moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

System dowodzenia dla wojsk lądowych

W najbliższych tygodniach sztaby dywizji, brygad i pułków wojsk lądowych zostaną wyposażone w sieciocentryczny system dowodzenia HMS C3IS Jaśmin. W czwartek Inspektorat Uzbrojenia podpisał z jego producentem, firmą Teldat, umowę na zakup nieograniczonej licencji na jego użytkowanie, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Kontrakt jest wart ponad 20 mln zł.

Pozyskanie sieciocentrycznych wspomaganych komputerowo systemów dowodzenia od kilku lat jest priorytetem modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Rozwiązania te mają służyć do kierowania walką w trybie rzeczywistym, czyli m.in. do dostarczania podległym pododdziałom (a nawet pojedynczym żołnierzom) nie tylko rozkazów i poleceń, lecz również różnego rodzaju danych, w tym logistycznych i wywiadowczych. Bataliony zmechanizowane wyposażone w kołowe transportery opancerzone Rosomak mają je otrzymać w ramach programu BMS (Battlefield Management System), a sztaby korpusów, dywizji i brygad w ramach programu „Wierzba”.

Ponieważ oba programy, BMS i „Wierzba”, są dalekie od realizacji i wdrożenia do służby, a sojusznicy z NATO oczekują od Polski wywiązania się z zobowiązań w zakresie interoperacyjności, polska armia zdecydowała się wyposażyć sztaby pułków, brygady i dywizji wojsk lądowych w sieciocentryczny system dowodzenia HMS C3IS Jaśmin. 5 lipca Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z jego producentem, firmą Teldat, wartą ponad 20 mln zł umowę na zakup nieograniczonej licencji na jego użytkowanie, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

REKLAMA

Taka forma pozyskania była możliwa, gdyż Wojsko Polskie kilka lat temu – przy okazji zakupy węzłów teleinformatycznych – kupiło również kilkadziesiąt licencji HMS C3IS Jaśmin. Trafiły one m.in. do sztabów naszych pierwszorzutowych jednostek – 12 i 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej. Tam opracowane przez inżynierów z Teldatu programowanie przetestowano w trakcie wielu międzynarodowych ćwiczeń. M.in. na przełomie stycznia i lutego tego roku podczas manewrów „Allied Spirit VIII” w niemieckim Hohenfels (12 Brygada Zmechanizowana) oraz w kwietniu podczas ćwiczeń „Combined Resolve” (również w Hohenfels, gdzie szkolił się sztab 12 Dywizji Zmechanizowanej).

Ponieważ testy wypadły bardzo dobrze, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zwróciło się do Ministerstwa Obrony Narodowej o zgodę na zakup takiej liczby oprogramowania HMS C3IS Jaśmin, która umożliwi wyposażenie w ten system jednostek i związków taktycznych wojsk lądowych.

Poza rekomendacją DGRSZ, MON dysponowało również pozytywnymi ocenami wystawionymi Jaśminowi przez Akademię Sztuki Wojennej (ma ona od 2010 roku pracownię wyposażoną w ten system, na którym szkoli oficerów). Na bazie tych doświadczeń resort podjął decyzję o zakupie nieograniczonej licencji HMS C3IS Jaśmin. Oznacza to, że wojsko może instalować Jaśminy na dowolnej liczbie komputerów, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – czyli podczas zagranicznych misji.

Przedstawiciele Teldatu podkreślają, że choć HMS C3IS Jaśmin jest systemem dowodzenia przeznaczonym dla tzw. wyższego szczebla, czyli dowództw korpusów, dywizji oraz brygad, to jest to rozwiązanie na tyle uniwersalne, że może być wykorzystane również na niższych szczeblach. – HMS C3IS Jaśmin został wyposażony w rozwiązania, które umożliwiają budowę systemów dowodzenia batalionów, kompanii czy plutonów – wyjaśnia Henryk Kruszyński, prezes Teldatu. Podkreśla, że firma na prace nad rozwiązaniami z rodziny Jaśmina poświęciła kilkanaście lat oraz zainwestowała w nie wiele milionów złotych. – Samych natowskich ćwiczeń, w których wzięliśmy udział, było ponad sto – dodaje. Jaśmin był sprawdzany m.in. na natowskich manewrach „Combined Endeavor”, „NATO CWID/CWIX” oraz w ramach natowskiego programu Multilateral Interoperability Programme.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Jan
1531394040
Czyli prawie Wierzba?
60-51-FF-45
~cine
1531332600
No nareszcie jakiś pozytyw. Teraz jednolity system pozyskiwania danych i zarządzania walką dla lotnictwa i będzie odrobinę normalniej. Aha, jeszcze MJR trzeba wyposażyć w MORSKIE radary zamiast lotniczych i wpiąć ją w sieć obrony wybrzeża. Co tak będzie bidula sama latała wte i wewte, niech dostanie dane z pozostałych radarów MW, SG i co tam jeszcze świeci na wybrzeżu.
FF-36-C2-33

Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
Z armii Berlinga do korpusu Andersa
Zmiany w ustawie o weteranach
Selekcja JWK: siła jest w grupie
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
„Drogi do niepodległości” – specjalny serwis na 100-lecie odzyskania niepodległości
Our efforts passed muster
Czas na „Anakondę”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Oddawali krew dla Niepodległej
Pierwszy kontrakt Huty
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wszystkie wyskoki „Mikiego”
Kto zbiera burzę
Pododdziały 12 Dywizji w drodze na wschodnią flankę
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Polsko-amerykańskie negocjacje
Nothing Can Stop Our Tanks
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
„Tyś nas zbudził do oręża”…
Zabytkowe kartusze powróciły na swoje miejsce
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Komandosi oddają krew w akcji „Polski Zbrojnej” i Legionu
Nasza Niepodległa – serwis na rocznicę odzyskania niepodległości
Cel – Fort Trump
„Anakonda” na Bałtyku
Kaper ’18, czyli jak ocalić zakładników
Radary dla programu „Wisła”
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Polscy weterani razem z Kanadyjczykami w rugby
100 lat Polsko!
Zostań krwiodawcą w stulecie niepodległości
Testament geopolityczny prezydenta
Wyślij paczkę do PKW
Reduta historii
Bądź dzielny i prawy
Polska świętuje na piknikach „Służymy Niepodległej”
Szczecińska dywizja na morzu
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Rakiety Homara
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Mistrz sztangi
Polska Casa nad Irakiem
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
The United States of America Have It Their Way
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Chętni na dostawę Mustanga
Rząd za kluczowymi zmianami
Tak działa magia Invictusa
Wolna Polska na gruzach starego świata
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Kawalerzyści na górskich trasach
12 Dywizja ruszyła z odsieczą
Selekcja JWK, czyli oddzielanie mężczyzn od chłopców
Powrót Komendanta
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Gorzki finisz wielkiej wojny
Bezpieczny powrót myśliwców
Sto lat niepodległości

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO