moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Macedonia Północna w drodze do NATO

To historyczny dzień dla Macedonii Północnej i ogromna satysfakcja dla nas wszystkich – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dziś w Kwaterze Głównej Sojuszu minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej podpisał protokół akcesyjny. Dokument muszą jeszcze ratyfikować parlamenty 29 państw. Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku.

Protokół przyjęcia do Paktu Północnoatlantyckiego podpisał macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrov. Uroczystość odbyła się w Kwaterze Głównej Sojuszu w obecności ambasadorów z 29 państw członkowskich.

Dzisiejsze wydarzenie kończy wieloletnie, bo trwające od 1999 roku, zabiegi o przyjęcie Macedonii Północnej do grona państw Sojuszu. Udział Macedończyków w strukturach Paktu blokowała Grecja. Ateny nie zgadzały się na to, by sąsiednie państwo nazwało się Macedonią (republika ogłosiła niepodległość po rozpadzie Jugosławii i nazwą Macedonia posługiwała się od 1991 roku). Grecy przekonywali, że to nazwa historyczna, którą określa się część terytorium ich kraju. Obawiali się, że Macedończycy zaczną wysuwać roszczenia wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie. Spór na linii Ateny-Skopje blokował Macedonii wejście do NATO od 2008 roku. Wówczas Grecja zastosowała bowiem prawo weta wobec przyjęcia nowych członków do Paktu.

Ostatecznie obu państwom udało się osiągnąć kompromis i Macedończycy przyjęli nazwę Republika Macedonii Północnej, co zakończyło ponad 25-letni konflikt. Teraz, po zakończeniu konfliktu o nazwę, grecki rząd zapowiada, że jako pierwszy ratyfikuje dokument akcesyjny.

– Chciałbym pogratulować Atenom i Skopje zaangażowania i odwagi w osiągnięcie porozumienia i zakończenia sporu o nazwę. Teraz możemy wspólnie spoglądać w przyszłość – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Kiedy wszyscy sojusznicy ratyfikują dokument akcesyjny, Macedonia Północna stanie się 30. członkiem NATO. Członkostwo da Macedonii miejsce w Radzie Północnoatlantyckiej i równe prawa w kształtowaniu i podejmowaniu wszystkich decyzji – podkreślał Stoltenberg.

Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku. Do tego czasu Macedończycy będą mogli brać udział w spotkaniach jako obserwatorzy. Sekretarz Generalny Sojuszu przypomniał, że Macedonia współpracowała już z NATO. – Wniosła istotny wkład w kształtowanie wspólnego bezpieczeństwa angażując się w misję w Afganistanie czy promując współpracę regionalną w południowo-wschodniej Europie. Wprowadziła również wiele istotnych reform wojskowych. Obecność Macedonii w NATO oznacza więcej bezpieczeństwa i stabilizacji na Bałkanach Zachodnich – przekonywał Stoltenberg.

Armia macedońska była zaangażowana w operację ISAF w Afganistanie w latach 2002–2014. W sumie, w ramach ISAF, służyło 2700 żołnierzy z tego państwa. Obecnie Skopje wspiera misję szkoleniowo-doradczą „Resolute Support”. Macedonia była kluczowym partnerem w misji stabilizacyjnej prowadzonej w 1999 roku w Kosowie, uczestniczyła również w misji KFOR. Aktywnie włącza się w realizację programów natowskich (Science for Peace and Security Programme) czy współpracuje z instytucjami Sojuszu np. Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC).

JT

autor zdjęć: army.mil.mk, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Będzie modernizacja T-72
 
Sojusze na fali
NATO silniejsze z rezerwistami
ORP „Mewa” – historia bliska końca
F-35 wylądowały w Powidzu
Nowe nakolanniki
Tak umierał Wołyń
„Pułaski” wrócił do kraju
The Chariots of Jihad
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Desant na czeskich spadochronach
Obrady Rady Unii Europejskiej
Działalność firm na rzecz obronności
Stawiamy na rozwój
Kolejne drony dla WOT-u
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Od konfliktu do zgody
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Formowanie 19 Brygady
„Dragon’19” od kuchni
Wkręceni w skoki
Ankona – samodzielna polska operacja
Bitwa o Lwów
Rozdarty subkontynent
Brytyjska „pamiątka”
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Gotowi na F-35?
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kierunek: Afganistan
Rozpoczynamy nową erę
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Obława pełna białych plam
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowi szturmani w JW Agat
Rivalry on Closed Sea
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Polska historia w Norwegii
Desant z transportowca-giganta
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Rywalizacja na zamkniętym morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO