moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sukces Trumpa czy Kima?

Szybko rozpoczniemy proces denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale sankcje nie zostaną zniesione, dopóki Kim nie pozbędzie się broni jądrowej. Będą dalsze negocjacje – zapowiedział Donald Trump po podpisaniu wspólnej deklaracji z przywódcą Korei Północnej. – Świat zobaczy duże zmiany – mówił Kim Dzong Un po spotkaniu z prezydentem USA.

Donald Trump i Kim Dzong Un spotkali się we wtorek na wyspie Sentosa w południowej części Singapuru. Było to pierwsze w historii spotkanie urzędującego prezydenta USA z przywódcą Korei Północnej. – Nie sądziłem, że dojdzie do tego szczytu, gdyż stanowiska Trumpa i Kima były całkowicie rozbieżne. Nie do końca także została opracowana agenda tego spotkania, czyli czego mają dotyczyć negocjacje – przyznaje prof. Waldemar Dziak.

W szczycie uczestniczyły delegacje z Waszyngtonu i Pjongjangu. Po blisko 5-godzinnych rozmowach, przywódcy podpisali wspólną deklarację. We wstępie dokumentu czytamy, że prezydent Trump „zobowiązał się do zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa KRLD, a przewodniczący Kim Dzong Un potwierdził swoje stanowcze i niezmienne zaangażowanie w całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego”. Przywódcy USA i Korei Północnej zapowiedzieli, że będą budować trwały i stabilny pokój na Półwyspie Koreańskim oraz nowe stosunki między swoimi krajami. KRLD zobowiązała się „do podjęcia działań na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. Liderzy obu państw ustalili także, że zostaną ekshumowane szczątki jeńców wojennych i osób zaginionych z wojny koreańskiej w latach 1950–1953, a po ustaleniu ich tożsamości zostaną przekazane rodzinom.

REKLAMA

– Podpisana deklaracja nie jest prawnie wiążąca. Korea zobowiązała się tylko do działania na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a nie do denuklearyzacji. W języku dyplomatycznym te dwa sformułowania dzieli przepaść – zwraca uwagę politolog dr Grzegorz Kostrzewa Zorbas. I przypomina, że podobne zobowiązania Korea Płn. podejmowała za prezydentury Billa Clintona oraz Georga W. Busha, co zawsze skutkowało złagodzeniem sankcji, po czym Pjongjang wracał do programu rozbudowy broni nuklearnej i środków jej przenoszenia. Dr Grzegorz Kostrzewa Zorbas uważa, że przywódcy Korei Płn. chodzi przede wszystkim o złagodzenie sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, zaś Donald Trump chce pokazać swoim wyborcom, że USA nadal rządzi światem.

Prof. Waldemar Dziak ocenia, że szczyt w Singapurze można uznać za sukces chociażby dlatego, że w ogóle doszło do rozmów. Choć – jak zastrzega –  nie wiadomo, co zmusiło Kima, aby zasiadł do negocjacji. Prof. Dziak podkreśla, że wprowadzenie w życie ustaleń szczytu nie będzie dla Kima proste, bowiem antyamerykanizm jest częścią doktryny państwa północnokoreańskiego. Profesor zwraca także uwagę, że Korea nie zniszczy swojego potencjału jądrowego jednego dnia, to proces rozłożony na lata, a nawet na dziesięciolecia. – Jesteśmy na początku tej drogi – podkreśla Waldemar Dziak.

Na konferencji prasowej prezydent Trump nie chciał mówić, co stanie się jeśli Korea Płn. nie wywiąże się z umowy. Zapowiedział, że w przyszłości będzie rozmawiał z Kimem także o prawach człowieka. Wspomniał także, że chciałby wycofać amerykańskich żołnierzy z Korei Południowej, choć – jak zaznaczył – nie było to częścią podpisanej umowy.

Kim Dzong Un zaprosił Trumpa na drugi szczyt w Pjongjangu. Podczas spotkania w stolicy Korei Północnej miałyby zapaść konkretne decyzje dotyczące denuklearyzacji.

Przed singapurskim szczytem USA żądały całkowitej denuklearyzacji Korei Północnej, która w ubiegłym roku ogłosiła się mocarstwem atomowym zdolnym do ataku na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: US Departament of State

dodaj komentarz

komentarze


Sukces Trumpa czy Kima?
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Wielka Defilada Niepodległości
Homar od nowa
Gwardziści z USA w Krzesinach
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Wirtualny lot M-346
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Konkurs dla pasjonatów wojska
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
Wojsko pamięta o lotnikach
Walka była naszym obowiązkiem
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Treningowy zamach
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Razem w życiu, razem na ringu
Zakochany w mundurze
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Himarsy na polskim poligonie
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Strzał ze śmigłowca
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Serbskie Homary i Kryle
Cywile z szansą na kaprala
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Cisi bohaterowie
Misja na południowej flance NATO
Pierwszy lot pamiętam stale…
Pamiętać – to mój żołnierski obowiązek
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Terytorialsi w urzędach
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Szkoła Orląt będzie Akademią
Military Doctor 2018
Strzały z Procy
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO