moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany

Studenci uczelni wyższych zakończyli już szkolenie wojskowe w ramach programu MON Legia Akademicka. Dzięki ich przeszkoleniu armia zyskała 2719 starszych szeregowych i 1990 kaprali. Teraz, powołany w MON-ie specjalny zespół zajmie się zbieraniem wniosków z pilotażu i przygotowaniem zmian w programie szkolenia ochotników.

Program Legii Akademickiej adresowany jest do studentów, ochotników, którzy w trakcie studiów chcą odbyć przeszkolenie wojskowe. Pilotażowa jego edycja ruszyła w ubiegłym roku w 61 uczelniach (w tym pięciu wojskowych). To tam studenci wzięli udział w zajęciach teoretycznych, stanowiących podstawę do rozpoczęcia praktycznego szkolenia wojskowego. 30 godzin wykładów poświęconych było m.in. strukturze i wyposażeniu sił zbrojnych, wojskowym regulaminom, teoretycznym podstawom taktyki i strzelania.

 

Wakacyjna praktyka

– Do programu zgłosiło się 5558 osób, w części teoretycznej wzięły udział 5394 z nich. Ten etap pozytywnie zaliczyło 3831 osób – mówi płk Jarosław Grabowski z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. I dodaje, że po zakończeniu teorii wnioski o powołanie w trybie ochotniczym na szkolenie wojskowe złożyło w sumie 3487 studentów. W trakcie wakacji zaliczali oni część praktyczną programu.

Szkolenie wojskowe odbywało się na terenie całej Polski, w ośmiu centrach szkolenia podległych dowódcy generalnemu RSZ (m.in. w Centrum Wojsk Lądowych w Poznaniu, Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Sił Powietrznych w Koszalinie, Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, Logistyki w Grudziądzu), a także w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku. – Szkolenie praktyczne zorganizowaliśmy w dwóch turnusach. W obu na szkolenie w ramach modułu podstawowego w jednostkach wojskowych stawiło się w sumie 3116 osób. Z różnych powodów 253 studentów już na samym początku zrezygnowało. Egzaminy końcowe pozytywnie zdało 2782, z tego awans na starszego szeregowego otrzymało 2719 studentów – mówi płk Grabowski.

Ci, którzy chcieli szkolić się dalej, mogli wziąć udział w module podoficerskim. Podczas dwóch turnusów w tego rodzaju szkoleniu ostatecznie wzięło udział 2128 ochotników (77 zrezygnowało), a egzaminy końcowe zdało 2052. Z tych osób na stopień kaprala mianowanych zostało 1990 osób.

Zespół do spraw Legii

– Program był wersją pilotażową, co oznacza, że teraz sprawdzimy, czy rozwiązania organizacyjne i prawne przez nas przyjęte zdały egzamin – mówi płk Grabowski. Zajmie się tym specjalny zespół powołany przez ministra obrony narodowej. W jego skład weszło kilkanaście osób, w tym przedstawiciele departamentów MON-u, Sztabu Generalnego WP oraz Dowództwa Generalnego RSZ. Na czele zespołu stanął Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON-ie. – Realizacji programu przyglądaliśmy się na bieżąco, a uwagi i sugestie zgłaszały nam także jednostki organizujące szkolenie praktyczne. Mamy pomysły na zmiany w programie, ale jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Chcemy jednak, by nowa edycja Legii Akademickiej uwzględniła już efekty prac naszego zespołu – mówi płk dr hab. Marcin Liberacki, zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON i jednocześnie wiceszef Zespołu ds. Legii Akademickiej.

Dodaje, że pod uwagę brane jest m.in. rozwiązanie, które umożliwi wykorzystanie potencjału przeszkolonych już studentów. – Chcemy uniknąć sytuacji, że student kończy szkolenie, trafia do rezerwy i armia o nim zapomina. Warto, by ochotnicy mogli dalej kontynuować szkolenie w jednostkach – dodaje oficer.

Płk Liberacki zapewnia jednocześnie, że sama idea programu się sprawdziła i zgodnie z decyzją ministra będzie on kontynuowany. MON razem z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wzorem roku poprzedniego, ustalają szczegóły umożliwiające studentom udział w programie. Nie wiadomo jeszcze, ile uczelni weźmie udział w kolejnej edycji programu.

Pierwsze posiedzenie zespołu ds. LA planowane jest jeszcze w październiku.

Porozumienie w sprawie uruchomienia pilotażowej edycji programu zostało podpisane przez MON oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod koniec sierpnia 2017 roku. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

dodaj komentarz

komentarze

~''Kardynał''
1539522840
Polecam to szkolenie każdemu, kto chce posmakować trochę wojska i zarobić dwie belki rezerwy. Pozdrowienia od LA Kłodzko, najlepszego z kursów. ;-)
8A-AB-37-51

Działalność firm na rzecz obronności
 
Od konfliktu do zgody
„Pułaski” wrócił do kraju
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Nowe nakolanniki
Kierunek: Afganistan
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Formowanie 19 Brygady
Rozpoczynamy nową erę
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Gotowi na F-35?
Kolejna szabla AFN zdobyta
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
F-35 wylądowały w Powidzu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Desant z transportowca-giganta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowi szturmani w JW Agat
Desant na czeskich spadochronach
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Polska historia w Norwegii
Kolejne drony dla WOT-u
Brytyjska „pamiątka”
Rozdarty subkontynent
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Tak umierał Wołyń
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Dni Huty Pieniackiej były policzone
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Obława pełna białych plam
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Będzie modernizacja T-72
Stawiamy na rozwój
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
The Chariots of Jihad
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Sojusze na fali
„Dragon’19” od kuchni
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wkręceni w skoki
Ankona – samodzielna polska operacja
Rivalry on Closed Sea
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
NATO silniejsze z rezerwistami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO