moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca specjalsów

W Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych szykują się zmiany. Dowodzenie polskimi specjalsami obejmie dotychczasowy dowódca gliwickiej jednostki wojsk specjalnych Agat, płk dr Sławomir Drumowicz. 1 października zastąpi na stanowisku gen. bryg. Wojciecha Marchwicę, który komandosami dowodził przez ostatnie półtora roku.

– Właściwy człowiek, na właściwym miejscu. Szef ma silny charakter, to urodzony lider. Będzie na pewno dobrym dowódcą – tak informację o wyznaczeniu na stanowisko nowego dowódcy WS komentują dotychczasowi współpracownicy płk. Drumowicza. – Jest świetnie przygotowany merytorycznie do dowodzenia wojskami specjalnymi. Ten facet to ktoś więcej niż tylko dowódca. Wywodzi się z linii, wie, czym pachną operacje specjalne, dlatego docenia pracę innych. Można się wiele od niego nauczyć – mówi jeden z żołnierzy jednostki Agat.

Żołnierze zwracają uwagę na silny charakter Sławomira Drumowicza, jego osobowość, charyzmę. – Pułkownik ma zawsze dużo do powiedzenia i nigdy nie boi się swojego zdania. Wymaga od innych bardzo dużo, dlatego praca z nim nie jest prosta. Ale dla nas ważne jest także to, że równie wiele wymaga od siebie – podkreślają żołnierze. – Nie toleruje lenistwa. Jest bardzo pracowity i zdyscyplinowany, co widać chociażby w tym, że każdego dnia dba o swoją kondycję fizyczną i gdy tylko może, wykonuje skoki ze spadochronem – dodaje. Cenią w nim również to, że nigdy nie zostawiał żołnierzy potrzebujących pomocy.

REKLAMA

Szturmani z Agatu podkreślają, że pod kierownictwem płk. Drumowicza gliwicka jednostka bardzo się zmieniła. – To dzięki niemu rozwinęła się współpraca z innymi jednostkami specjalnymi, głównie z GROM-em. Dzięki jego zaangażowaniu nasi żołnierze zaczęli wyjeżdżać na zagraniczne misje, np. do Iraku. I to za jego kadencji do wyposażenia jednostki trafiły wozy bojowe M-ATV – wylicza jeden z oficerów.

Nowym dowódcą jednostki Agat został ppłk Artur Kozłowski, dotychczasowy szef sztabu jednostki. Oficer od lat jest związany z wojskami specjalnymi, służył także poza granicami kraju m.in. w Afganistanie.

Płk Sławomir Drumowicz ma dziś 50 lat. Od początku służby jest związany z wojskami specjalnymi. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu w 1992 roku, objął stanowisko w 62 Kompanii Specjalnej w Bolesławcu. Od 1995 roku był związany z 1 Pułkiem Specjalnym Komandosów w Lublińcu. W jednostce był dowódcą plutonu, dowódcą kompanii specjalnej, zastępcą komendanta Szkoły Podoficerskiej i Młodszych Specjalistów Działań Specjalnych. W 2001 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy batalionu specjalnego 1 Pułku Specjalnego Komandosów. Po przeformowaniu go w Jednostkę Wojskową Komandosów objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki. Od września do listopada 2012 roku pełnił obowiązki jej dowódcy. – To żołnierz z krwi i kości. Po prostu komandos – mówi oficer wojsk specjalnych.

Od grudnia 2012 roku płk Drumowicz służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych (DWS) w Krakowie jako szef oddziału rozpoznania, dwa lata później objął stanowisko szefa pionu wsparcia bojowego – zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia bojowego. Był na misji w byłej Jugosławii, dowodził tam plutonem piechoty. W czasie IX zmiany PKW Irak dowodził Zgrupowaniem Sił Specjalnych w składzie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Za dotychczasową służbę wyróżniony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką I stopnia. W 2018 roku obronił pracę doktorską na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

MKS

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


77 lat temu powstała Armia Krajowa
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
19 medali żołnierzy
The holy mission
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Harcerz zwany Flo
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
W Brukseli o bezpieczeństwie
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Więcej Polski w Eurokorpusie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Obrady NATO w Brukseli
Polowanie na zbrodniarzy
O honor Polski walczącej
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
IPN zidentyfikował ofiary UPA
WOT na szklanym ekranie
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Interoperacyjność Jaśmina
Breakdown? Do not panic
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Podchorążowie na zimowym survivalu
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Ramię w ramię z pogranicznikami
Deputowani z USA murem za NATO
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Peaceful Pretexts of Putin
Zwiad w miejskiej dżungli
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Diabły po Żelaznych Koniach
Neptuny wchodzą do służby
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Cel – bezpieczna Europa
Podwójne zamrożenie
Na wyciągnięcie ręki
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Panie bez taryfy ulgowej
Pokonać strach przed ogniem
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO