moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe drony dla specjalsów

Mają 2,5 m długości, skrzydła o rozpiętości 4,9 m i ważą 37 kg. Operatorzy wojsk specjalnych już za kilka miesięcy zostaną wyposażeni w nowy typ amerykańskich dronów: RQ-21A BlackJack. Jeden zestaw tych maszyn składa się z pięciu aparatów latających, które osiągają prędkość 138 km/h, a w powietrzu mogą spędzić prawie 16 godzin.

Pod koniec marca Departament Obrony USA podpisał z amerykańską firmą Insitu – będącą częścią koncernu Boeing – kontrakt na dostawę dla polskiej armii jednego zestawu dronów rozpoznawczych RQ-21A BlackJack. Zestaw składa się z pięciu aparatów latających oraz dwóch stacji kierowania. Umowa o wartości ponad 11 mln dolarów będzie zrealizowana w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS). Bezzałogowce zostaną dostarczone polskiej armii do końca lipca br. – BSP RQ-21A BlackJack przeznaczony jest dla wojsk specjalnych – wyjaśnia ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.

BlackJacki są drugim typem bezzałogowców produkowanych przez Boeinga i Insitu, które będą używane przez polskich komandosów. Od prawie ośmiu lat mają oni bowiem w swoim wyposażeniu jeden zestaw dronów – składający się z dziesięciu aparatów latających – Scan Eagle. Maszyny te były wykorzystywane m.in. podczas misji w Afganistanie.

Drony RQ-21A BlackJack są zdecydowanie większe od Scan Eagle. Mają 2,5 m długości i skrzydła o rozpiętości 4,9 m, podczas gdy tamte mają zaledwie 1,2 m długości i skrzydła o rozpiętości nieco ponad 3 m. RQ-21A BlackJack waży 37 kg i może zabrać 18 kg ładunku, np. dodatkowe sensory rozpoznawcze. Jego silnik tłokowy EFI o mocy 8 KM pozwala rozpędzić się do prędkości maksymalnej 137 km/h i osiągnąć maksymalny pułap lotu 5900 m. W powietrzu dron może spędzić do 16 godzin. Z RQ-21A BlackJack korzysta amerykańska marynarka wojenna oraz piechota morska. Polska będzie trzecim zagranicznym użytkownikiem maszyn RQ-21A BlackJack. Pierwszym była Kanada – ma jeden zestaw, a drugim Holandia, która kupiła pięć zestawów.

Obecnie Wojsko Polskie posiada cztery typy dronów – 15 zestawów zwiadowczych bezzałogowców Orbiter (produkcji izraelskiej), 15 polskich Fly Eye, których poza zadaniami rozpoznawczymi można używać do kierowania ogniem artylerii, jeden zestaw amerykańskich bsl Scan Eagle, a także bliżej nieujawnioną liczbę uderzeniowych dronów Warmate. Składający się z pięciu statków powietrznych zestaw RQ-21A BlackJack będzie piątym typem dronów w naszych siłach zbrojnych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: navair.navy.mil

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1525715640
A CO Z POLSKIMI DRONAMI? LATWIEJ WYDAWAC PIENIADZE INNYM ,NIZ DOFINANSOWAC WLASNY PRZEMYSL ZBROJENIOWY? Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci planuja wydac na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
1B-89-17-9E
~rodezja
1525141380
drony kamikadze to tylko ,,boski wiatr''. potrzebujemy obserwacyjno-likwidacyjnych. no i odpowiednich operatorów.
4E-8D-F9-E2

„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
 
Następcy Herculesów
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Tu się zadań nie wybiera
Rydwany dżihadu
Kierunek: Afganistan
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Medale dla uczestników walk w Karbali
Obrady Rady Unii Europejskiej
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Polski wkład w operację „Overlord”
Likwidacja komendanta Junka
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Kolejna szabla AFN zdobyta
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Jak zginął „Ponury”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Flota przyszłości
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Trudny sojusz partyzantów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Trałowanie pod osłoną
Poprady w Gołdapi
Zmiany w przepisach mundurowych
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
F-16 wracają do Polski
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Terytorialsi oddają krew
A Half-Open Gate to Hell
Nowe plecaki dla żołnierzy
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
„Dragon” na Wiśle
Rusza cyberkomponent WOT-u
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Działalność firm na rzecz obronności
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Logistyka dla Leopardów
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Fleet of the Future
Logistycy na poligonie w Drawsku
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
The Chariots of Jihad
Miroslawiec Up

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO