moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie „diabły” w Polsce

Czwarta zmiana amerykańskich wojsk dotarła już do Polski. Przez najbliższe dziewięć miesięcy sojuszników ze środkowo-wschodniej Europy będzie wspierać 3,5 tysiąca żołnierzy Devil Brigade, która wchodzi w skład 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley. Jednostka brała udział między innymi w wojnach w Wietnamie czy Iraku.

„Team naszych kucharzy miał dziś wyjątkowy dzień. Dołączył do kolegów z Polski, by wspólnie przygotować posiłek. A przy okazji nauczyliśmy się trochę polskiego: huczon ziemniaki, klopsiki, pieczywo – wpisy, które od kilku dni pojawiają się na facebookowym profilu 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Riley nie pozostawiają wątpliwości. Kolejna zmiana amerykańskich żołnierzy dotarła do Polski i powoli się tutaj urządza. Tym razem dziewięciomiesięczną służbę w ramach misji Atlantic Resolve będą pełnili żołnierze Devil Brigade, czyli jednostki, która zaznaczyła swą obecność na frontach obydwu światowych wojen, w dżungli Wietnamu czy na irackiej pustyni.

REKLAMA

Oficjalne pożegnanie oddziałów wyruszających z Fort Riley do Europy (ale też Afganistanu) odbyło się w połowie stycznia. – Każda z naszych brygad ciężko trenowała i jest gotowa na wyzwania, które przed nami stoją – podkreślał wówczas John S. Kolasheski, dowódca 1 Dywizji Piechoty. Dodawał, że jego podwładni jadą na Stary Kontynent, by zapewnić sojusznikom strategiczną pomoc i zapobiec ewentualnej agresji. – Żołnierze zaangażują się w szkolenia w Bułgarii, Estonii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, w Polsce i Rumunii – wymieniał gen. Kolasheski. Do baz na tzw. wschodniej flance sojuszu wyruszyło 3,5 tys. Amerykanów wyposażonych m.in. w czołgi Abrams, transportery opancerzone Bradley i samobieżne haubice Paladin. Statki ze sprzętem zawijały do portu w belgijskiej Antwerpii. Stamtąd zaś transportem kolejowym i drogowym docierały do zachodniej Polski. Dla US Army był to także test szybkiego i sprawnego przerzutu wojsk na duże odległości. Amerykanie – jak dotychczas – będą stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie. Poszczególne jednostki mają się jednak przemieszczać po terytoriach sojuszniczych państw.

Żołnierze z Fort Riley to już czwarta zmiana ABCT (z ang. Armored Brigade Combat Team). Przez dziewięć ostatnich miesięcy armia USA na wschodniej flance była reprezentowana przez 1 Pancerną Brygadową Grupę Bojową, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii. Jednostka nosi przydomek Iron Horse, czyli Żelazne Konie z Fort Hood w Teksasie. – Na obecności amerykańskich żołnierzy wiele skorzystaliśmy – przyznaje por. Krzysztof Gonera z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. – Kiedy tylko byli na miejscu, staraliśmy się razem z nimi ćwiczyć. Współpracowaliśmy też przy okazji kilku dużych manewrów, które zostały przeprowadzone na terenie Polski – dodaje. Amerykanie wzięli udział między innymi w ćwiczeniach „Anakonda '18”, a wcześniej „Borsuk '18”, gdzie wspólnie z polskimi żołnierzami odpierali desant, który chciał zająć mosty na Kwisie, czy też brali udział w rajdzie mającym unieszkodliwić rozmieszczone przez przeciwnika wyrzutnie rakiet krótkiego zasięgu.

Oficjalne przekazanie obowiązków pomiędzy zmianami ABCT odbędzie się w najbliższy wtorek w Żaganiu.

Amerykańskie wojska stacjonują w Polsce od stycznia 2017 roku. To konsekwencja decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie. W ten sposób Sojusz zareagował na coraz bardziej agresywną postawę Rosji, której wyrazem stały się aneksja Krymu, wywołanie i podsycanie konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz liczne prowokacje w rejonie Morza Bałtyckiego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: por. Krzysztof Gonera, st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Leopardy w pułapce
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Czołgi błota się nie boją
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Podpułkownik „Sokole Oko”
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Wodowanie „Artemisa”
Wojna w świętym mieście, epilog
Bliski Wschód. Region bez klucza
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Bohater Yoga
Sukcesy biegających żołnierzy
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Region Without a Key
Szef NATO w Warszawie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Wilno w polskich rękach
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Tarcza przeciwko agresji
Ducha nie wolno tracić
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Remont „Piasta” na finiszu
Alarm dla Jastrzębi
Panie bez taryfy ulgowej
„Sophia” z nową zmianą
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Tryumf w cieniu Jałty
Kampania wyborcza poza armią
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Błękitna Armia przybywa do Polski
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Leopards in a Trap
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kurier podziemnego państwa
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO