moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kombatanci pojadą nad morze

„Walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich” – to hasło akcji, której celem jest zorganizowanie wypoczynku dla kombatantów. Będą wycieczki, koncerty, a także zabiegi rehabilitacyjne. Chętnych na „Wakacje dla bohatera” nie brakuje, ale aby nad morze mogło wyjechać kilkadziesiąt osób, potrzebne jest wsparcie finansowe. Pomóc może każdy, m.in. biorąc udział w aukcjach charytatywnych.


Stowarzyszenie „Paczka dla bohatera” kolejny raz organizuje akcję „Wakacje dla bohatera”. Zdjęcie pochodzi z poprzedniej edycji wydarzenia.

To kolejna akcja zorganizowana przez stowarzyszenie „Paczka dla bohatera”, które wspiera kombatantów. Do tej pory dzięki wolontariuszom kilka tysięcy weteranów walk o niepodległość otrzymało świąteczne upominki, a prawie 100 osób wypoczywało nad morzem podczas turnusów rehabilitacyjnych. Kolejny taki wyjazd zaplanowano na 23 września. Tym razem weterani będą wypoczywać w Międzyzdrojach, w ośrodku „Rewita” należącym do Agencji Mienia Wojskowego.

Turnus ma potrwać dziewięć dni. W tym czasie kombatanci będą odwiedzać muzea, słuchać koncertów, a także bawić się na zorganizowanym specjalnie dla nich bankiecie. Każdy będzie mógł też skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych oraz konsultacji lekarskich. – Dotychczas zorganizowaliśmy dwa tego typu wyjazdy. Ich uczestnicy byli bardzo zadowoleni, cieszyli się, że mogą podreperować zdrowie i spotkać się z kolegami, z którymi razem walczyli o ojczyznę – mówi Tomasz Sawicki, prezes stowarzyszenia.

REKLAMA

Na wakacjach zorganizowanych przez „Paczkę dla bohatera” wypoczywali między innymi powstańcy warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, harcerze Szarych Szeregów. Wśród wczasowiczów był Jerzy Mindziukiewicz „Jur”, który podczas powstania warszawskiego walczył w Batalionie „Miotła”. – Mam problemy z biodrem, więc zgodnie z sugestią lekarza korzystałem z zabiegów borowinowych oraz ozonoterapii. Wypocząłem i czuję się o wiele lepiej – mówił po tygodniowym wypoczynku w Mielnie.

Tym razem organizator planuje zabrać nad morze 70 kombatantów, ale na liście zainteresowanych wakacjami jest już… 400 osób. Do wyjazdu szykują się zarówno powstańcy warszawscy i wileńscy, żołnierze AK, NSZ, WiN-u, a także ci, którzy służyli pod wodzą generałów Maczka i Andersa, walczyli o Wał Pomorski, żołnierze wyklęci, a także weterani operacji poza granicami kraju. O tym, kto będzie mógł wypocząć nad morzem, zadecydują związki zrzeszające weteranów oraz… możliwości finansowe stowarzyszenia. Koszt tegorocznych „Wakacji dla bohatera” organizator szacuje na 110 tys. zł. Do tej pory udało się zebrać 65 tys. Było to możliwe dzięki sponsorom: Polskim Kolejom Państwowym, Grupie Energa, a także darczyńcom, którzy wsparli zbiórkę prowadzoną przez stowarzyszenie. Duża część kwoty pochodzi również z internetowych aukcji charytatywnych. Wśród przedmiotów, jakie można tu wylicytować są książki, plakaty, a także gadżety związane z wojskiem i militariami, które na ten cel przekazali darczyńcy. – Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych aukcji, można na nich znaleźć prawdziwe perełki – mówi Sawicki. Zachęca także do przekazywania kolejnych przedmiotów na licytacje. – Podziękujmy kombatantom za to, co zrobili dla ojczyzny. Oni walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich – apeluje organizator akcji.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko pamięta o lotnikach
Misja na południowej flance NATO
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Homar od nowa
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Świętowanie i szkolenie
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa
Military Doctor 2018
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Pierwszy lot pamiętam stale…
Wielka Defilada Niepodległości
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Mustang po raz trzeci
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
Pokazy Air Show coraz bliżej
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Cisi bohaterowie
Praktyczny wymiar Legii Akademickiej
Zakochany w mundurze
Gwardziści z USA w Krzesinach
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Szkoła Orląt będzie Akademią
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Konkurs dla pasjonatów wojska
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Treningowy zamach
Serbskie Homary i Kryle
Strzały z Procy
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Razem w życiu, razem na ringu
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Wirtualny lot M-346
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Terytorialsi w urzędach
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Pogrom w błocie
Cywile z szansą na kaprala
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Himarsy na polskim poligonie
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Lisowczycy – jeźdźcy apokalipsy ze wschodu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO