moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Groty dla polskich żołnierzy

Żołnierze Wojska Polskiego już wkrótce zostaną uzbrojeni w modułowy system broni strzeleckiej MSBS. Wart ponad 500 mln zł kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków podpisano we wtorek na targach MSPO w Kielcach. Przy okazji producent ujawnił, że broń znana dotychczas jako MSBS będzie nosiła nazwę Grot – na cześć dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego.

– Grot jest osiągnięciem na światowym poziomie. Przeszedł wszystkie testy w wojskach specjalnych i wojskach obrony terytorialnej. Jego niezawodność jest większa niż innych podobnych systemów – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podczas uroczystości podpisania kontraktu. Zawarta w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach umowa ramowa na dostawę 53 tys. modułowych karabinków na potrzeby wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej warta jest ponad 500 mln zł. Dostawy mają być zrealizowane do 2022 roku. – Pierwszy tysiąc karabinków ma trafić do żołnierzy WOT-u jeszcze w tym roku – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to największy kontrakt na sprzedaż broni strzeleckiej, jaki polski przemysł zbrojeniowy zdobył po 1989 roku.

Przy okazji podpisania kontraktu przedstawiciele producenta – Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia – ujawnili, że Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się, aby broń znana do tej pory jako MSBS, nosiła nazwę wyróżniającą Grot. To nawiązanie do konspiracyjnego pseudonimu gen. dyw. Stefana Roweckiego, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W czerwcu tego roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przejęło tradycje Komendy Głównej AK.

Modułowy system broni strzeleckiej to pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy zaprojektowany i w całości wyprodukowany w Polsce – siłami naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia. Grot to konstrukcja modułowa, umożliwiająca żołnierzowi m.in. wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm, doczepienie granatnika, zamontowanie dodatkowego uchwytu i celownika czy zmianę układu kolbowego. – Grot może trafić nie tylko do Wojska Polskiego, ale także innych formacji mundurowych, a także na eksport. „Łucznik” rozbudowuje się i znacząco zwiększy swoje możliwości produkcyjne, dzięki czemu podoła wszystkim zamówieniom – powiedział dzisiaj Adam Suliga, prezes radomskiej firmy.

Prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcją mającą zastąpić nie tylko karabiny z rodziny AK / AKM o kalibrze 7,62 mm, ale w perspektywie kilkunastu lat także karabinki Beryl kalibru 5,56 mm, rozpoczęto na początku ubiegłej dekady. W 2007 roku WAT i „Łucznik” otrzymały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie na opracowanie prototypów: karabinka standardowego (kolbowego) oraz bezkolbowego. Broń została przekazana polskiej armii do testów w 2011 roku. Od tamtego czasu system MSBS był dopracowywany i przeszedł wszystkie wymagane próby oraz badania zakładowe. W marcu 2016 roku podpisano kontrakt na dostawę 150 karabinów MSBS w wersji „R”, czyli strzelającej ślepakami, dla Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. 31 sierpnia br. podpisany został kolejny kontrakt na dostawę MSBS dla pododdziałów reprezentacyjnych. Za 490 sztuk broni, która musi być dostarczona do końca listopada 2017 roku, wojsko zapłaci ponad 5,5 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~szwejk
1504844580
Doposażyć ten karabinek w nóżki podporowe wysuwane z tej pięknej obudowy lufy. Jest to urządzenie niezwykle przydatne przy celowaniu w postawie leżącej lub zza zasłony poziomej a wydatek niewielki.
1C-F4-50-29

W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Nowe nakolanniki
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Dragon’19” od kuchni
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
F-35 wylądowały w Powidzu
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rivalry on Closed Sea
Formowanie 19 Brygady
Stawiamy na rozwój
Tak umierał Wołyń
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Sojusze na fali
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Działalność firm na rzecz obronności
Moja „bazówka”
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Gotowi na F-35?
Brytyjska „pamiątka”
Desant na czeskich spadochronach
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
The Chariots of Jihad
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Sport nie dzieli, sport łączy
Ankona – samodzielna polska operacja
Polska historia w Norwegii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Od konfliktu do zgody
Raki dla zawiszaków
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
„Pułaski” wrócił do kraju
Obława pełna białych plam
Zmiany w przepisach mundurowych
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozdarty subkontynent
Polsko-francuska szkoła uczuć
NATO silniejsze z rezerwistami
Rozpoczynamy nową erę
Wkręceni w skoki
Kierunek: Afganistan
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kolejne drony dla WOT-u
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowi szturmani w JW Agat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO