moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt USA–Korea bez porozumienia

Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej nie podpisali porozumienia, a ich spotkanie w stolicy Wietnamu Hanoi zakończyło się wcześniej niż planowano. Kością niezgody okazały się sankcje – Koreańczycy chcieli ich całkowitego zniesienia, na co nie zgodziły się USA. Donald Trump i Kim Dzong Un zdecydowali jednak, że rozmowy będą kontynuowane.

Zakończony dzisiaj szczyt był drugim w historii spotkaniem przywódców USA i Korei Północnej. Rozpoczął się w środę od wspólnej kolacji, a jego finałem miało być podpisanie w czwartek porozumienia. Głównymi tematami rozmów Donalda Trumpa i Kim Dzong Unabyły denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i normalizacja dwustronnych stosunków, w czym miało pomóc podpisanie deklaracji kończącej wojnę koreańską z 1953 roku.

– Mogłem zawrzeć porozumienie, ale nie byłbym z niego zadowolony. Czasem trzeba odejść na bok i spojrzeć z dystansu – powiedział Donald Trump po zakończeniu szczytu. Zapewnił, że rozmowy nie zostały zerwane, a atmosfera, w jakiej się toczyły, była dobra. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Trump przyznał, że Korea Północna chciała częściowej denuklearyzacji, ale żądała całkowitego zniesienia sankcji. – Nie mogłem się na to zgodzić – podkreślił. Obiecał jednak, że sankcje nie zostaną wzmocnione.

REKLAMA

Amerykański prezydent zdradził także, że przywódca Korei Północnej zapewnił go, iż nie będzie przeprowadzał testów rakiet dalekiego zasięgu i broni jądrowej. – Ufam mu – stwierdził Trump. – Myślę, że jeśli będziemy kontynuować rozmowy w nadchodzących dniach i tygodniach, to osiągniemy to, czego oczekuje świat, czyli denuklearyzację Korei Północnej. Zostajemy bardzo dobrymi przyjaciółmi, ale w tym momencie nie możemy iść dalej. Mam wizję rozwoju sytuacji, ale nie chcę mówić o szczegółach – dodał.

Podczas konferencji prasowej wystąpił także Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu. – Jesteśmy zadowoleni z tego szczytu. Zarówno prezydent USA, jak i Kim są pozytywnie nastawieni do tego, co wydarzy się w nadchodzących tygodniach – zaznaczył amerykański dyplomata.

Mimo że przed szczytem w Hanoi wielu ekspertów sceptycznie oceniało szanse na zawarcie porozumienia, takiego obrotu sprawy nie zapowiadały wcześniejsze wypowiedzi obu przywódców. Kim Dzong Un zapewniał, że nie uczestniczyłby w szczycie, gdyby nie był skłonny do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz chwalił polityczną odwagę amerykańskiego prezydenta. Donald Trump nazwał Kima „doskonałym przywódcą” i podkreślał ogromny potencjał Korei Północnej.

Nie wiadomo, kiedy i gdzie odbędzie się kolejne spotkanie Trumpa i Kima.

Po raz pierwszy przywódcy USA i Korei Północnej spotkali się w czerwcu ubiegłego roku w Singapurze. Kim wyraził wówczas gotowość do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Od tamtej pory strony prowadziły negocjacje, które miały ustalić szczegóły denuklearyzacji. USA żądały „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Północnej, zaś Pjongjang naciskał na zniesienie nałożonych na niego międzynarodowych sankcji gospodarczych. Tych stanowisk nie udało się pogodzić.


Dr Marceli Burdelski, Akademia Sztuki Wojennej:

Kim zagrał va banque i przegrał. Nie uzyskał złagodzenia sankcji ani żadnego pakietu ekonomicznego. Amerykanie od początku mówili o pełnej i kontrolowanej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a od spełnienia tego warunku uzależniali zniesienie sankcji. Prezydent USA zwrócił się do przywódców Chin i Rosji o wywarcie w sprawie denuklearyzacji presji na Kima. Za najważniejsze osiągnięcie szczytu w Hanoi uznać należy fakt, że zespoły robocze będą kontynuowały swoje prace. Trump oczekuje, że jeżeli Kim zdemontuje część urządzeń nuklearnych, wtedy on wystąpi do RB ONZ o częściowe uchylenie sankcji. Za osiągnięcie uznać można także zapowiedź utworzenia biur łącznikowych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: REUTERS / Leah Millis / Forum

dodaj komentarz

komentarze


NATO i kosowska łamigłówka
Kraby na służbie w Sulechowie
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
75 lat od wielkiej ucieczki
Herculesem dookoła świata
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
To był realny plan odbudowy Polski
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Trzecia Setka Komandosa
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Kościuszko na czele insurekcji
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Jastrzębie widzą w ciemności
Szef NATO w Warszawie
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Rok intensywnych ćwiczeń
Panie bez taryfy ulgowej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
US Army od kuchni
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Podniebny trening transportowców
Premier odwiedził GROM
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Pogromcy czołgów poszukiwani
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Wizja marszałka prysła w Rydze
Trening na wieżowcu i nad wodą
Cel – bezpieczna Europa
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
General Anders Joins NATO
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Żniwiarze” w Mirosławcu
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Najważniejsze jest rażenie
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Podwyżki dla pracowników wojska
Podchorążowie AWL-u trenują już w strzelnicy kontenerowej
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Spędź sobotę w WAT
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Kampania wyborcza poza armią
Step ahead in a different world
Szczyt USA–Korea bez porozumienia

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO