moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń

Wasi żołnierze wykorzystują do wykrywania i zwalczania skażeń najnowsze taktyki oraz sprzęt – ocenia mjr Jon Allen, rzecznik prasowy pancernej brygady US Army, która stacjonuje na zachodzie Polski. Amerykanie wzięli udział w szkoleniu chemików z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Na razie jako obserwatorzy. W przyszłym miesiącu będą działać wspólnie.

Wojskowa ciężarówka została zaatakowana bronią chemiczną. Wkrótce na miejscu zdarzenia  pojawili się specjaliści od likwidacji skażeń z 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Żołnierze, ubrani w ochronne kombinezony, zabezpieczyli teren, po czym zajęli się samym pojazdem. Ciężarówka została poddana procedurze dekontaminacyjnej w urządzonym na poligonie punkcie likwidacji skażeń. Chemicy najpierw ustalili rodzaj materiału wykorzystanego podczas ataku, następnie dobrali odpowiedni środek odkażający, rozpylili go na pojeździe, a później spłukali wodą. Był to zaledwie drobny element prezentacji, którą Polacy przygotowali z myślą o swoich amerykańskich kolegach z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Riley (1. ABCT), którzy od kilku tygodni stacjonują w zachodniej Polsce.

– To kolejne z całej serii zajęć – mówi mjr Michał Stańczyk, szef Wojsk Chemicznych 10 Brygady. – Prezentowaliśmy już Amerykanom nasz sprzęt i procedury jego użycia – dodaje. Sojusznicy przyznają, że było to dla nich ciekawe doświadczenie. Choćby dlatego, że mieli okazję przyjrzeć się wyposażeniu, którym na co dzień nie dysponują. Wystarczy wspomnieć tzw. imitatory skażeń iperytem i środkami paralityczno-drgawkowymi. Są to substancje pozwalające upozorować atak tego rodzaju bronią, nie wyrządzając jednocześnie żołnierzom żadnej szkody. Chemicy ze Świętoszowa zaprezentowali również działanie granatów chemicznych. Przypominają one petardy. W momencie ich wybuchu dochodzi do rozpylenia środka, który potrafi oddziaływać na detektory skażeń. Pozwala to na stworzenie podczas ćwiczeń warunków, które w dużym stopniu są zbliżone do tych realnych.

– Polscy żołnierze podczas treningów związanych z wykrywaniem i likwidacją skażeń wykorzystują najnowszej generacji sprzęt oraz taktyki. Możliwość ich obserwowania to cenne doświadczenie, które pewnie okaże się przydatne podczas dużych ćwiczeń w tej części Europy – podkreśla mjr Jon Allen, rzecznik 1. ABCT.

Zanim to jednak nastąpi, polscy i amerykańscy chemicy będą mogli poćwiczyć w swoim gronie. – W marcu czeka nas jeszcze jeden pokaz, tym razem zakrojony na szerszą skalę, między innymi z udziałem czołgu. Na koniec maja planujemy pierwsze podczas tej zmiany wspólne działania – zapowiada mjr Stańczak. – Będziemy prowadzić odkażanie pododdziałów amerykańskich. Zajmą się tym żołnierze z plutonu chemicznego naszej brygady, ale podczas zajęć zostanie wykorzystany sprzęt należący do obydwu armii – zapowiada oficer. I dodaje, że generalna zasada działania wojsk chemicznych jest na całym świecie taka sama. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. – Bardzo ciekawy jest na przykład sposób, w jaki Amerykanie oznaczają obszar skażony. Takie różnice warto wyławiać, dzielić się swoimi spostrzeżeniami, bo dzięki temu można po prostu działać sprawniej i skuteczniej – podsumowuje mjr Stańczak.

Od lutego w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu stacjonuje czwarta już zmiana amerykańskich wojsk. Brygada nazywana Devil Brigade zjechała do Polski w sile 3,5 tys. żołnierzy. Do dyspozycji mają m.in. 80 czołgów, bojowe wozy piechoty Bradley oraz armatohaubice Paladin. Przez najbliższe miesiące będą brać udział w ćwiczeniach na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ich obecność jest związana z operacją „Atlantic Resolve” i stanowi odpowiedź na rosyjską aneksję Krymu, agresję we wschodniej Ukrainie i prowokacyjne działania w pobliżu granic NATO.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, st. szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Kraby dla podhalańczyków
 
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Ciemne strony Facebooka
Duch Invictus jest, czas na formę
Emerytura wypłacana w … karmie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wilk na poligonie
Afganistan. Czas wracać do domu
Czy będą podwyżki?
Test mobilności 12 Dywizji
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polityka nie znosi próżni
Eto, pies na misje
Ogień na alpejskich szczytach
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Raki dla podhalańczyków
Dron z LAW-u
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wzmocnione siły na granicy
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Star Army
Advantages of Efficient Organization
AZOR – podwodny specjalista
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Time for Miecznik
Kobiety a pokój
W jedynym słusznym kierunku
O bezpieczeństwie państw NATO
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Saper robi przejście
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Legia Akademicka po raz piąty
Inwestycje Stoczni Wojennej
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szef MON odwiedził USA
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Course on Diplomacy
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Dron dla hydrografów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO