moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Biało-Czerwone Iskry w Pjongczangu

Jeden z najlepszych polskich skoczków narciarskich Dawid Kubacki na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu wystartuje w kasku z lotniczymi motywami. Głowę Kubackiego zdobić będą lecące w szyku samoloty z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry. – Jesteśmy dumni z jego wyboru. Oby Iskry zaprowadziły go po medal – mówią piloci Iskier.

Podczas rozpoczętych w piątek zimowych Igrzysk Olimpijskich w koreańskim Pjongczangu na miłośników skoków narciarskich i lotnictwa czeka niespodzianka. Drugi po Kamilu Stochu najlepszy polski skoczek narciarski – Dawid Kubacki – wystartuje w kasku z oryginalnym malowaniem. Na głowie zawodnika znajdą się samoloty TS-11 Iskra z zespołu akrobacyjnego sił powietrznych oraz śmigłowiec i szybowiec. Cztery lata temu, podczas olimpiady zimowej w Soczi, Kamil Stoch wystartował w kasku z lotniczą szachownicą. Teraz skoczek zdecydował się na inny wzór, jego kask zdobi malunek feniksa.

Wzory malowania kasków skoczków narciarskich utrzymywane były w tajemnicy. – Dawid chciał, żeby to była niespodzianka. Na wykonanie projektu miałem dwa dni, a na malowanie kasku niespełna trzy – mówi Piotr Parczewski z elbląskiego studia aerografu, autor malunków na kaskach Kubackiego i Stocha. Kaski malowane są ręcznie za pomocą aerografu, czyli niewielkiego pistoletu lakierniczego.

REKLAMA

Dlaczego Dawid Kubacki postawił na motywy lotnicze? Wynika to z jego zamiłowania do awiacji. Skoczek od kilku lat jest członkiem Aeroklubu Nowy Targ. – Zajmuje się modelarstwem lotniczym, a w przyszłości ma zamiar także ukończyć szkolenie szybowcowe. Na to jednak potrzeba trochę czasu, którego teraz kadra skoczków za dużo nie ma – przyznaje Marek Lijewski, dyrektor aeroklubu.

Sportowiec miał od początku jasno określoną wizję swojego kasku olimpijskiego. – Dawid chciał, by na kasku znalazły się trzy motywy: śmigłowca, szybowca oraz lecących w szyku samolotów TS-11 Iskra. Zaproponowałem mu, by Iskry były w barwach polskiego zespołu akrobacyjnego. Bardzo mu się ten pomysł spodobał – opowiada Parczewski. – To fajna symbolika, a przy tym promocja naszego kraju i lotnictwa – dodaje.

Na błękitnym tle prezentuje się sześć Iskier, które tworzą tzw. formację delta. M.in. w takim szyku latają nasi piloci akrobacyjni. – Jesteśmy mile zaskoczeni, że kask Dawida Kubackiego zdobią nasze Iskry. To wielkie wyróżnienie i satysfakcja. Cieszymy się, że Iskry zostaną zaprezentowane całemu światu podczas zimowych igrzysk olimpijskich – mówi kpt. pil. Maciej Kopiel, lider zespołu Biało-Czerwone Iskry. – Mamy nadzieję, że nasze samoloty zaprowadzą go do medalu. Trzymamy za niego kciuki – dodaje. Przyznaje także, że po olimpiadzie zespół chciałby się osobiście spotkać z Kubackim. – Musimy mu podziękować. Może odwiedzi nas w jednostce? – zastanawia się oficer.

Podczas 23. Igrzysk Olimpijskich rozegrane zostaną 102 konkurencje w 15 dyscyplinach. W Pjongczangu, zaprezentuje się 62 polskich zawodników, wśród nich troje żołnierzy. Chorążym naszej reprezentacji został łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka.

Do tej pory podczas zimowych igrzysk Polacy zdobyli 20 medali: 6 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych. Najwięcej, bo siedem medali, wywalczyli skoczkowie narciarscy. W tym roku największe nadzieje Polacy wiążą właśnie ze startem skoczków. Cztery lata temu w Soczi Kamil Stoch zdobył dwa złote krążki. Pierwsze zawody skoczków odbędą się w sobotę.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: REUTERS/ Dominic Ebenbichler, arch. Dawida Kubackiego

dodaj komentarz

komentarze


Obrady NATO w Brukseli
Panie bez taryfy ulgowej
Neptuny wchodzą do służby
O honor Polski walczącej
Cel – bezpieczna Europa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Macedonia Północna w drodze do NATO
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Podwójne zamrożenie
Harcerz zwany Flo
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Interoperacyjność Jaśmina
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Peaceful Pretexts of Putin
Deputowani z USA murem za NATO
Breakdown? Do not panic
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Więcej Polski w Eurokorpusie
Ramię w ramię z pogranicznikami
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Zwiad w miejskiej dżungli
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
W Brukseli o bezpieczeństwie
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Kampania wyborcza poza armią
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Na wyciągnięcie ręki
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Pokonać strach przed ogniem
WOT na szklanym ekranie
Nurkowie ćwiczą pod lodem
The holy mission
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Polska i Litwa wzmacnia współpracę
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Akcja antynarkotykowa żandarmów
Diabły po Żelaznych Koniach
Polowanie na zbrodniarzy
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Podchorążowie na zimowym survivalu
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
19 medali żołnierzy
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
IPN zidentyfikował ofiary UPA

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO