moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wuef po nowemu

Od 2019 roku egzaminy sprawności fizycznej będą odbywać się według nowych zasad. Część żołnierzy sprawdzi się w nowych konkurencjach, np. biegowym teście siłowym i zwinnościowym. Kobiety po raz pierwszy będą musiały zaliczać marszobieg na 3 km. – Wymagania są adekwatne do zadań, żołnierze muszą być sprawni i wytrzymali – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz ze Sztabu Generalnego WP.

Każdego roku żołnierze zawodowi muszą zdać egzamin ze sprawności fizycznej. Do tej pory był to m.in. marszobieg na 3 km lub pływanie w czasie 12 min (kobiety – marszobieg na 1000 m), podciąganie na drążku lub pompki, robienie tzw. brzuszków przez dwie minuty oraz bieg po tzw. kopercie, który mężczyźni mogli zamienić na bieg wahadłowy 10 x 10 m. 

Od 1 stycznia żołnierzy czekają zmiany. Kobiety i mężczyźni będą zdawać niemal taki sam sprawdzian, pojawią się też nowe konkurencje.

Kobiety na start

Nowe przepisy wprowadzają takie same zasady marszobiegu dla żołnierzy obu płci. Dotychczas panowie musieli mierzyć się na dystansie 3 km, a kobiety – kilometra. W tym roku dystans dla wszystkich będzie taki sam i wyniesie 3 tys. m. – Sprawność fizyczna jest jednym z wielu wymogów pełnienia służby. Jeśli na danym stanowisku wymagamy od żołnierzy mężczyzn i żołnierzy kobiet jednakowych kwalifikacji, to wymagania dotyczące sprawności także powinny być takie same – tłumaczy ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP. Dodaje jednak, że nowe zasady uwzględniają różnice biologiczne kobiet i mężczyzn. Choć dystans będzie ten sam, różne będą więc normy czasowe. – Opracowując je uwzględniliśmy między innymi różnice procentowe w najlepszych wynikach biegów długodystansowych mężczyzn i kobiet w sporcie wyczynowym. Wynoszą one ok. 12%. Postanowiliśmy więc, że na bardzo dobrą ocenę 25-letni mężczyzna będzie musiał przebiec 3 km w 12 min i 30 s, natomiast kobieta w czasie 14 min i 10 s – dodaje oficer.

Nowością jest także ujednolicenie konkurencji sprawdzających siłę. Dotychczas żołnierze kobiety wykonywały pompki na ławeczce, teraz tak jak i mężczyźni będą mogły wybrać podciąganie się na drążku. Jednak normy dla pań są znacznie mniej wyśrubowane. Na przykład kobieta (w wieku 31–35 lat), która służy w siłach powietrznych będzie musiała wykonać sześć podciągnięć na ocenę bardzo dobrą, tymczasem mężczyzna – jedenaście.

Takie same dla obu płci będą też konkurencje testujące zwinność i sprawność. –Kobiety zamiast biegu zygzakiem będą mogły wybrać bieg wahadłowy 10 x 10, w tym przypadku normy są łagodniejsze o ok. 5% od ustalonych dla mężczyzn – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz. Kobieta dowódca w wieku 26–30 lat, aby dostać ocenę bardzo dobrą, będzie musiała wykonać to ćwiczenie w 31 s, mężczyzna – 29,5 s.

Obowiązkowy bieg

Nowością jest też zmiana systemu oceniania. Zdaniem autorów zmian dotychczasowe zasady nie mobilizowały żołnierzy, by zaliczyć marszobieg lub pływanie na ocenę pozytywną. Każda z konkurencji była bowiem oceniana oddzielnie, ale ogólną ocenę ze sprawdzianu stanowiła średnia poszczególnych not. Bywało więc, że żołnierze, którzy zaliczyli trzy konkurencje na hali sportowej na ocenę bardzo dobrą, rezygnowali z biegu, bo i tak mieli już zapewnioną czwórkę z testu.

Wyniki ostatnich sprawdzianów pokazują, że najsłabiej wypadają parametry dotyczące wytrzymałości. – Te dane jednak nie do końca odzwierciedlają faktyczną kondycję żołnierzy. Spośród mężczyzn zdających test z marszobiegu na trzy kilometry, ocenę niedostateczną otrzymało niemal 16,5 tys. żołnierzy. Ale należy pamiętać, że około 10 tys. żołnierzy z różnych powodów w ogóle nie podeszło do sprawdzianu – mówi ppłk Bembnowicz. Nowy system oceniania ma takie sytuacje wyeliminować. – Co z tego, że ktoś jest szybki i zwinny, jeśli w warunkach kryzysu nie będzie w stanie pokonać dłuższego dystansu z oporządzeniem. Armia potrzebuje wytrzymałych i wydolnych żołnierzy – dodaje oficer. Dlatego już podczas najbliższych sprawdzianów z wf-u wszyscy żołnierze będą musieli podjeść do konkurencji związanej z biegiem lub pływaniem. Jeśli tego nie zrobią, ocena końcowa nie będzie wyższa niż dostateczna.

Dowódcy muszą być najsprawniejsi

Pojawią się także trzy zupełnie nowe konkurencje, które w przypadku niektórych grup żołnierzy zastąpią popularne brzuszki. Nowe ćwiczenia będą wykonywać przede wszystkim żołnierze z zespołów bojowych jednostek wojsk specjalnych i oddziału specjalnego Żandarmerii, piloci, a także dowódcy niższych szczebli, którzy nie mają więcej niż 30 lat.

Pierwszą nowością jest tor przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej (OSF). Tutaj żołnierz będzie musiał m.in. przeskoczyć rów, wbiec na pochylnię, przeczołgać się przez tunel i wspiąć się na ściankę za pomocą liny. W sytuacji, gdy w jednostce nie będzie OSF-u, żołnierze będą zdawać biegowy test siłowy (BTS) z elementami podciągania na drążku, skłonami i pokonywaniem przeszkód.

Biegowy test zwinnościowy (BTZ) z wymykami, skokami przez skrzynię, przewrotami na materacu będą z kolei zaliczać żołnierze sił powietrznych – piloci i nawigatorzy do lat 30.

Zaostrzono również niektóre normy konkurencji dla mężczyzn, jak chociażby te sprawdzające siłę mięśni brzucha. Na przykład żołnierze w wieku 31–35 lat – zamiast 55 będą musieli zrobić 62 skłony tułowia w ciągu 2 min. W przypadku pływania dystans dla każdej męskiej grupy wiekowej wydłużono o 25 m. – To żadna rewolucja, raczej powrót do norm obowiązujących w siłach zbrojnych do 2007 roku – przypomina ppłk Bembnowicz.

Bez zmian pozostanie dotychczasowy podział na osiem grup wiekowych (grupa I – do 25 lat, grupa II – od 26 do 30 lat, III – 31–35, IV – 36–40, V – 41–45, VI – 46–50, VII – 51–55, VIII – powyżej 55 lat). Zmienił się natomiast skład grup, według których żołnierze dzieleni są m.in. ze względu na rodzaj jednostki wojskowej i zajmowane stanowisko. Przy dowódcach niższych szczebli (batalionu, kompanii, drużyny, sekcji) i pozostałych żołnierzy wojsk specjalnych znaleźli się też spadochroniarze. Do przedostatniej grupy pod nazwą „pozostali żołnierze” przesunięto z kolei wojskowych zajmujących stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych oraz w korpusach: medycznym, sprawiedliwości i obsługi prawnej, duszpasterstwa, wychowawczym (orkiestry i zespoły). Od 2008 roku byli oni przypisani do grupy V, zarezerwowanej głównie dla żołnierzy z kategorią „zdolny z ograniczeniami”.

Nowe przepisy wprowadza nowelizowane rozporządzenie w sprawie przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych.

Jak sobie żołnierze do tej pory radzili na sprawdzianach z wf-u? W 2017 roku średnia wszystkich ocen wyniosła 4,46 (w 2016 – 4,43, 2015 – 4,37). Ocen bardzo dobrych było 49,9 tys. (53,1%), dobrych – 35,4 tys. (40,2%), dostatecznych – 5,1 tys. (5,9%), niedostatecznych – 727 (0,77%).

Paulina Glińska

autor zdjęć: IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze

~M.
1563480480
@Monika Ech, feministyczne chciejstwo....
21-69-25-75
~meycy
1561702440
Pytanie mam dotyczące osoby która zajmuje stanowisko d-ca zespołu ewakuacji medycznej, przed zmianami zdawała WF będąc w kolumnie 5 w związku z zaszeregowaniem do korpusu medycznego, w tym roku został "wrzucony" do kolumny 2 - pytanie dlaczego nie do 4.
21-48-14-C0
~Gustavson
1560329400
"Wymagania są adekwatne do zadań, żołnierze muszą być sprawni i wytrzymali" Nie mogę się zgodzić z panem pułkownikiem. Jestem starszym administratorem systemu. Moje stanowisko to praca administracyjno biurowa. Pod takim kątem przechodzę coroczne okresowe badania lekarskie. Nikt w czasie tych badań nie sprawdza czy mój ponad 50 letni organizm jest w stanie znieść wysiłek jakim jest bieg na 3000m w 33 stopniowym upale a właśnie w dniu dzisiejszym zdałem coroczny egzamin sprawności fizycznej na ocenę ogólną 4.50 (z biegu ocena dobra). Uczucia mieszane bo skwar straszny i zapewniam laików, że widzę ogromną różnicę, kiedy temperatura powietrza wynosi 20-25C a 33C jak dziś. Kiedyś zdarzy się nieszczęście i zacznie się szukanie winnych, dlaczego nie przeniesiono terminu egzaminu ze względu na wysokie temperatury. Tymczasem wszyscy poza "biegającymi" mają to w nosie.
97-AC-D3-B8
~Monika
1549295400
Każdy śmieje się z tego wf. Wymyślił go ktoś kto nie biega ale wie najlepiej jaki jest czas realny brawo,na wojnie nikt sprintem biegać nie będzie .nie rozumiem dlaczego nasze wojsko jest ciagle tak ograniczone?Panowie bo przeciętnie kobiety są na wysokich stanowiskach weźcie się do roboty sensownej,zróbcie takie kwalifikacje żebyście i wy sobie z nimi poradzili, No lekki wstyd ze żołnierze z innych Państw śmieją się z naszego wf jeśli ktoś jest chory czy otyły to go z wojska badania wyeliminują .Troche powagi dla wojska
47-80-06-BD
~toranaga
1546811640
Te normy to jakaś pomyłka. Co to za marszobieg, gdzie trzeba zap... by zdążyć na 3, a gdzie czas na marsz. To jest zwykła konkurencja biegowa. Jeżeli bierze się do tego normy z wyczynowego sportu to należy zapewnić warunki takie jakie mają wyczynowcy. Czyli odpowiednią dawkę godzin na WF (np. ukrócić biurokrację, która pożera 90% czasu służby logistyków), zapewnić profesjonalnego trenera który przygotuje formę na odpowiedni czas oraz odpowiednia suplementację diety jaką mają wyczynowi zawodnicy do tego oczywiście zgrupowania kondycyjne. A w tedy dopiero wymagać. Rozumiem, że wojska specjalne muszą wykazywać się sprawnością na poziomie wyczynowym, ale reszta żołnierzy to lekka przesada. A gdzie są normy dla nie "fizycznych" żołnierzy np. logistyków, techników warsztatowych itp. Widać, ze wymyślił to facet, który niczym innym nie zajmował się w służbie tylko uprawianiem sportu.
4A-70-B1-60
~Adam
1546793700
To jest tylko dla żołnierzy służby czynnej ? czy kandydatów OSF i BTS też obowiązuje
81-E8-89-BE
~Marti
1546622340
Zamiast nowymi normami z WF może panowie płk i generałowie nakłonią MON do podpisania rozporządzenia odnośnie obiecanych podwyżek?!?!? A nie pierdołami się zajmujecie.
D6-FE-4B-45
~Kali
1546577580
W tej całej analizie brakuje liczby osób które nie zostały poddane egzaminowi z przyczyn zdrowotnych... A jest ich sporo
3C-4E-39-E5
~Qwerty
1546502040
Czy bieg jest konkurencją która jest zaliczana jako pierwsza ? Czy kolejność konkurencji nie ma znaczenia ?
BE-6A-86-E5
~andree
1546456680
Dlaczego w biegu na 3 km nie ma takich samych czasów dla kobiet i mężczyzn? W konkurencjach siłowych kobiety genetycznie mogą nie dorównywać mężczyzną ale w biegach doskonale mogą sobie radzić - wystarczy trenować. Moim zdaniem to DYSKRYMINACJA kobiet i czekam aż upomną się o swoje.
06-6C-E3-0F
~Normy
1546455900
A kiedy można się spodziewać nowych norm do wglądu?
F7-61-08-64
~marko
1546429740
powyższy tekst mówi o nowościach, a ja po prostu stwierdzam, że to powrót do normalności !! OSF, BTZ czy BTS były normą przed 1990 r. poza tym było coś takiego jak coroczne zwody kadry na różnych szczeblach dowodzenia w wieloboju kadry dla podtrzymania sprawności !! Czyli wracamy do tego co dobre i sprawdzone, oczywiście z uwzględnieniem obecnych realiów :-)
CE-73-7A-E0
~Żołnierz
1546262520
"Jeśli na danym stanowisku wymagamy od żołnierzy mężczyzn i żołnierzy kobiet jednakowych kwalifikacji, to wymagania dotyczące sprawności także powinny być takie same – tłumaczy ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP. Dodaje jednak, że nowe zasady uwzględniają różnice biologiczne kobiet i mężczyzn." No to jak w końcu będzie. To samo stanowisko te same wymagania czy nie? A może przypisać wymagania do stanowiska a nie do płci?
E6-76-0B-80
~Iroquez
1546255260
Czyli tak będzie też wyglądał egzamin z wf żeby się dostać do wojska?
22-79-EC-7E
~Lusi
1546251900
Ja już w październiku zdawałam na nowych normach
C9-DB-90-D6

Rozpoczynamy nową erę
 
Obrady Rady Unii Europejskiej
Warszawa walczy, wracamy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Kolejne NUR-y do modernizacji
Śladami Pierwszej Pancernej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Czarny odchodzi do cywila
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Wielofunkcyjny scyzoryk
Najpierw „Sonda”, później promocja
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
High Confidence Operations
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wozy amunicyjne do Raków
A Torn Subcontinent
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Jedna misja, jeden zespół
Sprawdzają Brutusa
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Wojna wywiadów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Wave of Alliances
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spełniliśmy swój obowiązek
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Przez krew zdobyty Śląsk
Irańskie szachy
Śląskie obchody wojskowego święta
Zielonka dla Patriotów
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Desant z transportowca-giganta
Rivalry on Closed Sea
Amerykańska przyszłość WZL
„Pułaski” wrócił do kraju
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Piknik ze smakiem
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Przysięga śląskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO