moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Płk Drumowicz objął dowodzenie specjalsami

Kierunki rozwoju wojsk specjalnych zostały wyznaczone, teraz trzeba je zrealizować. Nie zawiedziecie się na mnie – zapewnił płk Sławomir Drumowicz, który objął dziś stanowisko dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, zastępując gen. bryg. Wojciecha Marchwicę. Jednym z zadań nowego dowódcy będzie przygotowanie polskich specjalsów do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO w 2020 roku.

O zmianie dowodzenia w wojskach specjalnych polska-zbrojna.pl informowała już pod koniec września. Wówczas minister obrony narodowej powołał na pierwszego komandosa płk. dr. Sławomira Drumowicza. Oficer dwa dni temu pożegnał się z dotychczasowymi podwładnymi – Jednostką Wojskową Agat i dziś oficjalnie objął dowodzenie Komponentem Wojsk Specjalnych w Krakowie.

Podczas uroczystej zbiórki w DKWS zameldowali się przedstawiciele wszystkich jednostek wojsk specjalnych. Płk. Drumowiczowi nowe obowiązki przekazał dotychczasowy dowódca specjalsów – gen. bryg. Wojciech Marchwica. Uroczystość odbyła się w obecności gen. broni Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Nie będę składał żadnych deklaracji. Kierunki rozwoju wojsk specjalnych zostały wyznaczone. Teraz trzeba je zrealizować. Przed nami między innymi dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO – mówił płk Sławomir Drumowicz, obejmując obowiązki. Nowy dowódca wojsk specjalnych podziękował przełożonym za zaufanie. Zwrócił się również do swoich poprzedników: – Wyrażam ogromny szacunek za to, co zrobiliście dla rozwoju wojsk specjalnych, a tym samym dla całych sił zbrojnych – powiedział nowy dowódca.

Także ustępujący ze stanowiska gen. bryg. Wojciech Marchwica dziękował za zaangażowanie wszystkim specjalsom. – Dużo udało nam się zrobić, między innymi scalić struktury WS, ale wiem, że to nie koniec drogi. Wierzę, że pod nowym dowództwem nabierzecie rozpędu. Zmiany są dobre i konieczne – mówił gen. Marchwica, który kierował wojskami specjalnymi przez ostatnie 1,5 roku. Wcześniej dowodził m.in. 6 Brygadą Powietrznodesantową, służył na różnych stanowiskach w Dowództwie Generalnym RSZ. Generał został przeniesiony do rezerwy kadrowej.

Płk dr Sławomir Drumowicz ma niespełna 50 lat. Jego dotychczasowi podwładni i współpracownicy zwracają uwagę przede wszystkim na silną osobowość oficera, który „nigdy nie boi się wyrażać własnego zdania i równie wiele wymaga od siebie, co od innych”. Żołnierze podkreślają także, że płk Drumowicz jest świetnie przygotowany do dowodzenia komandosami, ponieważ całą dotychczasową służbę spędził w jednostkach specjalnych.

Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych odpowiada m.in. za planowanie rozwoju wojsk specjalnych, współpracę międzynarodową i szkolenie specjalsów. Dowodzi polskimi jednostkami specjalnymi w kraju, a także podczas operacji za granicą w czasie działań bojowych. Dowódcy KWS podlega ok. 3 tys. żołnierzy ze wszystkich jednostek WS: GROM-u, JWK, Agatu, Formozy, Nila oraz w czasie działań operacyjnych 7 Eskadry Działań Specjalnych.

Dowódca KWS będzie odpowiedzialny także za przygotowanie kadry Sojuszniczego Wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO. Dowództwo wraz z podległymi jednostkami rozpocznie dyżur bojowy w 2020 roku. Wówczas polskie siły specjalne będą mogły dowodzić operacjami wszystkich komandosów NATO w dowolnym miejscu na świecie.

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych działa od 3 sierpnia 2015 roku. Powstało w wyniku reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP wprowadzonej 1 stycznia 2014 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek , Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


To był realny plan odbudowy Polski
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Podwyżki dla pracowników wojska
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
MP5: pierwszy z NATO
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Step ahead in a different world
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Kraby na służbie w Sulechowie
Wizja marszałka prysła w Rydze
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Pancerna walka w mieście
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Panie bez taryfy ulgowej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Jastrzębie widzą w ciemności
Drugie życie Wilczego Szańca
„Zoom na proobronność”
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Cel – bezpieczna Europa
Kampania wyborcza poza armią
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
US Army od kuchni
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Trening na wieżowcu i nad wodą
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Generała Andersa akces do NATO
75 lat od wielkiej ucieczki
Trzecia Setka Komandosa
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Premier odwiedził GROM
201 maratonów w 201 krajach
Steering Awareness
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Szef NATO w Warszawie
A Biting and Tracking Commando
Rok intensywnych ćwiczeń
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
12 Brygada 20 lat w NATO
General Anders Joins NATO
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Pogromcy czołgów poszukiwani

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO