusz Błaszczak.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zdobywcy „Pen Y Fan”
 
Dragoni na poligonie
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Arsenał Iranu
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Obradowała Rada Gabinetowa
Powstanie bez sukcesu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Bohaterskie Orlęta
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Beagle dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Podoficer po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
They Train Together, They Fight Together
Kajak idealny dla komandosa
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Iran uderza w USA
Stepping out of the Shadow
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Polsko-łotewska „Zima”
Weterani trenują MMA
We Are All Darfur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe po nowemu
Dobry rok PGZ
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Network Intelligence
Projekt MON dla szkół
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
USA nie zacznie wojny z Iranem
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
To nie mogło się udać, ale…
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ostatni samochód Marszałka
Mobilne moździerze dla armii
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO