moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Współpraca z Unią Europejską, a także przyszłość sojuszniczych operacji wojskowych – to tematy, które zdominowały drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO. Sojusznicy potwierdzili także swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy i wezwali Rosję do uwolnienia marynarzy i zwrotu okrętów przejętych w listopadzie ubiegłego roku.

W Brukseli zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO. W dzisiejszych obradach wzięli udział reprezentanci Szwecji i Finlandii, a także Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Jednym z tematów spotkania była bowiem współpraca między NATO a UE. – Jesteśmy zadowoleni, że Unia bierze pod uwagę kwestie związane z obronnością. Musimy dopilnować, aby nasze działania się uzupełniały – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o środki finansowe, które mają zostać przeznaczone na obronność, poprawę mobilności wojsk w Europie, a także zwiększenie interoperacyjności sojuszniczych armii.

Dużo uwagi szefowie resortów obrony poświęcili misjom zagranicznym, w które są zaangażowani członkowie NATO. Stoltenberg podkreślił, że priorytetem Sojuszu nadal pozostaje stabilizacja sytuacji w Afganistanie, dlatego będzie kontynuowana operacja „Resolute Support”. Jak mówił, sytuacja w państwie jest trudna, ale siły NATO przez cały czas szkolą i doradzają afgańskim siłom zbrojnym. W debacie uczestniczył także Zalmay Khalilzad, specjalny przedstawiciel USA ds. pojednania w Afganistanie, który przedstawił sojusznikom rozwiązania mogące pomóc w osiągnięciu porozumienia pokojowego. – W pełni popieramy te wysiłki. Jesteśmy w tej misji razem i wspólnie podejmiemy decyzje dotyczące jej przyszłości – zaznaczył szef NATO. Podkreślił także, że podobne działania są prowadzone w Iraku. – Staramy się zapobiec ponownemu opanowaniu państwa przez ISIS lub inne organizacje terrorystyczne – wyjaśnił.

REKLAMA

Stoltenberg przypomniał również, że od 20 lat NATO angażuje się w działania w Kosowie, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Jednak z uwagi na to, że siły bezpieczeństwa Kosowa zostały przekształcone w armię, charakter misji może się zmienić. – Dyskusja na ten temat cały czas się toczy, konkretne decyzje zostaną podjęte wiosną – zaznaczył.

Przedstawiciele NATO spotkali się także ze Stepanem Poltorakiem, ministrem obrony Ukrainy. Tematem debaty była sytuacja bezpieczeństwa w państwie i na Morzu Azowskim. – Sojusznicy zapewnili o swoim poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wezwali Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy, a także zwrotu okrętów, które zostały przejęte w listopadzie – mówił szef NATO.

Jens Stoltenberg przypomniał także, że w tym roku mija 70. rocznica utworzenia NATO. – Jak zawsze jesteśmy zdeterminowani, aby bronić bezpieczeństwa członków Sojuszu – podkreślił.

Obrady ministrów obrony państw NATO rozpoczęły się 13 lutego. Wczorajszą debatę zdominowała kwestia wycofania się Stanów Zjednoczonych z traktatu INF, a także inicjatywa 4x30, która zakłada utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele 29 państw NATO. Polskę reprezentował wiceminister Tomasz Szatkowski. W roli obserwatora po raz pierwszy wzięła w nich udział także Radmila Szekerinska, minister obrony Macedonii Północnej. Kraj ten stanie się wkrótce członkiem Sojuszu, jak tylko protokół akcesyjny zostanie ratyfikowany przez wszystkie państwa NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


75 lat od wielkiej ucieczki
201 maratonów w 201 krajach
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
A Biting and Tracking Commando
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Drugie życie Wilczego Szańca
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Szef NATO w Warszawie
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Jastrzębie widzą w ciemności
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Cel – bezpieczna Europa
Kościuszko na czele insurekcji
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
NATO i kosowska łamigłówka
Pogromcy czołgów poszukiwani
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Generała Andersa akces do NATO
Rok intensywnych ćwiczeń
Spędź sobotę w WAT
Podwyżki dla pracowników wojska
Podniebny trening transportowców
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Premier odwiedził GROM
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Zoom na proobronność”
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Wizja marszałka prysła w Rydze
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Step ahead in a different world
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
To był realny plan odbudowy Polski
Herculesem dookoła świata
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Trzecia Setka Komandosa
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Trening na wieżowcu i nad wodą
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
US Army od kuchni
Kraby na służbie w Sulechowie
Kampania wyborcza poza armią
General Anders Joins NATO
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Pancerna walka w mieście
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO