moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione

Finalizujemy pierwszą część negocjacji i przystępujemy do dalszych rozmów w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. To porozumienie wzmacnia zdolności obronne naszego wojska. Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – powiedział minister Błaszczak w Waszyngtonie. Szczegóły umowy poznamy w środę.

Minister obrony narodowej przebywa w Stanach Zjednoczonych z czterodniową wizytą roboczą. Dzisiaj rozmawiał z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Spotkanie dotyczyło zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Jutro prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpiszą umowę dotyczącą powiększenia liczebności amerykańskiego kontyngentu w Polsce. Mariusz Błaszczak podziękował Boltonowi za jego zaangażowanie w negocjacje dotyczące porozumienia. – Finalizujemy pierwszą część negocjacji i przystępujemy do dalszych rozmów w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. To porozumienie wzmacnia zdolności obronne naszego wojska. Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – poinformował minister Błaszczak. – Już jutro prezydenci Polski i USA ogłoszą porozumienie. To ważna data w historii naszego kraju i bardzo ważny dzień jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Można je porównać ze wstąpieniem Polski do NATO – dodał minister.

Podczas spotkania z dziennikarzami Błaszczak odniósł się także do wczorajszej wizyty w amerykańskiej bazie sił powietrznych Eglin na Florydzie. Właśnie tam stacjonuje 33 Skrzydło Myśliwskie amerykańskich sił lotniczych, które wyposażone jest w samoloty F-35. Jest tam także ośrodek szkoleniowy dla maszyn V generacji. Polska jest zainteresowana zakupem tych nowoczesnych maszyn. – Moja decyzja o tym, żeby zastąpić samoloty postsowieckie samolotami najnowocześniejszymi jest uzasadniona. Dziwie się, że moi poprzednicy zwlekali z jej podjęciem. Bezpieczeństwo jest bezcenne i jest priorytetem rządu – podkreślił minister obrony.

REKLAMA

Szef MON spotkał się także w Pentagonie z pełniącym obowiązki sekretarzem obrony USA Patrickiem Shanahanem. Głównym tematem rozmów była polsko-amerykańska współpraca militarna. – Nikt nie ma wątpliwości, że zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju jest korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – powiedział po wizycie w Pentagonie minister Błaszczak. Podkreślił też, że dobre relacje polskiego MON z Departamentem Obrony USA są dla niego bardzo ważne. – Będziemy pracowali dalej, ale jest za wcześnie, aby mówić o kolejnych ustaleniach. Grupa robocza cały czas działa – zaznaczył.

Spotkania z amerykańskimi politykami poprzedziło sympozjum na temat bezpieczeństwa Polski i partnerstwa gospodarczego ze Stanami Zjednoczonymi. Podczas wystąpienia Mariusz Błaszczak podkreślił, że dwadzieścia lat członkostwa w NATO wpłynęło korzystnie na poziom bezpieczeństwa Polski. Podkreślił również, że Sojusz to nie tylko prawa, ale i obowiązki. – Czynnikiem kluczowym dla zdolności NATO jest więź transatlantycka. Zaangażowanie USA w Europie wzmacnia inicjatywy sojusznicze. Stany pozostają sojusznikiem o największym potencjale wojskowym – mówił minister. Podkreślił także, że Polska nie jest wyłącznie beneficjentem gwarancji bezpieczeństwa Sojuszu, bo zapewnia bezpieczeństwo także innym krajom. Przypomniał, że polscy żołnierze biorą udział w misjach NATO, np. na flance wschodniej Sojuszu czy w Afganistanie.

W środę 12 czerwca, Mariusz Błaszczak weźmie udział w Białym Domu w obradach pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych szef resortu ON spotka się także z polskimi i amerykańskimi weteranami.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO walczy z koronawirusem
 
Koniec kijowskiego snu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pracowity tydzień flotylli
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Przeciwlotnicza Sona
Gotowi na „Defendera”
MON nie wycofuje się z MSPO
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Patrioty z polskimi przyczepami
Prawdziwi wojownicy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Święto żołnierzy służących na misjach
Podchorążowie za sterami Bielików
Partyzanci rozgromili ubeków
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Army of Medics
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Widzieć i nie być widzianym
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Na zakupy do sklepu AMW
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Wojsko przeciw wirusowi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
F-16 kończą misję w Estonii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Ratownik” od nowa
Obradowała Rada Gabinetowa
Sukcesy sportowców w mundurach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rubiny w walce z epidemią
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Spartan” znów na Mazurach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Specjalsi świętują
„Harpun” do walki
Co z tegorocznym MSPO?
Białe noce podhalańczyków
Na misjach święta inne niż zwykle
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Agent w generalskich szlifach
Ćwiczenia z torpedą
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO