moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Buzdygan pomaga po raz trzeci

Tego nikt się nie spodziewał! Dziś rano zakończyła się licytacja Buzdygana, którego na aukcję charytatywną przekazał płk Szczepan Głuszczak, twórca „Projektu Wojownik”. Jej zwycięzca, były sportowiec Jerzy Ciszewski, nie zatrzymał jednak nagrody dla siebie. Dzięki temu niebawem wystartuje kolejna akcja dobroczynna, tym razem na rzecz rodziny żandarma, który zginął w wypadku.

Kiedy płk Szczepan Głuszczak z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, twórca „Projektu Wojownik”, przekazał na aukcję charytatywną Buzdygana, którego przyznali mu czytelnicy „Polski Zbrojnej”, nikt nie zdawał sobie sprawy, że rozpoczyna się prawdziwa sztafeta dobra. Wówczas wojskowego Oscara, jak nazywana jest nagroda, wylicytowali żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki nim konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” zostało zasilone kwotą ponad 2 tysięcy złotych. Jednak terytorialsi nie chcieli na tym poprzestać, oddali wygraną właścicielowi, aby ten ponownie wystawił ją na aukcję dobroczynną. 

A ta wkrótce ruszyła. Przez kilka tygodni, na facebookowym profilu oficera wszyscy mogli zaproponować kwotę, za którą chcieliby nabyć nagrodę. – Rywalizacja była zacięta, uczestnicy licytacji od razu deklarowali duże sumy – relacjonuje płk Głuszczak. – Jednak zwycięzca zagrał va banque i zaoferował pięć tysięcy złotych. Tej kwoty już nikt nie przebił – podkreśla. 

REKLAMA

Przekazanie nagrody nowemu właścicielowi odbyło się dziś rano w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Zwycięzcą aukcji został Jerzy Ciszewski, wicemistrz Polski w żeglarstwie z 1990 roku, a także były wiceminister sportu. Jak sam mówi, na co dzień nie ma wiele wspólnego z wojskiem, prowadzi bowiem agencję PR, ale prawdopodobnie nosi w sobie „żołnierskie geny”. – Moi bliscy walczyli niemal we wszystkich polskich powstaniach. Mój ojciec był żołnierzem AK, w czasie Powstania Warszawskiego zniszczył pierwszą Pantherę na Woli, zestrzelił także Stukasa na Starym Mieście – opowiada. – Uważam, że polska armia, to część naszego dobra narodowego, dlatego każdy Polak powinien wspierać naszych żołnierzy i weteranów, oczywiście w ramach swoich możliwości. Los poukładał mi się w taki sposób, że mogłem sobie pozwolić na przekazanie takiej kwoty na cel dobroczynny, więc to zrobiłem – dodaje. 

Dzięki inicjatywie płk Głuszczaka, Stowarzyszenie „Pamięć i Przyszłość” otrzymało ponad siedem tysięcy złotych. Jednak to nie koniec. Jerzy Ciszewski, tak jak jego poprzednicy, także zdecydował się nie zatrzymywać wygranej dla siebie. Buzdygan wrócił do oficera. – Kiedy postanowiłem przekazać nagrodę na cel dobroczynny, nie spodziewałem się, że to wszystko się tak potoczy. Ale bardzo się cieszę. To dowód na to, że dobro się mnoży, gdy je się dzieli – mówi pułkownik. Oficer już planuje kolejną aukcję. Tym razem, cały dochód z licytacji zostanie przekazany bliskim, st. sierż. Łukasza Bartkowskiego z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, który kilkanaście dni temu zginął w wypadku motocyklowym. Żołnierz osierocił piątkę dzieci. – Mam nadzieję, że w aukcję, a także jej promocję zaangażuje się nie tylko wojsko, ale także środowisko motocyklowe, dzięki czemu zdobędziemy środki dla rodziny żandarma – mówi płk Głuszczak. – Nie chciałbym też niczego sugerować, ale po cichu liczę na to, że odbędzie się także czwarta licytacja – uśmiecha się oficer. 

Każdy kto chciałby pomóc rodzinie zmarłego żołnierza, powinien uważnie śledzić facebookowy profil płk. Głuszczaka. To właśnie tam odbędzie się kolejna licytacja Buzdygana. Oficer zapowiada, że rozpocznie się lada dzień. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Kajmany na gąsienicach
 
Terytorialsi nie stracą dodatku
Żołnierze w sztafecie pomocy
Online z mistrzami sportu
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Fordy, a nie Nissany
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
Most do współpracy
Brawurowe zagony motorowe
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
16 sekund Liberatora
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kraby w Bolesławcu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Groty z granatnikiem
Amerykanie odmładzają F-16
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Polskie porty bardziej otwarte
Współzawodnictwo rozwija
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Informacja Prasowa
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zbiegowie z innego świata
F-16 kończą misję w Estonii
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Laserowa artyleria US Army
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Z menażką na wakacje
Ogromne zainteresowanie Soną
Ofensywa Tuchaczewskiego
Testament Polski Walczącej
Prezydent Duda jedzie do USA
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Diagilewo – ostatnia bitwa AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO