moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Groty dla polskich żołnierzy

Żołnierze Wojska Polskiego już wkrótce zostaną uzbrojeni w modułowy system broni strzeleckiej MSBS. Wart ponad 500 mln zł kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków podpisano we wtorek na targach MSPO w Kielcach. Przy okazji producent ujawnił, że broń znana dotychczas jako MSBS będzie nosiła nazwę Grot – na cześć dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego.

– Grot jest osiągnięciem na światowym poziomie. Przeszedł wszystkie testy w wojskach specjalnych i wojskach obrony terytorialnej. Jego niezawodność jest większa niż innych podobnych systemów – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podczas uroczystości podpisania kontraktu. Zawarta w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach umowa ramowa na dostawę 53 tys. modułowych karabinków na potrzeby wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej warta jest ponad 500 mln zł. Dostawy mają być zrealizowane do 2022 roku. – Pierwszy tysiąc karabinków ma trafić do żołnierzy WOT-u jeszcze w tym roku – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to największy kontrakt na sprzedaż broni strzeleckiej, jaki polski przemysł zbrojeniowy zdobył po 1989 roku.

Przy okazji podpisania kontraktu przedstawiciele producenta – Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia – ujawnili, że Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się, aby broń znana do tej pory jako MSBS, nosiła nazwę wyróżniającą Grot. To nawiązanie do konspiracyjnego pseudonimu gen. dyw. Stefana Roweckiego, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W czerwcu tego roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przejęło tradycje Komendy Głównej AK.

Modułowy system broni strzeleckiej to pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy zaprojektowany i w całości wyprodukowany w Polsce – siłami naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia. Grot to konstrukcja modułowa, umożliwiająca żołnierzowi m.in. wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm, doczepienie granatnika, zamontowanie dodatkowego uchwytu i celownika czy zmianę układu kolbowego. – Grot może trafić nie tylko do Wojska Polskiego, ale także innych formacji mundurowych, a także na eksport. „Łucznik” rozbudowuje się i znacząco zwiększy swoje możliwości produkcyjne, dzięki czemu podoła wszystkim zamówieniom – powiedział dzisiaj Adam Suliga, prezes radomskiej firmy.

Prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcją mającą zastąpić nie tylko karabiny z rodziny AK / AKM o kalibrze 7,62 mm, ale w perspektywie kilkunastu lat także karabinki Beryl kalibru 5,56 mm, rozpoczęto na początku ubiegłej dekady. W 2007 roku WAT i „Łucznik” otrzymały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie na opracowanie prototypów: karabinka standardowego (kolbowego) oraz bezkolbowego. Broń została przekazana polskiej armii do testów w 2011 roku. Od tamtego czasu system MSBS był dopracowywany i przeszedł wszystkie wymagane próby oraz badania zakładowe. W marcu 2016 roku podpisano kontrakt na dostawę 150 karabinów MSBS w wersji „R”, czyli strzelającej ślepakami, dla Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. 31 sierpnia br. podpisany został kolejny kontrakt na dostawę MSBS dla pododdziałów reprezentacyjnych. Za 490 sztuk broni, która musi być dostarczona do końca listopada 2017 roku, wojsko zapłaci ponad 5,5 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~szwejk
1504844580
Doposażyć ten karabinek w nóżki podporowe wysuwane z tej pięknej obudowy lufy. Jest to urządzenie niezwykle przydatne przy celowaniu w postawie leżącej lub zza zasłony poziomej a wydatek niewielki.
1C-F4-50-29

Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Mistrz sztangi
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Konwój idzie przez Bałtyk
Więcej miejsc na studiach wojskowych
Rakiety Homara
Bezpieczny powrót myśliwców
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
We Build the World of Details
Polsko-amerykańskie negocjacje
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Nothing Can Stop Our Tanks
Our efforts passed muster
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Sto lat niepodległości
Obronne wyzwania fotoniki
Testament geopolityczny prezydenta
Konwój dotarł do celu
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Ślązak” na morskiej próbie
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Gorzki finisz wielkiej wojny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Wolna Polska na gruzach starego świata
Holendrzy w hołdzie maczkowcom
Cel – Fort Trump
Kolejne Jelcze dla armii
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
„Anakonda” w Orzyszu
He Who Awaken Poles to Arms
Rząd za kluczowymi zmianami
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Wyślij paczkę do PKW
Polska Casa nad Irakiem
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Sarex na Mazurach
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Luzowanie na „Anakondzie”
Zmiany w ustawie o weteranach
Film Frames from the War Front
Kto zbiera burzę
Wojsko szuka pielęgniarek
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Morskie kły na „Anakondzie”
Kawalerzyści na górskich trasach
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
The United States of America Have It Their Way

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO