moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Groty dla polskich żołnierzy

Żołnierze Wojska Polskiego już wkrótce zostaną uzbrojeni w modułowy system broni strzeleckiej MSBS. Wart ponad 500 mln zł kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków podpisano we wtorek na targach MSPO w Kielcach. Przy okazji producent ujawnił, że broń znana dotychczas jako MSBS będzie nosiła nazwę Grot – na cześć dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego.

– Grot jest osiągnięciem na światowym poziomie. Przeszedł wszystkie testy w wojskach specjalnych i wojskach obrony terytorialnej. Jego niezawodność jest większa niż innych podobnych systemów – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podczas uroczystości podpisania kontraktu. Zawarta w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach umowa ramowa na dostawę 53 tys. modułowych karabinków na potrzeby wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej warta jest ponad 500 mln zł. Dostawy mają być zrealizowane do 2022 roku. – Pierwszy tysiąc karabinków ma trafić do żołnierzy WOT-u jeszcze w tym roku – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to największy kontrakt na sprzedaż broni strzeleckiej, jaki polski przemysł zbrojeniowy zdobył po 1989 roku.

Przy okazji podpisania kontraktu przedstawiciele producenta – Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia – ujawnili, że Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się, aby broń znana do tej pory jako MSBS, nosiła nazwę wyróżniającą Grot. To nawiązanie do konspiracyjnego pseudonimu gen. dyw. Stefana Roweckiego, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W czerwcu tego roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przejęło tradycje Komendy Głównej AK.

Modułowy system broni strzeleckiej to pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy zaprojektowany i w całości wyprodukowany w Polsce – siłami naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia. Grot to konstrukcja modułowa, umożliwiająca żołnierzowi m.in. wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm, doczepienie granatnika, zamontowanie dodatkowego uchwytu i celownika czy zmianę układu kolbowego. – Grot może trafić nie tylko do Wojska Polskiego, ale także innych formacji mundurowych, a także na eksport. „Łucznik” rozbudowuje się i znacząco zwiększy swoje możliwości produkcyjne, dzięki czemu podoła wszystkim zamówieniom – powiedział dzisiaj Adam Suliga, prezes radomskiej firmy.

Prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcją mającą zastąpić nie tylko karabiny z rodziny AK / AKM o kalibrze 7,62 mm, ale w perspektywie kilkunastu lat także karabinki Beryl kalibru 5,56 mm, rozpoczęto na początku ubiegłej dekady. W 2007 roku WAT i „Łucznik” otrzymały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie na opracowanie prototypów: karabinka standardowego (kolbowego) oraz bezkolbowego. Broń została przekazana polskiej armii do testów w 2011 roku. Od tamtego czasu system MSBS był dopracowywany i przeszedł wszystkie wymagane próby oraz badania zakładowe. W marcu 2016 roku podpisano kontrakt na dostawę 150 karabinów MSBS w wersji „R”, czyli strzelającej ślepakami, dla Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. 31 sierpnia br. podpisany został kolejny kontrakt na dostawę MSBS dla pododdziałów reprezentacyjnych. Za 490 sztuk broni, która musi być dostarczona do końca listopada 2017 roku, wojsko zapłaci ponad 5,5 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~szwejk
1504844580
Doposażyć ten karabinek w nóżki podporowe wysuwane z tej pięknej obudowy lufy. Jest to urządzenie niezwykle przydatne przy celowaniu w postawie leżącej lub zza zasłony poziomej a wydatek niewielki.
1C-F4-50-29

Fuzja w ramach PGZ
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Otwarte drzwi
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Rusza program „cyber.mil z klasą”
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
19 medali żołnierzy
Cel – bezpieczna Europa
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Trening na wieżowcu i nad wodą
Kampania wyborcza poza armią
Pancerna walka w mieście
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
To był realny plan odbudowy Polski
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Getting on an Even Keel
Pogromcy czołgów poszukiwani
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Szef NATO w Warszawie
Trzecia Setka Komandosa
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Wizja marszałka prysła w Rydze
„Zoom na proobronność”
Panie bez taryfy ulgowej
Drugie życie Wilczego Szańca
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
MP5: pierwszy z NATO
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
12 Brygada 20 lat w NATO
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Pokonać strach przed ogniem
W Brukseli o bezpieczeństwie
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Odwiedź „kuźnię generałów”
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
201 maratonów w 201 krajach
Śmierć „Zapory”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Generała Andersa akces do NATO
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO