moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro

Tomasz Sanak otrzymał Buzdygana w 2017 roku głosami czytelników portalu polska-zbrojna.pl. Ratownik medyczny, uczestnik misji w Afganistanie, instruktor z zakresu medycyny pola walki postanowił pójść w ślady innych laureatów i wystawić swoją nagrodę na aukcję charytatywną. – Buzdygan ma siłę. Niech pracuje dla weteranów – mówi Tomasz Sanak.

Kilka dni temu pisaliśmy o inicjatywie płk Szczepana Głuszczaka, organizatora „Projektu Wojownik”, który wystawił na aukcję charytatywną Buzdygana, przyznanego przez internautów. Licytację wygrali żołnierze 12 Brygady Obrony Terytorialnej, a pieniądze z niej wspomogą weteranów. Jednak terytorialsi także postanowili nie zatrzymywać statuetki i wystawili ją na sprzedaż. Teraz do szlachetnej akcji przyłączył się dr Tomasz Sanak, laureat naszej nagrody z 2017 roku.

– Buzdygan to dla mnie bardzo ważna nagroda, jedna z najważniejszych, jakie dostałem w życiu – mówi dr Sanak. – Mimo to nie zachowam go dla siebie. Po co Buzdygan ma stać na półce? Niech pomaga innym! – podkreśla medyk.

REKLAMA

Tomasz Sanak, mimo że jest cywilem, trzykrotnie służył na misji w Afganistanie. Brał udział w patrolach i konwojach, chodził z żołnierzami w góry. Kilkukrotnie był w składzie patroli, które były ostrzeliwane przez talibów. Dyżurował również w szpitalu i latał śmigłowcem, na pokładzie którego transportowano ciała poległych w prowincji Ghazni. Dzięki doświadczeniom zebranym pod Hindukuszem uczył ratownictwa taktycznego, jest autorem programów kursów i warsztatów z medycyny pola walki. Dziś pracuje w Zakładzie Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzieli się swoją wiedzą o medycynie polowej z przyszłymi lekarzami i ratownikami.

Dr Sanak przyznaje, że do wystawienia Buzdygana na aukcję charytatywną zmobilizowały go podobne inicjatywy innych laureatów nagrody „Polski Zbrojnej”. Przypomnijmy, że już dwa lata temu st. sierż. Krzysztof Pluta „Wir”, były żołnierz z Jednostki Wojskowej Komandosów przekazał swoją statuetkę na licytację. W ten sposób chciał wspomóc leczenie chorego na nowotwór funkcjonariusza Biura Operacji Antyterrorystycznych.

Aukcja charytatywna Buzdygana Tomasza Sanaka prowadzona jest w mediach społecznościowych na profilu stowarzyszenia „Pomoc dla Weterana”. Nie ustalono ceny minimalnej, licytacja trwa do 16 maja. W momencie publikacji tekstu licznik wskazywał 2150 złotych. Z kolei do 29 maja można wziąć udział w licytacji nagrody, którą przekazali terytorialsi. Uzbierano już ponad 2600 złotych.

– Z radością obserwuję, jaką moc ma Buzdygan. Chcę, żeby pieniądze zebrane na mojej aukcji zostały przekazane na pomoc weteranom. Czasami, gdy przejeżdżam obok warszawskiego Centrum Weterana i patrzę na ścianę pamięci o poległych, to serce bije mi szybciej – przyznaje Tomasz Sanak. – Trzeba pamiętać o weteranach, którzy wrócili z misji. Marzy mi się, by do licytacji włączyli się na przykład przedstawiciele kierownictwa resortu obrony – dodaje.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Pomoc dla weterana

dodaj komentarz

komentarze


Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
 
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Woda z Odry zdatna do picia
Gotowi na „Defendera”
Pracowity tydzień flotylli
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Na misjach święta inne niż zwykle
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Specjalsi świętują
F-16 kończą misję w Estonii
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Obradowała Rada Gabinetowa
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
MBDA w walce o „Narew”
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Na zakupy do sklepu AMW
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poszukiwania Magneto
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Armia medyków
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16
Rubiny w walce z epidemią
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Trening przed misją
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Patrioty z polskimi przyczepami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Army of Medics
NATO walczy z koronawirusem
Podchorążowie za sterami Bielików
Odpowiedz na alarm
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Terytorialsi nie stracą dodatku
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Partyzanci rozgromili ubeków
Pilot F-16 oślepiony laserem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO