moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces Trumpa czy Kima?

Szybko rozpoczniemy proces denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale sankcje nie zostaną zniesione, dopóki Kim nie pozbędzie się broni jądrowej. Będą dalsze negocjacje – zapowiedział Donald Trump po podpisaniu wspólnej deklaracji z przywódcą Korei Północnej. – Świat zobaczy duże zmiany – mówił Kim Dzong Un po spotkaniu z prezydentem USA.

Donald Trump i Kim Dzong Un spotkali się we wtorek na wyspie Sentosa w południowej części Singapuru. Było to pierwsze w historii spotkanie urzędującego prezydenta USA z przywódcą Korei Północnej. – Nie sądziłem, że dojdzie do tego szczytu, gdyż stanowiska Trumpa i Kima były całkowicie rozbieżne. Nie do końca także została opracowana agenda tego spotkania, czyli czego mają dotyczyć negocjacje – przyznaje prof. Waldemar Dziak.

W szczycie uczestniczyły delegacje z Waszyngtonu i Pjongjangu. Po blisko 5-godzinnych rozmowach, przywódcy podpisali wspólną deklarację. We wstępie dokumentu czytamy, że prezydent Trump „zobowiązał się do zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa KRLD, a przewodniczący Kim Dzong Un potwierdził swoje stanowcze i niezmienne zaangażowanie w całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego”. Przywódcy USA i Korei Północnej zapowiedzieli, że będą budować trwały i stabilny pokój na Półwyspie Koreańskim oraz nowe stosunki między swoimi krajami. KRLD zobowiązała się „do podjęcia działań na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. Liderzy obu państw ustalili także, że zostaną ekshumowane szczątki jeńców wojennych i osób zaginionych z wojny koreańskiej w latach 1950–1953, a po ustaleniu ich tożsamości zostaną przekazane rodzinom.

– Podpisana deklaracja nie jest prawnie wiążąca. Korea zobowiązała się tylko do działania na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a nie do denuklearyzacji. W języku dyplomatycznym te dwa sformułowania dzieli przepaść – zwraca uwagę politolog dr Grzegorz Kostrzewa Zorbas. I przypomina, że podobne zobowiązania Korea Płn. podejmowała za prezydentury Billa Clintona oraz Georga W. Busha, co zawsze skutkowało złagodzeniem sankcji, po czym Pjongjang wracał do programu rozbudowy broni nuklearnej i środków jej przenoszenia. Dr Grzegorz Kostrzewa Zorbas uważa, że przywódcy Korei Płn. chodzi przede wszystkim o złagodzenie sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, zaś Donald Trump chce pokazać swoim wyborcom, że USA nadal rządzi światem.

Prof. Waldemar Dziak ocenia, że szczyt w Singapurze można uznać za sukces chociażby dlatego, że w ogóle doszło do rozmów. Choć – jak zastrzega –  nie wiadomo, co zmusiło Kima, aby zasiadł do negocjacji. Prof. Dziak podkreśla, że wprowadzenie w życie ustaleń szczytu nie będzie dla Kima proste, bowiem antyamerykanizm jest częścią doktryny państwa północnokoreańskiego. Profesor zwraca także uwagę, że Korea nie zniszczy swojego potencjału jądrowego jednego dnia, to proces rozłożony na lata, a nawet na dziesięciolecia. – Jesteśmy na początku tej drogi – podkreśla Waldemar Dziak.

Na konferencji prasowej prezydent Trump nie chciał mówić, co stanie się jeśli Korea Płn. nie wywiąże się z umowy. Zapowiedział, że w przyszłości będzie rozmawiał z Kimem także o prawach człowieka. Wspomniał także, że chciałby wycofać amerykańskich żołnierzy z Korei Południowej, choć – jak zaznaczył – nie było to częścią podpisanej umowy.

Kim Dzong Un zaprosił Trumpa na drugi szczyt w Pjongjangu. Podczas spotkania w stolicy Korei Północnej miałyby zapaść konkretne decyzje dotyczące denuklearyzacji.

Przed singapurskim szczytem USA żądały całkowitej denuklearyzacji Korei Północnej, która w ubiegłym roku ogłosiła się mocarstwem atomowym zdolnym do ataku na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: US Departament of State

dodaj komentarz

komentarze


Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Kampania wyborcza poza armią
Pomóżmy bliskim żołnierza
15 lat JFTC
Czarna taktyka Agatu
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Jihadist Mill
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Tu się zadań nie wybiera
Zdążyć przed deszczem
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Dołącz do zawodowców
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Ich zadanie – zdobyć informację
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Modernizacja bombowców
Nano-drony dla specjalsów
Szef NATO w Warszawie
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Uchylone wrota piekieł
Obrady Rady Unii Europejskiej
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Region Without a Key
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Kierunek: Afganistan
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
F-16 wracają do Polski
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Zmiany w przepisach mundurowych
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Targi Air Fair 2019
Żołnierze pomagają powodzianom
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Fabryka dżihadystów
„Baltic Protector”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Święto specjalsów
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Follow Me
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Sprawdzian dla WOT-u
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Modernizacja floty powietrznej
Nowy batalion podhalańczyków
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Medale dla uczestników walk w Karbali
Wywiad AK w służbie aliantów
Jelcze dla Wisły
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO