moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo Operacyjne skończyło już 10 lat

Bezpieczne wycofanie polskich żołnierzy z Afganistanu i przeprowadzenie ćwiczeń „Anakonda 14” to najważniejsze zadania Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w 2014 roku, które dzisiaj świętuje 10-lecie powstania.  W obchodach święta weźmie udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz minister obrony Tomasz Siemoniak.

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych powołano 22 października 2003 roku na mocy decyzji ówczesnego ministra obrony narodowej Jerzego Szmajdzińskiego. Pierwszym dowódcą został generał broni Henryk Tacik. – Pomysł utworzenia tej szczególnej wojskowej struktury narodził się, gdy byłem polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitecie Wojskowym NATO, a potem również Unii Europejskiej. Widziałem, jak wyglądają i funkcjonują tam systemy dowodzenia wojskiem. Chciałem te rozwiązania przenieść na grunt polski – wspomina w swoim komentarzu dla portalu polska-zbrojna.pl gen. Tacik. Dodaje, że początki nie były łatwe. – Pomysł powołania Dowództwa Operacyjnego nie był popularny. Trudno się dziwić, dowództwa rodzajów sił zbrojnych obawiały się, że stracą na znaczeniu, bo zostanie im odebrana część kompetencji – podkreśla.

Plan został wykonany
Dowództwo zaczęło formować się wiosną 2004 roku. Rok później osiągnęło pełną zdolność operacyjną. Dowodziło kontyngentami wojskowymi na misjach zagranicznych, m.in. w Afganistanie, Iraku czy Kosowie, planowało użycie wojska w operacjach kryzysowych, także tych niemilitranych. 1 stycznia 2014 roku, na mocy reformy systemu dowodzenia polską armią zostało przeformowane w Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Zgodnie z założeniami DORSZ dowodzi polską armią podczas, gdy uczestniczy ona w działaniach poza granicami kraju. To na tej strukturze spocznie też odpowiedzialność dowodzenia wojskiem w razie wybuchu konfliktu zbrojnego. – Priorytetami Dowództwa Operacyjnego w 2014 roku jest dokończenie reformy systemu kierowania i dowodzenia, osiągnięcie wstępnej zdolności do wykonywania zadań jako Stanowisko Dowodzenia Naczelnego Dowódcy SZ, dowodzenie kontyngentami wojskowymi, a w tym bezkolizyjny, planowy powrót zasadniczych sił PKW Afganistan do kraju – mówił na początku roku gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny. – Przeprowadzimy też ćwiczenie „Anakonda-14”.

Dowodzimy jednocześnie pięcioma misjami zagranicznymi
Jednym z najważniejszych zadań stojących obecnie przed dowództwem jest zakończenie misji w Afganistanie. Do czerwca sprowadzono stamtąd niemal połowę sprzętu, który na misji był wykorzystywany przez polskich żołnierzy. W Polsce są już m.in. część Rosomaków, broni oraz sprzętu łączności. Wyposażenie medyczne, materiały szkolne, koce, ciepłe ubrania trafiły jako pomoc dla Afgańczyków. Za operację „Powrót” odpowiedzialne jest właśnie Dowództwo Operacyjne.

REKLAMA

Ale misje to nie tylko Afganistan. To też Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Republika Środkowoafrykańska oraz misja Air Policing w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

W czasie pokoju, kryzysu i wojny
DO RSZ wspiera też administrację rządową i samorządową w przypadku wystąpienia niemilitarnych sytuacji kryzysowych, na przykład powodzi. Do niedawna zajmował się tym Sztab Generalny WP. W nowych uwarunkowaniach, po przejęciu zadań od Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, za ten obszar działalności w resorcie obrony narodowej odpowiada właśnie Dowództwo Operacyjne Rodzajów SZ.  – Dużej wagi są również obowiązki wykonywane przez nas w zakresie obrony granicy w przestrzeni powietrznej i wsparcia Morskiego Oddziału Straży Granicznej w zakresie obrony granicy morskiej – tłumaczy mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego DO RSZ. – Ale najważniejsze są dla nas te zadania, o których przeciętny obywatel nie słyszy wcale lub bardzo rzadko, gdyż przygotowanie do nich to żmudna praca planistów, ciągła analiza zagrożeń i weryfikacja planów obronnych. Chodzi oczywiście o przygotowania do czasu wojny, kiedy to DO RSZ zamienia się w Stanowisko Dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i będzie realizowało dowodzenie operacyjne Siłami Zbrojnymi oraz elementami układu pozamilitarnego wydzielonymi do przeprowadzenia połączonej operacji obronnej.

W DO RSZ służy około 450 żołnierzy i pracowników wojska. Dzisiaj i jutro obchodzą 10. rocznicę powstania Dowództwa. Podczas uroczystości spotka się z nimi m.in. prezydent Bronisław Komorowski, który uhonoruje wyróżniających się żołnierzy, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.

EK

autor zdjęć: st. chor. szt. Robert Suchy/Combat Camera DOSZ

dodaj komentarz

komentarze


Nowy znak specjalny komandosów
 
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Interwencyjne granatniki
Ile Polska straciła podczas II wojny
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Powrót do korzeni
Rekordowa przysięga na WAT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Początek oficerskiej drogi
Włoscy lotnicy w Malborku
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Zostań podoficerem WP!
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Jastrzębie nad Słowacją
Premier w Żelaznej Dywizji
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Brunatny najazd
Collective Defense is Priority
Śladem profesjonalistów
Ukraińska kontrofensywa
Raptory już w Polsce
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Wojska OT mają pięć lat!
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Siła WOT
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Jak się testuje F-35
Przygotowani na kryzys
NATO stawia na drony
Półmaratończycy na medal
Desant pod Arnhem
Od Chersonia po Krym
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Putin sięga po rezerwy
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Czerwona agresja
Gaudeamus igitur!
Włoskie Typhoony w akcji
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
„Rekin” dobił do brzegu
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Patriotyzm to nie frazes
Dublet pięciobojowych sztafet
System zwalczania BSL
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Zostań stypendystą MON-u
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Alianci z AK
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO