moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro

Tomasz Sanak otrzymał Buzdygana w 2017 roku głosami czytelników portalu polska-zbrojna.pl. Ratownik medyczny, uczestnik misji w Afganistanie, instruktor z zakresu medycyny pola walki postanowił pójść w ślady innych laureatów i wystawić swoją nagrodę na aukcję charytatywną. – Buzdygan ma siłę. Niech pracuje dla weteranów – mówi Tomasz Sanak.

Kilka dni temu pisaliśmy o inicjatywie płk Szczepana Głuszczaka, organizatora „Projektu Wojownik”, który wystawił na aukcję charytatywną Buzdygana, przyznanego przez internautów. Licytację wygrali żołnierze 12 Brygady Obrony Terytorialnej, a pieniądze z niej wspomogą weteranów. Jednak terytorialsi także postanowili nie zatrzymywać statuetki i wystawili ją na sprzedaż. Teraz do szlachetnej akcji przyłączył się dr Tomasz Sanak, laureat naszej nagrody z 2017 roku.

– Buzdygan to dla mnie bardzo ważna nagroda, jedna z najważniejszych, jakie dostałem w życiu – mówi dr Sanak. – Mimo to nie zachowam go dla siebie. Po co Buzdygan ma stać na półce? Niech pomaga innym! – podkreśla medyk.

REKLAMA

Tomasz Sanak, mimo że jest cywilem, trzykrotnie służył na misji w Afganistanie. Brał udział w patrolach i konwojach, chodził z żołnierzami w góry. Kilkukrotnie był w składzie patroli, które były ostrzeliwane przez talibów. Dyżurował również w szpitalu i latał śmigłowcem, na pokładzie którego transportowano ciała poległych w prowincji Ghazni. Dzięki doświadczeniom zebranym pod Hindukuszem uczył ratownictwa taktycznego, jest autorem programów kursów i warsztatów z medycyny pola walki. Dziś pracuje w Zakładzie Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzieli się swoją wiedzą o medycynie polowej z przyszłymi lekarzami i ratownikami.

Dr Sanak przyznaje, że do wystawienia Buzdygana na aukcję charytatywną zmobilizowały go podobne inicjatywy innych laureatów nagrody „Polski Zbrojnej”. Przypomnijmy, że już dwa lata temu st. sierż. Krzysztof Pluta „Wir”, były żołnierz z Jednostki Wojskowej Komandosów przekazał swoją statuetkę na licytację. W ten sposób chciał wspomóc leczenie chorego na nowotwór funkcjonariusza Biura Operacji Antyterrorystycznych.

Aukcja charytatywna Buzdygana Tomasza Sanaka prowadzona jest w mediach społecznościowych na profilu stowarzyszenia „Pomoc dla Weterana”. Nie ustalono ceny minimalnej, licytacja trwa do 16 maja. W momencie publikacji tekstu licznik wskazywał 2150 złotych. Z kolei do 29 maja można wziąć udział w licytacji nagrody, którą przekazali terytorialsi. Uzbierano już ponad 2600 złotych.

– Z radością obserwuję, jaką moc ma Buzdygan. Chcę, żeby pieniądze zebrane na mojej aukcji zostały przekazane na pomoc weteranom. Czasami, gdy przejeżdżam obok warszawskiego Centrum Weterana i patrzę na ścianę pamięci o poległych, to serce bije mi szybciej – przyznaje Tomasz Sanak. – Trzeba pamiętać o weteranach, którzy wrócili z misji. Marzy mi się, by do licytacji włączyli się na przykład przedstawiciele kierownictwa resortu obrony – dodaje.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Pomoc dla weterana

dodaj komentarz

komentarze


„Pułaski” wrócił do kraju
 
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Rozdarty subkontynent
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Obrady Rady Unii Europejskiej
Stawiamy na rozwój
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Dragon’19” od kuchni
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Od konfliktu do zgody
Morska Bryza w pobliżu Krymu
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Desant na czeskich spadochronach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gotowi na F-35?
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
F-35 wylądowały w Powidzu
Nowe nakolanniki
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obława pełna białych plam
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Działalność firm na rzecz obronności
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Desant z transportowca-giganta
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Kolejne drony dla WOT-u
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Sojusze na fali
Rozpoczynamy nową erę
Kierunek: Afganistan
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Rywalizacja na zamkniętym morzu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
The Chariots of Jihad
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Brytyjska „pamiątka”
Tak umierał Wołyń
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Nowi szturmani w JW Agat
Ankona – samodzielna polska operacja
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Formowanie 19 Brygady
Polska historia w Norwegii
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
NATO silniejsze z rezerwistami
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wkręceni w skoki
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rivalry on Closed Sea
Kolejna szabla AFN zdobyta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO