moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy program szkolenia podstawowego

Mniej wykładów teoretycznych za to więcej taktyki, szkolenia strzeleckiego i medycznego – to główne zmiany w programie szkolenia podstawowego dla kandydatów na żołnierzy. Te rozwiązania pozwolą na unifikację szkolenia ochotników na potrzeby wszystkich korpusów, a w przypadku służby przygotowawczej – na wydłużenie szkolenia specjalistycznego.

Szkolenie podstawowe przechodzi każdy, kto chce zostać żołnierzem. Biorą w nich udział np. ochotnicy służby przygotowawczej czy podchorążowie wojskowych uczelni. W trakcie szkolenia kandydaci uczą się wojskowego abecadła, w tym regulaminów, musztry, podstaw łączności, logistyki, zasad posługiwania się bronią i innym sprzętem wojskowym. Zdobywają też wiedzę na temat prawnych aspektów pełnienia służby, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych.

Dotychczasowy program był realizowany w ciągu trzech miesięcy. Jednak zdaniem wojskowych ekspertów, zarówno czas trwania, jak i treści programowe wymagały zmian. Dlatego Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia (P3/P7) Sztabu Generalnego WP we współpracy z przedstawicielami jednostek szkolnictwa wojskowego przygotował nowelizację programu. Zakłada ona, że szkolenie podstawowe potrwa siedem tygodni i będzie ukierunkowane przede wszystkim na praktyczne szkolenie ochotników. Kandydaci na żołnierzy więcej czasu poświęcą na taktykę, zajęcia z terenoznawstwa czy na szkolenie medyczne. Więcej będzie też godzin szkolenia strzeleckiego. Nowością w programie staną się elementy szkolenia SERE poziomu A.

REKLAMA

W programie ograniczono liczbę godzin zajęć teoretycznych, zwłaszcza z tych przedmiotów, które nie są bezpośrednio związane z przygotowaniem wojskowym. Chodzi tu m.in. o kształcenie obywatelskie, szkolenie prawne oraz szkolenie BHP. To ostatnie ma być prowadzone dopiero przed zajęciami praktycznymi ze sprzętem wojskowym.

– Zmiany były podyktowane potrzebami sił zbrojnych, w tym koniecznością unifikacji szkolenia kandydatów na żołnierzy na potrzeby wszystkich korpusów osobowych – tłumaczy ppłk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jako przykład wskazuje podchorążych, którzy ze względu na procedury naboru do uczelni wojskowych i organizację studiów, nie przechodzili szkolenia podstawowego jednorazowo w wymiarze 3 miesięcy (343 godziny). – Po 153 godzinach szkolenia składali przysięgę i rozpoczynali naukę. Potem, w trakcie trwania studiów, zaliczali pozostałe godziny z programu szkolenia podstawowego. Obecnie cały, 7- tygodniowy, program będą mogli zrealizować przed rozpoczęciem roku akademickiego – dodaje oficer.

W przypadku elewów przygotowujących się do korpusu szeregowych szkolenie podstawowe trwało w sumie cztery miesiące (trzy miesiące podstawowego i miesiąc specjalistyki). W praktyce żołnierz szkolący się przez miesiąc, np. na operatora maszyn inżynieryjnych, nie spełniał wymagań, by otrzymać uprawnienia nadawane przez instytucje cywilne. Przyjęte rozwiązania, poza unifikacją szkolenia, mają też pozwolić na wydłużenie szkolenia specjalistycznego. – Będzie to miało pozytywny efekt dla ochotników. Żołnierz po dwóch miesiącach specjalistyki będzie spełniał warunki do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego nabycie umiejętności niezbędnych do otrzymania uprawnień – tłumaczy oficer ze Sztabu Generalnego WP.

Pierwsze szkolenie według znowelizowanego programu rozpocznie się we wrześniu. – O ile program szkolenia podstawowego jest zunifikowany, o tyle szkolenie specjalistyczne zależy od centrum, w którym ochotnik się szkoli. Inny jest program u artylerzystów, inny u łącznościowców, a jeszcze inne szkolenie przechodzą logistycy. Te programy zostaną zmienione do stycznia 2019 roku – mówi ppłk Ratyński.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Piotr Pytel, kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze usuwają skutki powodzi
 
Nowe karabinki dla specjalsów
Wyjątkowy CWIX
Prezydent z wizytą w Drawsku
Amerykanie odmładzają F-16
Kim przekracza granice
Powstaną kolejne strzelnice
Prezydent Duda jedzie do USA
F-16 kończą misję w Estonii
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Fordy, a nie Nissany
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Testament Polski Walczącej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Wyzwania polskiej prezydencji
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ubiory ochronne z Maskpolu
Współzawodnictwo rozwija
Z menażką na wakacje
Poprady dla zawiszaków
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Response to Emergency
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Groty z granatnikiem
Polskie porty bardziej otwarte
Kajmany na gąsienicach
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
16 sekund Liberatora
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Weterani w pasiece
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Most do współpracy
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Informacja Prasowa
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ofensywa Tuchaczewskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO