moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie

Dzięki waszej pracy pozycja Polski jest silniejsza, a nasz kraj może być dumny ze swojej armii – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas jubileuszu 15-lecia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od dziś jedno z dwóch głównych dowództw w siłach zbrojnych nosi imię gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Uroczystość odbyła się na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odgrywa istotną rolę w siłach zbrojnych, zarówno dla aktywności polskiego wojska, jak i naszego zaangażowania w działania NATO – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w czasie uroczystości z okazji święta dowództwa, któremu podlegają polskie kontyngenty wojskowe poza granicami kraju.

Minister podkreślał, że odwiedzał żołnierzy na misjach i wszędzie był pod wrażeniem ich profesjonalizmu i słów uznania ze strony dowódców NATO. Szef MON, zwracając się do żołnierzy i pracowników DO RSZ, zaznaczył, że to dzięki ich pracy pozycja Polski jest coraz silniejsza, a nasz kraj może być dumny ze swojej armii.

REKLAMA

Budowa polskiej marki

Natomiast Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczył, że dzięki wszystkim, którzy organizują i służą na misjach, budowana jest marka Polski i polskiej armii oraz jedność sojusznicza. Jak podkreślił, nasze zaangażowanie w operacje poza granicami kraju było argumentem za zwiększeniem obecności wojsk NATO w Polsce. – Żołnierze DO RSZ od 15 lat zdobywają nowe doświadczenia i rozwijają swoje działania w kraju i poza jego granicami – podkreślał gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny.

Przy okazji jubileuszu DO RSZ otrzymało patrona – generała Bronisława Kwiatkowskiego, byłego dowódcę operacyjnego. – To dzielny żołnierz i wybitny dowódca, który stracił życie na służbie, gdy udał się, by oddać hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu – mówił Mariusz Błaszczak. Z kolei gen. Piotrowski dodał, że Bronisław Kwiatkowski był jednym z najbardziej doświadczonych polskich dowódców. – Cieszył się autorytetem wśród żołnierzy i dowódców NATO, był też współautorem nowych programów oraz rozwiązań organizacyjnych szkolenia wojskowego – wymieniał gen. Piotrowski.

Podczas uroczystości obecna była Kamila Kwiatkowska, córka gen. Kwiatkowskiego, która wspominała, że dla jej ojca zawód żołnierza był wielką pasją.

Na koniec ceremonii żołnierze i pracownicy DO RSZ odebrali odznaczenia, medale i wyróżnienia przyznane przez prezydenta, szefa MON oraz dowódcę operacyjnego. Złożono też wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a uroczystość uświetnił przelot samolotów zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” i defilada wojskowa.

Dowodzi misjami

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych rozpoczęło działalność 1 lipca 2004 roku pod nazwą Dowództwo Operacyjne. Trzy lata później zostało przemianowane na Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, a 1 stycznia 2014 roku na Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Do jego zadań należy m.in.: dowodzenie siłami biorącymi udział w misjach poza granicami kraju w ramach operacji NATO, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz innych państw koalicyjnych. DO RSZ odpowiada także za przygotowanie Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy oraz dowodzenie operacyjne do czasu jego powołania, przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń z cyklu „Anakonda”.

DO RSZ dowodzi również poprzez Centrum Operacji Powietrznych siłami wydzielanymi do pełnienia dyżurów bojowych w celu ochrony powietrznej granicy Polski, a poprzez Centrum Operacji Morskich wspiera Morski Oddział Straży Granicznej.

Obecnie na misjach w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Republice Środkowoafrykańskiej, na Łotwie, w Rumunii, na południowej części Morza Śródziemnego oraz w stałym zespole natowskich fregat i niszczycieli SNMG1, służy ponad 1000 polskich żołnierzy.

Były dowódca, dziś patron

Generał Bronisław Kwiatkowski, który od dziś jest patronem DO RSZ, w armii służył od 1969 roku. Dowodził m.in. Polskim Kontyngentem Wojskowym w Syrii, 6 Brygadą Desantowo-Szturmową oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku. W latach 2005–2007 był zastępcą dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego, a przez kolejne trzy lata pełnił funkcję dowódcy operacyjnego. Zginął w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała oraz odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Decyzję o nadaniu DO RSZ imienia gen. Kwiatkowskiego podjął w kwietniu minister obrony Mariusz Błaszczak.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
 
Elektroniczna szkoła jazdy
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Kolejne Raki dla wojska
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Snajper walczy także z wiatrem
68W Means Lifesaver
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Zapomniany żołnierz Niepodległej
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Gavia na Atlantyku
Trening medyczny przed misją
Lotem przeciw bolszewikom
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sosnkowski przywrócony
Raki strzelały na Bałkanach
W drodze po zwycięstwo
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa misja i nowy sprzęt
Wabik z WAT-u
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Klasy wojskowe po nowemu
Rozmowy z diabłem
Na strzelnicy w szczytnym celu
Iranian Chess Game
Cienka niebieska linia
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Zmarł trzeci z rannych saperów
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Thin Blue Line
Wojskowe szkolenie dla studentów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Wyjątkowa operacja minerów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowy wiceminister w MON
Rozpoczynamy nową erę
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rapują zapraszając do WOT
Włochy też chcą Tempesta
Rescue Like You Would in a War
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Niechciany traktat
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Osa na patrole
Wsparcie dla saperów
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
68W znaczy ratownik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO