moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Biało-Czerwone Iskry w Pjongczangu

Jeden z najlepszych polskich skoczków narciarskich Dawid Kubacki na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu wystartuje w kasku z lotniczymi motywami. Głowę Kubackiego zdobić będą lecące w szyku samoloty z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry. – Jesteśmy dumni z jego wyboru. Oby Iskry zaprowadziły go po medal – mówią piloci Iskier.

Podczas rozpoczętych w piątek zimowych Igrzysk Olimpijskich w koreańskim Pjongczangu na miłośników skoków narciarskich i lotnictwa czeka niespodzianka. Drugi po Kamilu Stochu najlepszy polski skoczek narciarski – Dawid Kubacki – wystartuje w kasku z oryginalnym malowaniem. Na głowie zawodnika znajdą się samoloty TS-11 Iskra z zespołu akrobacyjnego sił powietrznych oraz śmigłowiec i szybowiec. Cztery lata temu, podczas olimpiady zimowej w Soczi, Kamil Stoch wystartował w kasku z lotniczą szachownicą. Teraz skoczek zdecydował się na inny wzór, jego kask zdobi malunek feniksa.

Wzory malowania kasków skoczków narciarskich utrzymywane były w tajemnicy. – Dawid chciał, żeby to była niespodzianka. Na wykonanie projektu miałem dwa dni, a na malowanie kasku niespełna trzy – mówi Piotr Parczewski z elbląskiego studia aerografu, autor malunków na kaskach Kubackiego i Stocha. Kaski malowane są ręcznie za pomocą aerografu, czyli niewielkiego pistoletu lakierniczego.

REKLAMA

Dlaczego Dawid Kubacki postawił na motywy lotnicze? Wynika to z jego zamiłowania do awiacji. Skoczek od kilku lat jest członkiem Aeroklubu Nowy Targ. – Zajmuje się modelarstwem lotniczym, a w przyszłości ma zamiar także ukończyć szkolenie szybowcowe. Na to jednak potrzeba trochę czasu, którego teraz kadra skoczków za dużo nie ma – przyznaje Marek Lijewski, dyrektor aeroklubu.

Sportowiec miał od początku jasno określoną wizję swojego kasku olimpijskiego. – Dawid chciał, by na kasku znalazły się trzy motywy: śmigłowca, szybowca oraz lecących w szyku samolotów TS-11 Iskra. Zaproponowałem mu, by Iskry były w barwach polskiego zespołu akrobacyjnego. Bardzo mu się ten pomysł spodobał – opowiada Parczewski. – To fajna symbolika, a przy tym promocja naszego kraju i lotnictwa – dodaje.

Na błękitnym tle prezentuje się sześć Iskier, które tworzą tzw. formację delta. M.in. w takim szyku latają nasi piloci akrobacyjni. – Jesteśmy mile zaskoczeni, że kask Dawida Kubackiego zdobią nasze Iskry. To wielkie wyróżnienie i satysfakcja. Cieszymy się, że Iskry zostaną zaprezentowane całemu światu podczas zimowych igrzysk olimpijskich – mówi kpt. pil. Maciej Kopiel, lider zespołu Biało-Czerwone Iskry. – Mamy nadzieję, że nasze samoloty zaprowadzą go do medalu. Trzymamy za niego kciuki – dodaje. Przyznaje także, że po olimpiadzie zespół chciałby się osobiście spotkać z Kubackim. – Musimy mu podziękować. Może odwiedzi nas w jednostce? – zastanawia się oficer.

Podczas 23. Igrzysk Olimpijskich rozegrane zostaną 102 konkurencje w 15 dyscyplinach. W Pjongczangu, zaprezentuje się 62 polskich zawodników, wśród nich troje żołnierzy. Chorążym naszej reprezentacji został łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka.

Do tej pory podczas zimowych igrzysk Polacy zdobyli 20 medali: 6 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych. Najwięcej, bo siedem medali, wywalczyli skoczkowie narciarscy. W tym roku największe nadzieje Polacy wiążą właśnie ze startem skoczków. Cztery lata temu w Soczi Kamil Stoch zdobył dwa złote krążki. Pierwsze zawody skoczków odbędą się w sobotę.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: REUTERS/ Dominic Ebenbichler, arch. Dawida Kubackiego

dodaj komentarz

komentarze


Na jakich zasadach powrót do armii?
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Huta celuje w miliard
Wzajemne wsparcie
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Pierwszy maraton biegłam z Polą
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Atak terrorystyczny w Radomiu
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Udana misja tygrysów
Jak kupować skutecznie i szybko
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO
Afgańska misja z nowymi siłami
Cadet Camp w wojskowej uczelni
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Tygrysy nad Poznaniem
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Argentyńska zagadka
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Weterani na macie
Bliski Wschód – definicja chaosu
Dziewczyny na medal
Europejska Harpia?
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Powinność państwa
Centralne obchody Dnia Weterana
Szkolimy następców
Większa flota Szkoły Orląt
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Nowy polski samolot
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Rywalizacja na strzelnicy
Terror na Majorce
Pedro ze Stalowej Woli
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Francja inwestuje w obronność
40 lat misji UNIFIL
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO