moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi dowódcy brygad OT

Świętokrzyskie, łódzkie i pomorskie to kolejne trzy województwa, w których rusza formowanie brygad obrony terytorialnej. Na stanowiska dowódców zostali wyznaczeni doświadczeni oficerowie. Dwóch z nich wywodzi się z wojsk specjalnych, trzeci uczestniczył w formowaniu jednej z już funkcjonujących jednostek WOT.

Nowo wyznaczeni dowódcy posiadają kwalifikacje i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej służby na szeregu stanowisk dowódczych i sztabowych w jednostkach sił specjalnych czy też wojsk lądowych. Fakt ten jest najlepszą gwarancją, że przygotują oni brygady obrony terytorialnej do współdziałania z wojskami operacyjnymi i wpiszą je w misję sił zbrojnych.

Pierwsze zadania nowo wyznaczonych oficerów to sformowanie dowództw brygad oraz pierwszych batalionów lekkiej piechoty, tak aby już na przełomie 2018 i 2019 roku przystąpić do szkolenia ochotników.

Budowa piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się z początkiem 2017 roku. W pierwszym etapie sformowane zostało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolonych zostało już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W maju 2017 roku po wyznaczeniu dowódców trzech brygad, w tym dwóch na Mazowszu oraz jednej na Warmii i Mazurach, rozpoczął się drugi etap formowania WOT. Brygady w tych województwach w najbliższym czasie rozpoczną szkolenie pierwszych ochotników.

Wyznaczenie dowódców kolejnych trzech brygad: świętokrzyskiej, łódzkiej oraz pomorskiej zapoczątkowuje trzeci etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, czyli tworzenia formacji w Polsce centralnej.

Na dzień dzisiejszy w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Docelowo WOT będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. W 2018 roku uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Wyznaczeni dowódcy obejmą stanowiska z dniem 15 stycznia.

Dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz Laskowski
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Uzbrojenia i Lotnictwa, uczestnik misji poza granicami kraju, ukończył kurs planowania operacyjnego Joint Special Operations University w USA oraz cykl kursów zarządzania kryzysowego w NATO School Oberammergau, dotychczasowy zastępca dowódcy Jednostki Wojskowej FORMOZA.
Morski komandos, życie zawodowe i prywatne nierozerwalnie złączył z Pomorzem. Pełnił funkcje kierownicze w bardzo wymagającej służbie jaką jest Jednostka Wojskowa FORMOZA w Gdyni. Formacja ta zweryfikowała go bardzo rzetelnie pod wieloma względami, w tym psychofizycznymi, szczególnie podczas niezwykle intensywnej i wymagającej selekcji. Służba morskiego komandosa, skonfrontowała dotychczas zdobytą wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje w specyficznych warunkach, w których działają morscy specjalsi, pozwoliła na jeszcze większe poszerzenie wiedzy i doświadczenia na stanowiskach szefa logistyki, szefa sztabu i ostatecznie zastępcy dowódcy Jednostki.
Jego kierunkiem działania jest motywowanie przeciętnych ludzi do osiągania nieprzeciętnych celów.
Dowództwo 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie rozmieszczone w Gdańsku. Bataliony lekkiej piechoty zostaną rozwinięte w: Malborku, Słupsku oraz Kościerzynie.

Dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz
Urodził się i mieszka w województwie łódzkim, którego obszar obejmie dowodzona przez niego brygada.
Komandos, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, żołnierz jednostek specjalnych. Zaczynał w 1. Pułku Specjalnym w Lublińcu, absolwent kursów w USA (Fort Bagg) oraz w Niemczech. Instruktor sportów strzeleckich. Obecnie jest szefem Oddziału Szkolenia Specjalistycznego w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jest absolwentem prestiżowego kursu „Zielonych Beretów” dla komandosów w Fort Bragg w USA. Oprócz wyczerpujących zajęć taktycznych, poznawał tajniki wiedzy operacyjnej z zakresu planowania operacji specjalnych. Poznał metody działań niekonwencjonalnych, terytorialnych, co w kontekście służby w WOT jest bardzo pożyteczne. Jako były żołnierz Wojsk Specjalnych wie jak bardzo ważne jest wsparcie lokalnej społeczności w prowadzeniu operacji. Umie pracować z młodzieżą, przez 4 lata był wychowawcą klasy mundurowej.
Dowództwo 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie rozmieszczone w Łodzi. Bataliony lekkiej piechoty zostaną rozwinięte w: Piotrkowie Trybunalskim, Łasku, Zgierzu oraz Skierniewicach (tymczasowo w Kutnie).

Dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Artur Barański
Urodzony i wychowany w województwie świętokrzyskim i to właśnie za ten rejon będzie odpowiadała dowodzona przez niego brygada.
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, szef sekcji operacyjnej w 17 Brygadzie Zmechanizowanej, szef Sztabu 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, bliski współpracownik dowódcy brygady płk. Arkadiusza Mikołajczyka, od początku uczestniczył w szkoleniu i powoływaniu do służby ponad 3 tys. żołnierzy podkarpackiej brygady, utworzonej w pierwszym etapie formowania WOT.
Dowództwo 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie rozmieszczone w Kielcach. Bataliony lekkiej piechoty zostaną rozwinięte w: Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Tak umierał Wołyń
 
Fleet of the Future
Karabiny od dęblińskich saperów
Rozdarty subkontynent
Początek dowódczej drogi
Sojusze na fali
Air-Landing Outside Comfort Zone
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wielkie święto kawalerii!!!
Miroslawiec Up
„Pułaski” wrócił do kraju
Rozpoczynamy nową erę
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Kierunek: Afganistan
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Desant na czeskich spadochronach
Formowanie 19 Brygady
Kolejna szabla AFN zdobyta
Nowe nakolanniki
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Polsko-francuska szkoła uczuć
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Nowi szturmani w JW Agat
„Dragon’19” od kuchni
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Mieszko” po wodowaniu
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Stawiamy na rozwój
Brytyjska „pamiątka”
Nowy pułk artylerii
Moja „bazówka”
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Raki dla zawiszaków
Gotowi na F-35?
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Obława pełna białych plam
Zmiany w przepisach mundurowych
Sport nie dzieli, sport łączy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Działalność firm na rzecz obronności
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
The Chariots of Jihad
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO