moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pilecki i Inka na zwycięskim muralu

Danuta Siedzikówna „Inka” oraz płk Witold Pilecki zostaną uwiecznieni na muralu, którego projekt przygotowała Wioleta Rusnarczyk. Licealistka z Brzegu wygrała konkurs „Wierni przysiędze” zorganizowany przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego finał odbył się w Muzeum Katyńskim dzień po obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na ogłoszony w listopadzie 2017 roku przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej konkurs wpłynęło niemal 30 prac. – Były to projekty murali wykonane wyłącznie przez uczniów klas mundurowych, którzy uczą się w szkołach objętych pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej – wyjaśnia Anna Dąb-Kostrzewska z WCEO. Prócz pracy plastycznej uczniowie musieli również napisać esej, w którym opisują postać lub postaci przedstawione w projekcie muralu. W pierwszym etapie konkursu jury wybrało 10 finałowych prac. – Biorąc pod uwagę wysoki poziom nadesłanych prac, zadanie nie było łatwe. Ale najlepszy projekt miał zostać wyłoniony dopiero w drugim etapie konkursu „Wierni przysiędze” – wyjaśnia Dąb-Kostrzewska.

Autorzy dziesięciu prac zostali zaproszeni do Warszawy, gdzie opowiadali jury o tym, dlaczego zdecydowali się umieścić na swoich projektach akurat te postaci. – Drugi etap konkursu odbył się 2 marca, ale poprzedniego dnia – wspólnie z uczestnikami obu etapów – uczestniczyliśmy w stołecznych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – opowiada Anna Dąb-Kostrzewska. Dzień później uczniowie rozmawiali o swoich pracach z członkami jury. – Od samego początku zakładaliśmy, że praca plastyczna nie może być najważniejsza. Chcieliśmy, by autorzy projektów byli świadomi tego, co przedstawiają. Dlatego podczas rozmów sprawdzaliśmy również ich wiedzę – wyjaśnia Dąb-Kostrzewska.

Konkurs wygrała Wioleta Rusnarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu. Jej praca przedstawia płk. Witolda Pileckiego, Danutę Siedzikównę „Inkę” oraz bezimiennego żołnierza. – Zależało mi, aby pokazać nie tylko konkretne postacie, ale też symbolicznie nawiązać do bohaterów, których imion być może już nigdy nie poznamy – mówi zwyciężczyni. – Natomiast płk Pilecki pojawił się w mojej pracy, ponieważ sam był artystą, przez co wydaje mi się bliski. Natomiast Inka była jedyną dziewczyną przedstawioną na wystawie poświęconej żołnierzom wyklętym w mojej szkole. To dzięki niej zaczęłam interesować się ich historią – dodaje Wioleta Rusnarczyk. Mural jej projektu zostanie namalowany prawdopodobnie jeszcze w 2018 roku w Brzegu, skąd pochodzi autorka.

W jury konkursu zasiadali: dr Ewa Kowalska, kierownik Muzeum Katyńskiego; ppłk Błażej Lenard, szef Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO; Mateusz Tarasiuk, specjalista Oddziału Kultury WCEO oraz Tomasz Leszkowicz, specjalista Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO.

Jury przyznało również dwa wyróżnienia: Wioletcie Koziej, Karolinie Podoleckiej i Angelice Zimnickiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu, które w swojej pracy przypomniały postać ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” oraz Patrycji Zając i Paulinie Żuber z Zespołu Szkół Mechanicznych im. gen. Sikorskiego w Kielcach, które narysowały mjr. Hieronima Kazimierza Dekutowskiego „Zaporę”.

KE

autor zdjęć: WCEO

dodaj komentarz

komentarze


Iran uderza w USA
 
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żyj zdrowiej
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
O Patriotach na WAT
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szturmani na Lipie
F-35 – polska Harpia
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał Iranu
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Chciałem walczyć z Niemcami
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Podziemna potęga
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Czerwoni w odwrocie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sowieci w lodowej pułapce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Double Eagle po nowemu
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Własne interesy Europy
Zagłada Parośli
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Noc deportacji
Klasy wojskowe po nowemu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Umowa na Harpie podpisana!
They Train Together, They Fight Together
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO