Żołnierze 7 Brygady Obrony Terytorialnej otrzymają w przyszłości specjalistyczne wyposażenie i rozpoczną trening, by wspierać strażaków i pograniczników m.in. w ratownictwie wodnym – mówi kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7 Brygady OT. – WOT nigdy nie będą wykonywały zadań typowych dla sił specjalnych, ale widzę wiele możliwości współpracy – dodaje były oficer JW Formoza.
Jeszcze dwa miesiące temu zajmował Pan stanowisko zastępcy dowódcy jednostki Formoza, a teraz dowodzi Pan 7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej. Zapytam wprost: dlaczego komandos został terytorialsem?
kmdr Tomasz Laskowski: Odpowiedź nie jest prosta. Żeby zrozumieć pobudki, które mną kierowały, trzeba się cofnąć o 20 lat. Jako absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w stopniu podporucznika rozpocząłem służbę w ówczesnych wojskach obrony terytorialnej, a dokładnie 1 Gdańskiej Brygadzie OT. Bardzo dobrze wspominam służbę, ze względu na kadrę, która tworzyła jednostkę – w większości byli to żołnierze z elitarnego 35 Pułku Desantowego. Już wtedy zrozumiałem, czym są działania niekonwencjonalne. Pamiętam, że podczas jednego z poligonów nasza kompania działała skrycie, a potem w odpowiednim kamuflażu atakowała stanowisko dowodzenia. Wówczas niewiele jednostek miało odwagę stosować takie metody szkoleniowe.
Po kilku latach zmieniłem miejsce służby i przeniosłem się do 49 Pułku Śmigłowców Bojowych, a potem do Dowództwa Wojsk Lądowych. Wyjechałem na misję do Iraku, gdzie byłem szefem zmiany dyżurnej oficerów łącznikowych.
Wiele się działo, ale historia lubi zataczać koło. Na pytanie odpowiem więc krótko: WOT to ogromne wyzwanie, ale też nieco sentymentalny powrót do początków mojej służby.
Przez większość służby zajmował się Pan logistyką. Tak było m.in. w Pruszczu Gdańskim i Dowództwie Wojsk Lądowych, a potem w Formozie.
Służba w Formozie była dla mnie przełomowa. Mój kolega został w morskiej jednostce sił specjalnych szefem szkolenia i zapytał mnie, czy nie chciałbym sprawdzić się podczas kwalifikacji. Pewnie, że chciałem. Kto nie marzył o służbie w wojskach specjalnych?! Każdą wolną chwilę poświęcałem na ćwiczenia siłowe, biegałem i trenowałem na basenie. Egzaminy sprawnościowe w jednostce, testy psychologiczne, a potem sprawdzian w górach zaliczyłem bez większych problemów. Przeszkodą okazał się jednak mój stopień. Byłem majorem, a ówczesny dowódca JW Formoza nie mógł mi zaproponować służby w jednostce, bo po prostu nie miał wolnego etatu dla oficera w takim stopniu.
Ale na szczęście nie trwało to długo. Dwa miesiące później zwolniło się w Formozie stanowisko szefa logistyki. I tak w grudniu 2010 roku pierwszy raz założyłem beret wojsk specjalnych. Niedługo później zostałem szefem sztabu, a po sześciu latach na tym stanowisku – w lutym 2017 roku – zastępcą dowódcy Formozy.
Umiejętności, które zdobyłem służąc w różnych rodzajach wojsk i na różnych stanowiskach teraz na pewno zaprocentują. Mam duże doświadczenie w działalności operacyjnej, ale i duże zaplecze wiedzy o procesach logistycznych, co każdemu dowódcy bardzo się przydaje.
Czy jako oficer wojsk specjalnych przechodził Pan różnego rodzaju specjalistyczne szkolenia dla morskich komandosów?
Nie kończyłem kursów w Navy SEALs ani szkolenia bazowego, bo nigdy nie byłem operatorem. Jestem za to absolwentem kursu planowania operacyjnego organizowanego przez Joint Special Operations University oraz kilku kursów dotyczących zarządzania kryzysowego w szkole NATO w Oberammergau.
Nie jest Pan jedynym oficerem w WOT, który wywodzi się z wojsk specjalnych. Pojawiają się jednak głosy, że skoro armia zainwestowała w szkolenie specjalsów, to powinna się ta inwestycja zwrócić właśnie w ramach tego rodzaju sił zbrojnych.
Tworzymy jedną armię i wszyscy, niezależnie od rodzaju sił zbrojnych, nosimy biało-czerwoną flagę na ramieniu. Wojsko inwestowało we mnie, a ja, pracując, oddaję swoją wiedzę i umiejętności. To zrozumiałe, że przy tworzeniu nowego rodzaju sił zbrojnych sięga się po kadry z innych struktur. Bo skąd miałoby się je wziąć? Nie można mówić o drenażu wojsk specjalnych, trzeba spojrzeć na armię całościowo.
Jakie umiejętności wnosi do wojsk obrony terytorialnej były komandos?
Siedem lat spędzonych w wojskach specjalnych nauczyło mnie, że zameldowanie problemu, nie jest jego rozwiązaniem. Żołnierze WS potrafią pokonywać różnego rodzaju przeciwności, a dla wielu słowo „niemożliwe” po prostu nie istnieje. Taka determinacja w dążeniu do celu i nieszablonowe myślenie to cecha specjalsów, myślę, że i ja je mam. Poza tym mam doświadczenie w organizowaniu szkolenia, logistyce i działalności operacyjnej. Ważne jest jeszcze jedno. W WS powtarza się często, że ludzie są ważniejsi niż sprzęt. Myślę, że do WOT-u ta maksyma pasuje idealnie.
Obowiązki dowódcy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej objął Pan w połowie stycznia. To czas budowania jednostki.
Teraz najważniejszym zadaniem jest sformowanie dowództwa i sztabu brygady, potem dwóch samodzielnych kompanii i trzech batalionów. Zgodnie z planem pod koniec 2018 roku pierwsi żołnierze terytorialnej służby wojskowej z 7 BOT mają rozpocząć szkolenie, a pod koniec 2021 zameldujemy dowódcy WOT-u pełną gotowość.
Z naborem nie powinniśmy mieć problemów, bo z wojskowych komend uzupełnień spływają bardzo dobre wiadomości: zainteresowanie terytorialną służbą wojskową w województwie pomorskim jest bardzo duże.
Ilu żołnierzy ma służyć w 7 BOT?
Około 2,5 tysiąca. Będą skupieni głównie w trzech batalionach: w Malborku, Słupsku i Kościerzynie. W Malborku batalion będzie mieścił się w na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, w Słupsku w obiektach należących do 7 Brygady Obrony Wybrzeża, a w Kościerzynie pozyskaliśmy od władz samorządowych nieużywane budynki internatu szkolnego. Dowództwo brygady będzie natomiast stacjonować w Gdańsku-Wrzeszczu, w kompleksie wojskowym, w którym przed dwudziestoma laty rozpocząłem służbę wojskową.
W Jednostce Wojskowej Formoza kandydaci do służby poddawani byli bardzo surowym zasadom selekcji. Czy teraz w WOT też może Pan przebierać i wybrać tych najlepszych?
Na pewno nie będziemy tu robić selekcji (śmiech)! Służba w WOT ma zupełnie inny charakter niż w wojskach specjalnych. Ale obie formacje łączy jedno: w szeregach specjalsów i WOT-u służą wyłącznie ochotnicy. Nie można nikogo zmusić, by był komandosem, tak jak nie można zmusić cywila, by został terytorialsem. Liczę, że szeregi 7 BOT zapełnią ludzie zaangażowani i chętni do służby. Statystyki już pokazują, że wielu z nich będzie legitymowało się wyższym wykształceniem.
Jakie zadania będziecie wypełniać?
Zadania WOT-u są jasno określone. Z jednej strony będziemy wspierać wojska operacyjne, z drugiej – cywilów w sytuacjach kryzysowych.
W rejonie odpowiedzialności 7 BOT stacjonują jednostki specjalne, lotnicze, a także 7 Brygada Obrony Wybrzeża. Będzie Pan z nimi współpracować?
Gdy brygada osiągnie gotowość – a planowane jest to na 2021 rok – to chciałbym, aby moi żołnierze spotkali się na szkoleniach poligonowych z wojskami operacyjnymi, a także przedstawicielami innych służb, np. straży pożarnej czy straży granicznej.
WOT nigdy nie będzie wykonywał zadań typowych dla sił specjalnych, które przeznaczone są do realizacji zadań i celów o znaczeniu strategicznym. Ale widzę możliwości kooperacji, np. gdy pododdział WOT-u będzie tworzył kordon dla specjalsów, albo podczas jakiejś misji zabezpieczał kluczowe węzły komunikacyjne.
Jako oficer wywodzący się z morskiej jednostki specjalnej będzie Pan profilował szkolenie WOT-u pod kątem działania w wodzie?
Są takie plany, choć jeszcze nie na początkowym etapie formowania jednostki. Z czasem będziemy mieli profilowane kompanie wodne, które będą wspierać pozamilitarny system obronny. Żołnierze wyposażeni w łodzie będą np. współdziałać ze strażą graniczną i pożarną w zakresie ratownictwa wodnego.
kmdr Tomasz Laskowski jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej na wydziale Uzbrojenia i Lotnictwa. Służbę rozpoczął w 1 Gdańskiej Brygadzie OT, potem służył w 49 Pułku Śmigłowców Bojowych, Dowództwie Wojsk Lądowych i jednostce Wojsk Specjalnych – Formoza. W 2006 roku służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.
autor zdjęć: WOT
komentarze