moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Buzdygan pomaga po raz trzeci

Tego nikt się nie spodziewał! Dziś rano zakończyła się licytacja Buzdygana, którego na aukcję charytatywną przekazał płk Szczepan Głuszczak, twórca „Projektu Wojownik”. Jej zwycięzca, były sportowiec Jerzy Ciszewski, nie zatrzymał jednak nagrody dla siebie. Dzięki temu niebawem wystartuje kolejna akcja dobroczynna, tym razem na rzecz rodziny żandarma, który zginął w wypadku.

Kiedy płk Szczepan Głuszczak z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, twórca „Projektu Wojownik”, przekazał na aukcję charytatywną Buzdygana, którego przyznali mu czytelnicy „Polski Zbrojnej”, nikt nie zdawał sobie sprawy, że rozpoczyna się prawdziwa sztafeta dobra. Wówczas wojskowego Oscara, jak nazywana jest nagroda, wylicytowali żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki nim konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” zostało zasilone kwotą ponad 2 tysięcy złotych. Jednak terytorialsi nie chcieli na tym poprzestać, oddali wygraną właścicielowi, aby ten ponownie wystawił ją na aukcję dobroczynną. 

A ta wkrótce ruszyła. Przez kilka tygodni, na facebookowym profilu oficera wszyscy mogli zaproponować kwotę, za którą chcieliby nabyć nagrodę. – Rywalizacja była zacięta, uczestnicy licytacji od razu deklarowali duże sumy – relacjonuje płk Głuszczak. – Jednak zwycięzca zagrał va banque i zaoferował pięć tysięcy złotych. Tej kwoty już nikt nie przebił – podkreśla. 

REKLAMA

Przekazanie nagrody nowemu właścicielowi odbyło się dziś rano w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Zwycięzcą aukcji został Jerzy Ciszewski, wicemistrz Polski w żeglarstwie z 1990 roku, a także były wiceminister sportu. Jak sam mówi, na co dzień nie ma wiele wspólnego z wojskiem, prowadzi bowiem agencję PR, ale prawdopodobnie nosi w sobie „żołnierskie geny”. – Moi bliscy walczyli niemal we wszystkich polskich powstaniach. Mój ojciec był żołnierzem AK, w czasie Powstania Warszawskiego zniszczył pierwszą Pantherę na Woli, zestrzelił także Stukasa na Starym Mieście – opowiada. – Uważam, że polska armia, to część naszego dobra narodowego, dlatego każdy Polak powinien wspierać naszych żołnierzy i weteranów, oczywiście w ramach swoich możliwości. Los poukładał mi się w taki sposób, że mogłem sobie pozwolić na przekazanie takiej kwoty na cel dobroczynny, więc to zrobiłem – dodaje. 

Dzięki inicjatywie płk Głuszczaka, Stowarzyszenie „Pamięć i Przyszłość” otrzymało ponad siedem tysięcy złotych. Jednak to nie koniec. Jerzy Ciszewski, tak jak jego poprzednicy, także zdecydował się nie zatrzymywać wygranej dla siebie. Buzdygan wrócił do oficera. – Kiedy postanowiłem przekazać nagrodę na cel dobroczynny, nie spodziewałem się, że to wszystko się tak potoczy. Ale bardzo się cieszę. To dowód na to, że dobro się mnoży, gdy je się dzieli – mówi pułkownik. Oficer już planuje kolejną aukcję. Tym razem, cały dochód z licytacji zostanie przekazany bliskim, st. sierż. Łukasza Bartkowskiego z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, który kilkanaście dni temu zginął w wypadku motocyklowym. Żołnierz osierocił piątkę dzieci. – Mam nadzieję, że w aukcję, a także jej promocję zaangażuje się nie tylko wojsko, ale także środowisko motocyklowe, dzięki czemu zdobędziemy środki dla rodziny żandarma – mówi płk Głuszczak. – Nie chciałbym też niczego sugerować, ale po cichu liczę na to, że odbędzie się także czwarta licytacja – uśmiecha się oficer. 

Każdy kto chciałby pomóc rodzinie zmarłego żołnierza, powinien uważnie śledzić facebookowy profil płk. Głuszczaka. To właśnie tam odbędzie się kolejna licytacja Buzdygana. Oficer zapowiada, że rozpocznie się lada dzień. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polscy lekkoatleci pokazali moc
 
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Klasy wojskowe po nowemu
PESCO z polskim projektem
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Nowi generałowie Wojska Polskiego
GROM na kursie działań specjalnych
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Wojsko wchodzi w kadr
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Jani, Miraculously Saved
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Eksperyment z przywództwa
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Mroczne serce okupowanej Europy
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Wyzwania polskiej fotoniki
Wołyńskie lwie serca
T-72 strzelają na poligonie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Logistycy w akcji
Obrona bez polityki
Podaruj upominek kombatantowi
Razem się szkolą, razem walczą
Symbol zaklęty w dacie
Nowy wiceminister w MON
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Ludzie niebezpiecznej profesji
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Plan modernizacji marynarki wojennej
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Nowa spółka lotnicza PGZ
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Reserves Win Wars
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Niechciany traktat
Tyraliera terytorialsów
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Thin Blue Line
Trudna droga
Unwanted Treaty
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO